გასაიდუმლოებული მშენებლობები გურიაში და საჯარო მოხელის პასუხი _ “გამოდის, მაწვებით!”
12:07; 18.07.2012
ერთი თვე და ერთი კვირა გავიდა მას შემდეგ, რაც ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობისგან “გურია ნიუსი” საჯარო ინფორმაციას ითხოვს რამდენიმე კონკრეტული მშენებლობის შესახებ, აი, ასეთი პრიმიტიული კითხვებით:
_ რამდენად არის ჩართული ადგილობრივი თვითმმართველობა ამ სამუშაოების ჩატარებაში;
_ რომელი კომპანია აწარმოებს ამ სამუშაოებს აღნიშნულ მისამართზე;
_ რა თანხებია გამოყოფილი აღნიშნული სამუშაოებისთვის;
_ როდის დაიწყო და დასრულდა ტენდერი ამ სამუშაოების ჩასატარებლად;
_ რამდენმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა ტენდერში;
_ როდის დაიწყო აღნიშნული სამუშაოები;
_ როდის დასრულდება აღნიშნული სამუშაოები;
_ რომელი უწყების მიერ და როდის იქნა გაცემული ნებართვა აღნიშნულ სამუშაოებთან დაკავშირებით.
გაუგებარია, თუ ამ სამშენებლო ობიექტების დოკუმენტაციაში ყველაფერი რიგზეა, სამშენებლო კომპანიის ან თანხების გასაჯაროება რა პრობლემა და რატომ ვიღებთ თვეზე მეტია ასეთ პასუხებს:
“დაგირეკავთ ერთ კვირაში”, “არ სცალია გამგებელს,” “ხომ გითხარით, დაგირეკავთ,” “დამელოდეთ, დაგირეკავთ,” “არ ვიცი როდის, მაგრამ დაგირეკავთ”.
ბოლოს გაირკვა , რომ ეს ყველაფერი “წყლის ნაყვა” იყო. კუთვნილი საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნას კი ოზურგეთის გამგეობაში ახალი სახელი აქვს – “მიწოლა!”
ნინო სალუქვაძე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის პრესსამსახურის ხელმძღვანელია, რომლის ყველაზე საყვარელი ტერმინი ასეთი გახლავთ: ” გასაგებია თქვენი პოზიცია, შეგეხმიანებით, მაგრამ არ ვიცი, როდის…”
ეს საუბარი ნინო სალუქვაძესთან, სწორედ ერთი თვისა და ერთი კვირის შემდეგ არის ჩაწერილი.
_ ქალბატონო ნინო, 8 ივნისს შემოტანილ ინფორმაციაზე პასუხი არ გვაქვს დღემდე. რამდენჯერმე დაგირეკათ გიორგიმ (გიორგი გირკელიძე. ჟურნალისტი. ავტ) და გკითხათ ამასთან დაკავშირებით. გასულია აბსოლუტურად ყველა ვადა, რომელსაც კანონი ითვალისწინებს.
_ მესმის, მე გიორგის ველაპარაკე კიდევაც რასაც თქვენ ითხოვთ ამასთან დაკავშირებით და ვუთხარი, რომ მე ჩავაყენებდი საქმის კურსში და დავურეკავდი. ჯერჯერობით, სიახლე არაფერი არ არის.
_ ადმინისტრაციულ კანონში საჯარო ინფორმაციის შესახებ, არის გარკვეული ვადები და თქვენ ვალდებული ხართ, ამ ვადებში, კანონის თანახმად, მოგვაწოდოთ ინფორმაცია. კანონი არეგულირებს ამას და არა ის, ვის როდის ეცლება. თვეზე მეტია გასული და ვითხოვთ ჩვეულებრივ, მარტივ ინფორმაციას.
_ მე ველაპარაკე გიორგის და ჩვენ მოვილაპარაკეთ, რომ ამ თემასთან დაკავშირებით მე თვითონ დაუკავშირდები. საქმის კურსშია გამგებელიც და როგორც კი იქნება ინფორმაცია ამ თემასთან დაკავშირებით მე შეგეხმიანებით.
_ ქალბატონო ნინო, კანონი გავალდებულებთ, კონკრეტულ ვადებში მოგვცეთ საჯარო ინფორმაცია. თქვენ 3 თვე რომ ვერ მოიპოვოთ ან არ გეცალოთ, ჩვენ უნდა დაველოდოთ, თქვენ როდის მოიცლით, ამას მეუბნებით?
_ მესმის თქვენი, მესმის, მაგრამ რა ვიცი, როგორც კი იქნება, შეგეხმიანებით. გასაგებია თქვენი პოზიცია.
_ ჩემი პოზიცია არ არის ეს. თქვენ უარყოფთ იმას, რომ ყველა ვადა დაარღვიეთ კანონით გათვალისწინებული?
_ მესმის თქვენი, ყოველ შემთხვევაში, დაგიკავშირდებით.
_ როდის დამიკავშირდებით?
_ დაგიკავშირდებით, აი ამ თემასთან დაკავშირებით მე თვითონ დაგიკავშირდებით.
_ როდის დამიკავშირდებით? თვეზე მეტი გავიდა და არ არის კანონში განსაზღვრული, რომ თქვენი სურვილისამებრ უნდა დაგვიკავშირდეთ, იქ განსაზღვრულია კონკრეტული ვადები.
_ მოდით, ასე მოვილაპარაკოთ, ამ თემასთან დაკავშირებით შეგეხმიანებით.
_ კონკრეტულად როდის შემეხმიანებით?
_ ვერ გეტყვით როდის, მაგრამ შეგეხმიანებით.
_ სამი თვის შემდეგ, შეიძლება აღარ იყოს საინტერესო ეს თემა, ქალბატონო ნინო!
_ სამი თვე არ გავა.
_ ერთი თვე გავიდა უკვე.
_ ყოველ შემთხვევაში, თქვენ დამელოდეთ და შეგეხმიანებით აუცილებლად.
_ რამდენი ხანი დაგელოდოთ?
_ ქალბატონო თამარ, გამოდის რომ მე მაწვებით!