განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, გიორგი მარგველაშვილისთვის გაგზავნილ საჩივარში წილოსანი აღნიშნავს, რომ ჩოხატაურის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის დირექტორობიდან ის პოლიტიკური ნიშნით გაათავისუფლეს. ამას წილოსანი ამას ჩვენთან საუბარშიც ადასტურებს და ამბობს, რომ დეტალებზე მოგვიანებით ისაუბრებს. სანამ წილოსანი მედიასთან ალაპარაკდება, მანამ საყურადღებოა ერთი თარიღი _ წილოსანი რესურსცენტრიდან არავის გაუთავისუფლებია. 2011 წლის 5 ნოემბერს მან და იმდროინდელმა პირველი საჯარო სკოლის დირექტორმა მანანა ჯინჭარაძემ (ეს უკანასკნელი საპარლამენტო არჩევნებზე “ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატი იყო ჩოხატაურში, ხოლო წილოსანი _ დაბის #1 საარჩევნო უბნის თავმჯდომარე), რომელიც ახლა საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ხელმძღვანელია, თანამდებობები გაცვალეს. იმ დროს წილოსანს ამ ცვლილებებზე კომენტარები არ გაუკეთებია. სკოლის დირექტორი სიტყვაუხვობით არც მაშინ გამოირჩეოდა, როცა “ნაციონალების” წინასაარჩევნო ფარულ შეხვედრებს პედაგოგებთან ერთად ჩუმად ესწრებოდა, თუმცა, ამ ყველაფერს ხელი არ შეუშლია, რომ თავი პოლიტიკურ დევნილად მიეჩნია.
წილოსანი ამბობს, რომ მის პოლიტიკურ დევნასთან “ქართული ოცნება” არაფერ შუაშია, თუმცა, დასძენს, რომ თანამდებობის გაცვლისას პოლიტიკამ დიდი როლი ითამაშა.
_ მე ვინც გამათავისუფლა თანამდებობიდან. იმის საწინააღმდეგო საჩივარი გავაგზავნე, _ აღნიშნა წილოსანმა.
_ ვინ გაგათავისუფლათ?
_ ადმინისტრაციის უფროსმა.
_ ეს ხომ ერთი წლის წინ მოხდა?
_ ამდენ ხანს რატომ არაფერი თქვით?
_ ამდენ ხანს ვისთან უნდა შემეტანა განცხადება? მინისტრმა გააკეთა განაცხადი _ ვინც თვლის, რომ უსამართლოდ გაათავისუფლეს, შეუძლია გააკეთოს განცხადებაო და გავაკეთე ამიტომ.
_ მიგაჩნიათ, რომ რესურსცენტრის დირექტორობიდან პოლიტიკური მოტივით გაგათავისუფლეს?
_ მაშინ, როცა ბიძინა ივანიშვილი არ იყო პოლიტიკაში და არც “ქართული ოცნება” არსებობდა?
_ “ქართული ოცნება” და ბიძინა ივანიშვილი რა შუაშია?!
_ მაშინ რა იყო პოლიტიკური მოტივი?
_ პოლიტიკური მოტივი იყო თვითონ იმიდან, რომ, რაც ითქვა იქ და რის გამოც მითხრეს, რომ უნდა მოხდეს ეს გაცვლა.
_ რის გამო?
_ არ მინდა ამის დაზუსტება. როცა მივიღებ პასუხს სამინისტროდან, მერე გავავრცელებ ინფორმაციას.
_ ქალბატონო ხათუნა, მთელი წინასაარჩევნო პერიოდის განმავლობაში თქვენი შვილი, მარტივად რომ ვთქვათ, ჟურნალისტების “მდევარი” იყო. როგორც ბევრი ამბობს, მსგავსი ჯგუფები ყველგან იყო შექმნილი და მათ “ნაციონალური მოძრაობის” შექმნილ ბანდებსაც ეძახდნენ.
_ მე მასე არ ვიცნობ, რომ ეს იყო ბანდა. მე ვიცი, რომ ჩვეულებრივად “რეალტივი” იყო და ჩემი შვილი მისი ჟურნალისტი, რომელსაც ჰქონდა ნეიტრალური პოზიცია და თქვენ ვერ დამისახელებთ ვერც ერთ ფაქტს იმისას, რომ მან საწინააღმდეგო გააკეთა ამ პარტიის, ან იმ პარტიის…
_ თქვენი შვილის მიერ გაკეთებული სიუჟეტები ნანახი გაქვთ? თუნდაც “შარვალჩახდილი მეოცნებე”?
_ მინახავს, მაგრამ, არ მინახავს ანტირეკლამა.
_ ქალბატონო ხათუნა, როდესაც ინტერვიუს ვიღებდით, თქვენი შვილი, ინტერვიუს ჩემგან იღებდა… აღარაფერს ვამბობ რედაქციაში შემოჭრაზე.
_ თქვენ ჩემს შვილთან გინდათ ინტერვიუ თუ ჩემთან?
_ კითხვას არ გვასრულებინებთ… ეს ყველაფერი თქვენ განცხადებაში ეჭვის შეტანის საფუძველს იძლევა. თუკი “ნაციონალური მოძრაობა” არ მოგწონდათ და ამ ერთი წლის განმავლობაში, რაც თქვენ სკოლის დირექტორი ხართ, გდევნიდნენ, რატომ არაფერი არ თქვით ან რატომ ეხმარებოდით მათ გამარჯვების მოსაპოვებლად?
_ მაშინ არ დამდგარა დრო და საჭიროება არ იყო ამისი, _ გვითხრა წილოსანმა.
ამ თემაზე კომენტარის გაკეთება ჩვენ ჩოხატაურის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის დირექტორსაც ვთხოვეთ, თუმცა, მანანა ჯინჭარაძემ კომენტარისგან თავი შეიკავა და მხოლოდ ის დააზუსტა, რომ აღნიშნულ თანამდებობაზე ის 2011 წლის 8 ნოემბერს ოფიციალურად დაინიშნა.