გაიცანით მედია-მაკონტროლებელი პარლამენტარი _ “არ გაქვთ უფლება, ჩემს გარეშე სტატია გამოაქვეყნოთ!”
8:06; 29.06.2012
იცნობდეთ _ ამ მოთხოვნის ავტორი, საქართველოს პარლამენტის წევრი, ქობულეთის მაჟორიტარი დეპუტატი, ბატონი ოთარ ხინიკაძე გახლავთ, მისი კატეგორიული მოთხოვნის მიზეზი კი "გურია ნიუსში" გამოქვეყნებული სტატია.
"ქობულეთის პატარა ფეოდალი სეზონური აზროვნებით", _ ამ სახელწოდებით გამოქვეყნდა სტატია 2012 წლის 30 აპრილს სტატია "გურია ნიუსის" ვებგვერდზე.
"აქ, ქობულეთში, ხალხს, ცხოვრების წესთან ერთად, აზროვნებაც სეზონური აქვს. ორი თვე ფიქრობენ, ათი _ არა. ხომ დაჟანგდება ტვინი, თუ რეჟიმს არ მიაჩვიე, როგორ უნდა აამუშავო? გარდა შრომისა, მივაჩვიე, რომ არ მოიპარონ…" _ თემურ ჭყონიას ეს სიტყვები, რომელიც მან გაზეთ "პრაიმ ტაიმისთვის" მიცემულ ინტერვიუში თქვა თითქმის ერთი წლის წინ, სწორედ "გურია ნიუსის" საშუალებით გაგიგეს ქობულეთელებმა და ადგილობრივმა მედიასაშუალებებმა.
"გურია ნიუსში" გამოქვეყნებული სტატიის შემდეგ, ამ თემით გაზეთი "აჭარა პ.ს"-ც დაინტერესდა და ვრცელი ინტერვიუ ჩაწერა თემურ ჭყონიასთან სათაურით: "მე რომ ეს მეთქვა, ქობულეთში როგორ გავივლიდი?". თემურ ჭყონია ამ ინტერვიუში სიტყვების ათასგვარი თამაშითა და ფილოსოფიური წიაღსვლებით ცდილობს იმ სიტყვების უარყოფას, რაც მან ნამდვილად ისე თქვა, როგორც ჩვენ ამოვიკითხეთ და როგორც "პრაიმ თაიმში" ეწერა.
რაც შეეხება ბატონ ოთარ ხინიკაძეს, ვინაიდან ის ქობულეთის მაჟორიტარი გახლაЕთ, მასაც ვკითხეთ, რას ფიქრობდა თემურ ჭყონიას ამ განცხადებასთან დაკავშირებით.
ოთარ ხინიკაძემ, მაშინ სტატიის სათაური, გაზეთის გამოცემის თარიღი და ჭყონიას ციტატა საგულდაგულოდ ჩაინიშნა და განაცხადა: "მე მაგას არავის არ ვაპატიებ და ვნახავ ერთი მაგ სტატიას, სანამ არ გავერკვევი და არ წავიკითხავ, ვერაფერს ვერ ვიტყვი მანამდე. თუ მართლა მასე აქვს ნათქვამი, შეიძლება საჯაროდ და სახალხოდ არა, მაგრამ ერთი-ერთზე დავუჯდები, დაველაპარაკები და პასუხსაც მოვთხოვ მაგაზე, მაგრამ რაღაც მეეჭვება მაგის მსგავსი რამე რომ თემურს ეთქვას…"
ერთი თვის შემდეგ, პარლამენტარ ოთარ ხინიკაძეს ქობულეთელების ამბის მოსაკითხად დავუკავშირდით.
_ ბატონო ოთარ, გამარჯობათ!
_ გამარჯობათ!
_ დაახლოებით ერთი თვის წინ, ჩვენ დაგირეკეთ ბატონ თემურ ჭყონიასთან დაკავშირებით. მაშინ თქვენ განაცხადეთ, რომ აუცილებლად გაარკვევდით ყველაფერს. პირველ რიგში, მაინტერესებს თუ წაიკითხეთ ჩვენი მასალა, "გურია ნიუსში" გამოქვეყნებული?
_ ყველაფერი წავიკითხე, გენაცვალე.
_ თქვენ მაშინ გვითხარით, რომ აუცილებლად მოკითხავდით ამასთან დაკავშირებით პასუხს ბატონ თემურ ჭყონიას და გვაინტერესებს თქვენ თუ…
_ თუ ჩავთვლიდი, რომ ის არასწორად მოექცა ქობულეთელებს და თუ ცუდი რამე თქვა ქობულეთელებზე მეთქი. მე მართალი რომ გითხრათ, საგანგაშოს იქ ვერაფერს ვერ ვხედავ.
_ რაში ვერ ხედავთ, ბატონო ოთარ?
_ ერთი წლის წინ გამოქვეყნებულ სტატიაში.
_ ერთი წლის წინ გამოქვეყნებულ სტატიაში საგანგაშო ის არის, რომ ქობულეთთან დაკავშირებით ის საუბრობს, რომ…
_ გააჩნია, ვინ როგორ გაიგებს. არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, ქობულეთელები წელიწადში ორ თვეს აქტიურად ნამდვილად მუშაობენ და დანარჩენი ფაქტიურად ისვენებენ. რატომ ღებულობთ მაინცდამაინც ისე, რომ თითქოს ტვინი დაჟანგებულები აქვთ ქობულეთელებს ათი თვის განმავლობაში და ორი თვე უმოძრავებთ მარტო? მერე ქურდობას გადავაჩვიეო. სულ არ წერს, ქურდობას ქობულეთელები გადავაჩვიეო?!
მე თქვენი კორესპონდენტმა რომ მელაპარაკა, ამას ვიწერ და უნდა გამოვაქვეყნოო, სხვათაშორის უნდა შემითანხმო ჯერ. მკითხო და
_ ბატონო ოთარ, როცა ჟურნალისტი გირეკავთ, მითუმეტეს თქვენ იცით ამის შესახებ!
_ ყველაფერი ვიცი ძალიან კარგად. სანამ გამოაქვეყნებ სტატიას მე უნდა შემითანხმო სტატიის შინაარსი თავიდან ბოლომდე. ჩემგან უნდა მიიღო თანხმობა და მერე უნდა დაბეჭდო. ან ყოველ შემთხვევაში ახლა მე რასაც გელაპარაკებით ამას თუ ყველაფერს გამოაქვეყნებთ და კიდევ დაწერეთ, თქვენ არასწორი იქნებით.
_ რატომ, ბატონო ოთარ?
_ მე თქვენ კერძო პირს გესაუბრებით. რასაც წერ, ის სტატია იქნებ ისეთი რაღაც იყოს ნიუანსი, რომელსაც შეიძლება თქვენ ისე ფიქრობდეთ, მაგრამ მე ასე არ ვფიქრობ. ზუსტად ასეთი შემთხვევა იყო ეგეც.
_ ბატონო ოთარ, მე თქვენ არ გირეკავთ როგორც კერძო პირი, მე თქვენ გირეკავთ როგორც … (არ გვასრულებინებს სიტყვას. ავტ.).
_ რაც შეეხება ხეების მოჭრას, იქ ხეების მოჭრაზეც იყო საუბარი. ხეების მოჭრა ეს არის ის, რომ სახელმწიფომ მიყიდოს რაღაც პირობებით და გარემოს დაცვის სამინისტრო და შესაბამისი სამსახურები არსებობს. დეპუტატმა ვარჩიო, ვინ ზედმეტი ხე მოჭრა და ვინ ნაკლები?! სპეციალური სამსახურები მყავს გარემოს დაცვის მე თუ რა?! ყავს ამას შესაბამისი სამსახურები და მიმართეთ მაგას, როგორ მოექცა ეს ხე ტყეს.
_ ბატონო ოთარ, თქვენ ხართ ქობულეთის მაჟორიტარი დეპუტატი და გეხებათ აბსოლუტურად ყველაფერი.
_ კი, გენაცვალე, ქობულეთის მაჟორიტარი დეპუტატი ვარ.
_ და აბსოლუტურად ყველაფერი გეხებათ და საქმის კურსში უნდა იყოთ, ხე კი. არა…
_ შენი ჭირიმე რა, ნუ მასწავლი, რა მეხება და რა არ მეხება. მე ძალიან კარგად ვიცი, რა მეხება. მაქსიმალურად ვაკეთებ ყველაფერს რისი გაკეთებაც შემიძლია. თქვენი ის ნამდვილად არ მჭირდება, მე რას წარმოვადგენ. თქვენ აკეთებთ ცუდ საქმეს., როცა ისე იწერთ. კეთილი ინებეთ, შემითანხმეთ.
_ ბატონო ოთარ, აქვე მინდა გითხრათ, როდესაც მეუბნებით, როგორც კერძო პირს ისე გესაუბრებით. მე თქვენთან, როგორც კერძო პირთან არ დამირეკავს. გითხარით რომ გირეკავთ ჟურნალისტი ირმა მესხია, "გურია ნიუსიდან". ე.ი. ვრეკავ ჟურნალისტი.
_ ჟურნალისტები მე ათას რამეზე მირეკავენ. მეკითხებიან, მაგრამ სანამ გამოაქვეყნებენ მითანხმებენ იმას სხვათაშორის. მე კი არ გეუბნებით, თქვენ რაც მე მინდა ის დაწერეთ. შეიძლება ის კუთხე და ის მიდგომა რასაც თქვენ აპირებთ იმ სტატიაში და ჩემი მიდგომა სავსებით რადიკალურად განსხვავდებოდეს ერთმანეთისგან. ამიტომ არ გაქვთ უფლება, ჩემს გარეშე სტატია დაბეჭდოთ. გაქვთ ამის უფლება, როგორ ფიქრობთ?!
_ ბატონო ოთარ, ჩვენ გვაინტერესებს კომენტარი კონკრეტულ თემასთან დაკავშირებით, შეფასებას თუ გავაკეთებთ, ამ თემასთან დაკავშირებით გამოთქვით თქვენი მოსაზრება…
_ მაგის თაობაზე უკვე გამოქვეყნდა.. მეტი რაღა უნდა გითხრათ? რა გინდათ ახლა, ვერ გავიგე.