“მოვუწოდებ ჩვენს მხარდამჭერებს, არ მიიღონ მონაწილეობა წინასწარ დაგეგმილ ფარსში”
23:10; 25.10.2016
"თბილისის სააპელაციო სასამართლომ გააგრძელა ტრადიცია და კიდევ ერთხელ დაარღვია კანონი. მიიღო უპრეცენდენტოდ უკანონო და უსამართლო გადაწყვეტილება", _ ამის შესახებ  ნინო ბურჯანაძემ, საგანგებოდ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც ნინო ბუჯანაძემ განაცხადა, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა "ნინო ბურჯანაძე-დემოკრატიული მოძრაობის" მოთხოვნა და ძალაში დატოვა  ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილება.
"სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ჩვენი კანონიერი მოთხოვნა და ძალაში დატოვა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ ასევე უკანონოდ გამოტანილი დადგენილება, რომელიც მიღებულ  იქნა 2016 წლის 17 ოქტომბერს, რის საფუძველზეც ჩვენს წარმომადგენლებს არჩევნების მეორე ტურში მონაწილეობის უფლება წაერთვათ".
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ კანონქვემდებარე აქტით შეცვალა ორგანული კანონი, საარჩენო კოდექსის 42-ე მუხლი. ამას ჯერ პირველი ინსტანციის სასამართლო, შემდეგ კი სააპელაციო სასამართლო დაეთანხმა.  პრაქტიკულად, ჩვენ შევდივართ ისეთ პერიოდში, როდესაც არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს, რა იქნება ჩაწერილი კანონში, თუ ბიძინა ივანიშვილს ეს არ აწყობს. რას ნიშნავს ჩვენი წარმომადგენლების მეორე ტურში დაკვირვების უფლების წართმევა?!  ეს ნიშნავს, რომ „ქართული ოცნება“ და „ნაციონალური მოძრაობა“ მეორე ტურში რჩებიან ერთმანეთის პირისპირ. არ იქნება უცხო თვალი ჩვენი პარტიის ან სხვა პარტიის დამკვირვებლების სახით, რომლებიც დააფიქსირებენ იმ გარიგებას, რომელიც შემდგარია ამ ორ პარტიას  შორის.  სწორედ ამ გარიგებაზე მე საკმაოდ დიდი ხანია უკვე რაც ვსაუბრობ. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ამ გადაწყვეტილებას „ნაციონალური მოძრაობა“ დუმილით შეხვდა, მაშინ როდესაც როგორც წესი ყოველთვის ყველაფერს აპროტესტებენ ხოლმე", _ განაცხადა ნინო ბურჯანაძემ
ბურჯანაძის თქმით,  სასამართლოების მიერ მიღებული ეს უპრეცენდენტო გადაწყვეტილება ერთმნიშვნელოვნად  უსვამს ბეჭედს იმ გარემოებას, რომ „ქართული ოცნება“ და „ნაციონალური მოძრაობა“ ერთმანეთთან შეთანხმებით აყალბებდნენ 8 ოქტომბრის არჩევნებს და გააგრძელებენ ამ ფალსიფიცირების პროცესს მეორე ტურშიც.
„მოლაპარაკების საგანია ის, რომ „ქართულმა ოცნება“ ყოველგვარი პრობლემის გარეშე მიიღოს მაჟორიტარი დეპუტატების ის რაოდენობა, რომელიც მას სჭირდება საკონსტიტუციო უმრავლესობისთვის, ხოლო დარჩენილი მანდატები უპრობლემოდვე დაუთმოს „ნაციონალურ მოძრაობას“ შესაბამის ოლქებში.
ნინო ბურჯანაძის განცხადებით, ის და მისი გუნდი ემიჯნება არჩევნების ფალსიფიცირებას, „ქართული ოცნებისა“ და „ნაციონალური მოძრაობის“ უსინდისო გარიგებას:
„ჩვენ, უარს ვაცხადებთ გაყალბებულ არჩევნებში მონაწილეობაზე  და მოვუწოდებთ ჩვენს მხარდაჭერებს, არ მიიღონ მონაწილეობა წინასწარ დაგეგმილ ფარსში. ჩვენი საარჩევნო სუბიექტი, ბლოკი „ნინო ბურჯანაძე – დემოკრატიული მოძრაობა“ ,  ბოიკოტს ვუცხადებთ  მანიპულირებული არჩევნების მეორე ტურს. შესაბამისად, საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით დადგენილი წესით,  ყველა ჩვენი კომისიის წევრი გამოწვეულია დღეიდან და არცერთი მათგანი არ მიიღებს ამ არჩევნების მეორე ტურის მუშაობაში მონაწილეობას, რომ ისინი არ გახდნენ იმ ფარსისა და გარიგების ნაწილი, რომელიც „ქართულ ოცნებასა“ და „ნაციონალურ მოძრაობას“  შორის არის შემდგარი.
ნინო ბურჯანაძის განცხადებით, რამდენიც არ უნდა ამტკიცოს ქართულმა ოცნებამ ეს არჩევნები სამართლიან და დემოკრატიულად ვერ ჩაითვლება.
„ მე დარწმუნებული ვარ და თქვენც აუცილებლად დარწმუნდებით ამაში, როდესაც ეუთოს გრძელვადიანი დამკვირვებლების მისიის საბოლოო დასკვნა იქნება გამოქვეყნებული", _ განაცხადა ნინო ბურჯანაძემ.
მისივე თქმით, ამ არჩევნების შედეგად მიღებული გადაწყვეტილებები და მათ შორის, პარლამენტის ლეგიტიმურობაც ყოველთვის იქნება კითხვის ნიშნის ქვეშ. გამომდინარე იქიდან, რომ  "ქართულმა ოცნებამ" ვერ გაბედა ვერცერთი საარჩევნო ოლქის ბიულეტენების გადათვლა, რითაც დაადასტურა ის, რომ არჩევნები იყო მანიპულირებული და გაყალბებული.
„ ჩვენ გვქონდა ყველანაირი საშუალება იმისა, რომ  სერიოზულად ვყოფილიყავით წარმოდგენილი პარლამეტში.  ეს ძალიან აშინებდა ბიძინა ივანიშვილს, რომელსაც ერთპიროვული მმართველობის დამკვიდრება სურს ქვეყანაში და ამაში ხელს მხოლოდ ნინო ბურჯანაძე და მისი თანაგუნდელები შეუშლიდნენ. გამომდინარე აქედან, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ჩვენს მხარდამჭერებს გაემიჯნონ საარჩევნო პროცესს და არ მიიღონ მონაწილეობა წინასწარ დადგმულ სპექტაკლში, ამ ეტაპზე არჩევნების ბოიკოტირება ერთადერთი სწორი გამოსავალია, _ განაცხადა ნინო ბურჯანაძემ.
"ხვალ ვაპირებ იმ კონკრეტული ჩინოვნიკების დასახელებას, ვინც აშინებს მოსახლეობას"