საქართველოს პრეზიდენტის პრესსპიკერის, ეკა მიშველაძის განცხადებით, საქართველოს პრეზიდენტი მზად არის, პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატები ხელმეორედ წარუდგინოს.
ამის შესახებ მიშველაძემ სპეციალურად გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრა.
"პრეზიდენტი აცხადებს, რომ საკანონმდებლო ორგანოს არ აღმოაჩნდა საკმარისი პოლიტიკური ნება, რომ საკმარისი წვლილი შეეტანა სასამართლო სისტემის გაუმჯობესებასა და გაჯანსაღებაში.
დღეს კიდევ ერთხელ პარლამენტი ვერ გახდა პრეზიდენტის მოკავშირე სისტემის გაძლიერებისათვის. პრეზიდენტი თვლის, რომ ამ მოსამართლეების მხარდაჭერით უზენაესი სასამართლო კიდევ უფრო გაძლიერდებოდა და საბოლოოდ ჯამში კიდევ უფრო გაჯანსაღებულ სასამართლო სისტემას მიიღებდა ქვეყანა, რაც უმნიშვნელოვანესია მაშინ, როდესაც უამრავი კითხვის ნიშნები არსებობს ამ სისტემასთან დაკავშირებით.
მინდა მოგახსენოთ, რომ პრეზიდენტი ესაუბრა სამივე კანდიდატს და აღნიშნა, რომ ამ პროცესის შედეგად კიდევ უფრო გაღრმავდა მათ მიმართ პრეზიდენტის ნდობა. გიორგი მარგველაშვილი მზად არის შემდგომი ნაბიჯები დაგეგმოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან კოორდინაციის შედეგად. მათ შორის, მათი სურვილის შემთხვევაში, ამ კანდიდატების ხელმეორედ წარდგენის ფორმით", _ აღნიშნა მიშველაძემ.
ცნობისთვის, პარლამენტმა პრეზიდენტის მიერ შეთავაზებულ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებს მხარი არ დაუჭირა. უზენაეს სასამართლოში მათ დამტკიცებას სულ მცირე 76 დეპუტატის მხარდაჭერა სჭირდებოდა. კენჭისყრა ასეთი შედეგით დასრულდა: ანა დოლიძე 34 – მომხრე, 4 – წინააღმდეგი; თამარ ლალიაშვილი 27-მომხრე, 2 – წინააღმდეგი; ნონა თოდუა 22- მომხრე, არც ერთი წინააღმდეგი.
შესაბამისად, უზენაეს სასამართლოში გიორგი მარგველაშვილის მიერ წარდგენილი არც ერთი მოსამართლეობის კანდიდატი არჩეული არ არის.
კენჭისყრის დასრულებისას პარლამენტის ორმა წევრმა, მურმან დუმბაძემ და გია ჟორჟოლიანმა მოითხოვეს, რომ მათი ხმა ანა დოლიძის კანდიდატურას დამატებოდა. თუმცა ორი დეპუტატის მხარდაჭერამ ანა დოლიძის არჩევაზე გავლენა ვერ მოახდინა.