საქართველოს სახალხო დამცველის ინფორმაციით, გასულ წელს პოლიციელთა მხრიდან არასათანადო მოპყრობის და ძალის გადამეტების ფაქტები გაიზარდა.
"გასულ წელს შეინიშნებოდა ერთგვარი დინამიკა, გაიზარდა პოლიციელთა მხრიდან არასათანადო მოპყრობის და ძალის გადამეტების ფაქტები, განსხვავებით წინა წლებისგან, როდესაც სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში იყო უფრო მეტი ასეთი ფაქტი. ანგარიშში საუბარია როგორც გახმაურებულ, ისე ნაკლებად გახმაურებულ ფაქტებზე. ანგარიშში რამდენიმე ათეული გვერდი არის პოლიციელთა მიერ დაკავებულებისადმი არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე",_ განაცხადა ნანუაშვილმა.
ცნობისთვის, ომბუდსმენის ანგარიშს "2015 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ" პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტში გუშინ მოუსმინეს.
სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა 2015 წელს ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით გამოკვეთილ ტენდენციებზე ისაუბრა. მოკლედ მიმოიხილა 1259 გვერდიანი საპარლამენტო ანგარიშის თემატიკა, მათ შორის დახურულ ინსტიტუციებში არსებული ვითარება, წვევამდელთა, სამხედრო მოსამსახურეთა, ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანთა უფლებრივი მდგომარეობა, წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობის და სასჯელის აკრძალვის საკითხები, დამოუკიდებელი, ეფექტიანი და მიუკერძოებელი გამოძიების მნიშვნელობა, თავისუფლების და უსაფრთხოების უფლება, სამართლიანი სასამართლოს უფლება, გამოხატვის თავისუფლება, პირადი და ოჯახური ხელშეუხებლობის უფლება, შეკრების და გაერთიანების თავისუფლება, აზრის, სინდისის და რელიგიის თავისუფლება, ეთნიკური უმცირესობათა პრობლემები. ასევე წარმოადგინა ხელისუფლების სხვადასხვა შტოების მისამართით შემუშავებული ძირითადი რეკომენდაციები.
უზენაესი სასამართლოს  თავმჯდომარემ ნინო გვენეტაძემ, იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბარამიძემ, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა შალვა თადუმაძემ საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშში მოყვანილი რეკომენდაციების შესრულების მიმდინარეობის შესახებ მოხსენებები წარმოადგინეს და თავიანთი დამოკიდებულება გამოხატეს. გამომსვლელები აღნიშნავდნენ, რომ ანგარიშში მითითებული რეკომენდაციების დიდი ნაწილი შესრულების პროცესშია. თუმცა, სახალხო დამცველის აზრით, ზოგიერთი რეკომენდაცია უკვე რამდენიმე წელია მეორდება, ვინაიდან, მიუხედავად აქტუალობისა, ადრესატებს ისინი კვლავ არ გაუთვალისწინებიათ.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ მსგავსი ფორმატი ხელს შეუწყობს საპარლამენტო ანგარიშში ასახული მნიშვნელოვანი რეკომენდაციების შესრულებას ხელისუფლების სხვადასხვა შტოების მიერ და შესაბამისად, აამაღლებს ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართ ანგარიშვალდებულებას.