(გურია ნიუსი, ლანჩხუთი) _ ლანჩხუთის საკრებულომ, მორიგ სესიაზე 7 ძირითადი და ერთი სხვა საკითხი განიხილა.
პირველად “მუნიციპალიტეტის 2011 წლის ადგილობრივი შესყიდვების გეგმის დამტკიცების შესახებ” ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს განკარგულების დამტკიცების შესახებ იმსჯელეს. შესყიდვების სამსახურის უფროსმა მაია აფხაზავამ თქვა, რომ წელს ამ კუთხით მთელი რიგი ცვლილებებია გათვალისწინებული, რადგან სამსახურებს საკმაოდ შრომატევადი სამუშაოების წარმოება მოუხდათ. საქმე იმაშია, რომ 5 000 ლარზე მეტი ღირებულების სამუშაოს შესასრულებლად უნდა გამოცხადდეს ელექტრონული ტენდერი.
ამ გამოსვლას საკრებულოს ოპოზიციონერი წევრის დავით წულაძის რეპლიკა მოჰყვა: _ ორი კვირის წინ მივიღეთ ბიუჯეტი და დღეს უკვე რატომ შეგვაქვს ცვლილება? საერთოდ, შესყიდვების გეგმა მაშინ რატომ არ დავამტკიცეთ?! თუ არ იყო ცნობილი, რომ ელექტრონული ტენდერები უნდა გამოცხადებულიყო?!
მას საკრებულოს თავმჯდომარემ განუმარტა, რომ შესყიდვების გეგმის დამტკიცებას თავისი ვადები აქვს:
_ ბიუჯეტი კანონიერ ძალაში მისი გამოქვეყნებიდან ანუ 31 დეკემბრიდან შევიდა. კანონი გვავალდებულებს, რომ ბიუჯეტის ძალაში შესვლიდან 20 დღის განმავლობაში დავამტკიცოთ შესყიდვების გეგმა. ამიტომ განვიხილავთ ამ საკითხს დღეს. შეიძლება მალე კიდევ მოგვიხდეს ამ გეგმის დამტკიცება. საუბარია ახალ ფორმებზე, რომელზეც მალე გადავალთ. აქვე უნდა აღვნიშნო, რომ თებერვალში მოხდება სოფლის მეურნეობისთვის და ინფრასტრუქტურისთვის თანხების გამოყოფა. როცა ასე იქნება, მაშინ კიდევ მოგვიწევს ცვლილებების დამტკიცება, _ თქვა ჩიტიძემ.
საკრებულოს წევრებმა წარმოდგენილი შესყიდვების გეგმა დაამტკიცეს.
ამის შემდეგ, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის “სკოლამდელი საგანმანათლებლო-სააღმზრდელო ცენტრის” 2011 წლის ბიუჯეტის დამტკიცების შესახებ” ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს განკარგულების დამტკიცება დაიწყეს. მცირე კამათი ამ საკითხმაც გამოიწვია, თუმცა, მისი დამტკიცება ზედმეტი შეხლა-შემოხლის გარეშე მოხდა.
შემდეგ საკითხზე, რომელიც უფასო სასადილოს ეხებოდა, ოპოზიციას შენიშვნა ჰქონდა _ თუ გასულ წელს 110 კაცს ემსახურებოდით, წელს 60 კაცზე რომ დახვედით, რა ხდება _ ცხოვრების დონე ასე გაუმჯობესდაო?! ოპოზიციას განუმარტეს, რომ ამ ეტაპზე გაძვირებული ფასების გამო, მეტის შესაძლებლობა არ არის, თუმცა, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ თანხების მოძიების შემთხვევაში, ცვლილებები არ მოხდებაო.
შემდეგ საკითხებად სესიაზე სხვადასხვა დარგების მიმართ ადმინისტრაციული წარმოების დაწყება განიხილეს. გაირკვა, რომ ამიერიდან გამგებელს ერთი მოადგილის ნაცვლად ორი ეყოლება (ამის შესახებ წინა ნომერში ვწერდით. რედ.). თავის დროზე, როდესაც საკრებულოს გამგეობის დებულება დაამტკიცა, ჩაიწერა, რომ ერთი მოადგილე ეყოლებოდა, დღეს ვითარება შეიცვალა და ერთის მაგივრად ჩაიწერება _ მოადგილეები. ანუ როგორც სესიაზე ითქვა, გამგებელს იმდენი მოადგილე ეყოლება, რამდენიც საჭიროა. პირველ ეტაპზე კი მხოლოდ ერთი მოადგილის შტატი დაემატება _ საუბარია მუნიციპალიტეტის მთავარ აგრონომზე, რომელიც ამ დარგში გამგებლის მოადგილე იქნება. როგორც სესიაზე გამგებელმა გიორგი გოგუაძემ თქვა,  სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ გამოაცხადა კონკურსი ამ თანამდებობის დასაკავებლად: _ ლანჩხუთიდან 5 ადამიანი იღებდა მასში მონაწილეობას, მაგრამ ბოლომდე ვერცერთმა ვერ დააკმაყოფილა კონკურსის პირობები. გურიიდან სულ ორმა ადამიანმა მიიღო დადებითი შეფასება და შესაბამისად, ჩვენს რაიონში მთავარ აგრონომად არალანჩხუთელი დაინიშნება. კარგი იქნებოდა, რომ ის ლანჩხუთელი კადრი ყოფილიყო, მაგრამ სამწუხაროდ, ასე არ მოხდა. ისე, ცნობისთვის კონკურსი კიდევ გრძელდება, _ თქვა გამგებელმა.
ბოლოს, ამ ცოტა ხნის წინ დამტკიცებული 2011 წლის ბიუჯეტის პროექტში შესატანი ცვლილებები განიხილეს. გიორგი გოგუაძის ინფორმაციით, ცვლილებები იმ ფაქტმა გამოიწვია, რომ გასულ წლის ბიუჯეტი გადაჭარბებით შესრულდა და ნაშთის სახით 335 ათასი ლარი დარჩა. ეს თანხა უნდა აისახოს მიმდინარე ბიუჯეტში. ამ განმარტების შემდეგ საკითხი დაამტკიცეს.
საკრებულოს სამანდატო-საპროცედურო საკითხთა და ეთიკის კომისიის თავმჯდომარემ ილო გვარჯალაძემ დეპუტატებს საკრებულოს უმრავლესობის წევრის, კახა ხელაძის განცხადება გააცნო. ამ უკანასკნელმა საკრებულოს წერილობით მიმართა, რომ მისი სადეპუტატო უფლებამოსილება შეწყდეს, მიზეზად კი ოჯახური მდგომარეობა დაასახელა. საკრებულომ ეს განცხადება ცნობად მიიღო. იმის გამო, რომ კახა ხელაძე მმართველი პარტიის სიით მოხვდა საკრებულოში, მის ადგილს “ნაციონალური მოძრაობის” სიის მომდევნო ნომერი მარინა გოგიჩაიშვილი დაიკავებს.