ავთანდილ ბერიძემ ბრიფინგამდე ჟურნალისტებს რჩევა მოგვცა: “ბრიფინგზე უნდა გითხრათ ჩემი სათქმელი. ამისთვის ორი საათი ვემზადებოდი. მე ვლაპარაკობ აქ და მერე არ მითხრათ ცალკე ჩაგწერთო. აქვე მკითხეთ, რაც გაინტერესებთ და ორჯერ ნუ მალაპარაკებთ”, _ გვირჩია ავთანილ ბერიძემ.
ბრიფინგი შობა-ახალი წლის მილოცვით დაიწყო: “შეგახსენებთ, რომ 1 იანვრის დადგომისთანავე გავრცელდა უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის საახალწლო მიმართვა. ასევე 7 იანვარს უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლები ესწრებოდნენ საშობაო ღვთისმსახურებას”, _ გვითხრა ბერიძემ.
“ასევე გუშინ რესტორან “მაილოში” გაიმართა შეხვედრა, სადაც მონაწილეობდნენ უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლები და მათი ოჯახის წევრები. იყვნენ ბავშვები, თოვლის ბაბუა და გართობა. ცნობისთვის (ამ დროს ჩემკენ მოიხედა, ოდნავ გადმოიწია და ხაზგასმით თქვა. ავტ.) ბიუჯეტის ხარჯი არ ყოფილა. ჩვენ ასეთ საკითხებზე ფულს არ ვხარჯავთ”.
უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის ბრიფინგი რამდენიმე წუთი გაგრძელდა. თავმჯდომარეს ეტყობოდა, რომ დღესასწაულების მიუხედავად, არ დაუსვენია. საახალწლო თუ საშობაო განწყობისთვის, ტრიბუნაზე, მიკროფონების გვერდით, ჩიჩილაკი იდგა. მცირე ზომის ჩიჩილაკს სუროს 3 გამხმარი ფოთოლი ამშვენებდა. დღესასწაულების მიხედვით ატრიბუტიკით ბრიფინგების “გაფორმება” პიარის სამსახურის აშკარად “კარგ” მუშაობაზე მიუთითებს. საინტერესოა, მაგალითად, მუსულმანურ დღესასწაულ ყურბან ბაირამზე რა დეკორაცია იქნება ტრიბუნაზე _ ყურბნის ხორცი ჯამით თუ ჰალვა? ან ებრაული პასექის დღესასწაულზე “მაცას” მოაწყობენ ირგვლივ? თუმცა, ალბათ ისიც გასათვალისწინებელია, რომ უმაღლესი საბჭო აკურთხეს და აქ მხოლოდ ქვეყნის დომინანტ რელიგიას აღიარებენ.
ბრიფინგის მეორე ნაწილში თავმჯდომარემ ჟურნალისტების კითხვებს უპასუხა.
“აჭარის უმაღლესი საბჭოდან თანამშრომელთა მასობრივი განთავისუფლება არ მომხდარა არასოდეს. როგორც მე ვიცი, ნინო გრძელიძემ, უბრალოდ, მოიტყუა. მე ამას ტყუილს დავარქმევ. ქართული სიტყვაა _ როცა ადამიანი არ ამბობს სიმართლეს, ამას ჰქვია ტყუილი. მთლიანობაში, თუ არ მეშლება, დაახლოებით 40 თანამშრომლამდეა გათავისუფლებული. ნაწილი მათგანი წავიდა იმის გამო, რომ ხელშეკრულების ვადა გაუვიდათ; რამდენიმე ადამიანმა დაწერა განცხადება და საკუთარი სურვილით წავიდა. ჩვენი ინიციატივით ეგრეთ წოდებულ, ხაზს გავუსვამ, ეგრეთ წოდებულ “გაგდებას” ადგილი არ ჰქონია,” _ ამბობს ავთანდილ ბერიძე.
ჟურნალისტების კითხვაზე, რატომ არ გაუგრძელდა იმ თანამშრომელებს ხელშეკრულება, რომელთაც 1 იანვარს ამოეწურათ ამ ხელშეკრულების ვადა, ავთანდილ ბერიძე პასუხობს: “რატომ უნდა გაგრძელებოდა? მან უნდა მომმართოს და მთხოვოს (მე ახლა ბრჭყალებში ვსვამ ჩემს თავს, _განმარტა ბერიძემ). შესაბამისად, ვინც უნდა დაწეროს ბრძანება, იმას უნდა მიწეროს და უნდა მივიდეს და უთხრას, მე, იცით, ხელშეკრულების ვადა მითავდება და ხომ არ გექნებათ სურვილი კიდევ გამიგრძლოთ ხელშეკრულება? ასეთ კითხვაზე აპარატის უფროსმა შეიძლება უპასუხოს ან _ კი, ან _ არა. თუ მჭირდება _ ავიყვან, თუ არ მჭირდება – არ ავიყვან. მაგრამ ასეთი მოთხოვნა იმ თანამშრომლებისგან, გთხოვთ, მე გამიგრძელოთ ხელშეკრულების ვადაო, არ ყოფილა,” _ ამბობს უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე.
რეგიონის საკანონმდებლო ორგანოს ხელმძღვანელი პრემიების საკითხსაც შეეხო. “გურია ნიუსის” ჟურნალისტის კითხვაზე ავთანდილ ბერიძემ შემდეგი პასუხი გასცა.
“გურია ნიუსი”: _ ნინო გრძელიძემ განაცხადა, რომ ახალი მოწვევის უმაღლესმა საბჭომ ნოემბერში პრემიები გასცა მხოლოდ ახლად მიღებულ თანამშრომლებზე. თუ იყო ასეთი ფაქტი და გაიცა თუ არა მხოლოდ ახალ მიღებულ თანამშრომლებზე პრემია?
_ არა. მხოლოდ ახლად მიღებულ თანამშრომლებზე პრემია არ გაცემულა, _ გვპასუხობს ავთანდილ ბერიძე.
_ ბატონმა ალეკო ჩიტიშვილმა განაცხადა, რომ გაიცა პრემია.
_ შეეკითხეთ ბატონ ალეკო ჩიტიშვილს. მე გეუბნებით _ მხოლოდ ახლად მიღებულ თანამშრომლებზე პრემია არ გაცემულა.
_ ეს ორაზროვანი პასუხია. სიტყვა “მხოლოდ” რას ნიშნავს? _ საუბარში ერთვება აჭარის ტელევიზიის ჟურნალისტი.
_ თქვენ არა, მე ტატოს ვპასუხობ. შემეკითხა მხოლოდ ამ თანამშრომლებზე გაიცა პრემიაო? მე ვპასუხობ, რომ _ არა.
_ ბატონმა ალეკომ თქვა, რომ ძველ თანამშრომლებს მიღებული ჰქონდათ პრემია კვარტალურად 200%-ის ოდენობით და რომ არ მომხდარიყო გადამეტება, ამიტომ არ გაიცა, _ ვაგრძელებ კითხვას და ვცდილობ მივიღო კონკრეტული პასუხი.
_ კანონი ხომ არ დაგვირღვევია? _ ღიმილით მპასუხობს თავმჯდომარე.
_ ანუ ასე იყო? – ვცდილობ დავაზუსტო.
_ ამის შესახებ ხომ გესაუბრეთ წინა ბრიფინგებზე? იყო ეს შეკითხვა, გიპასუხეთ და დეტალურად აგიხსენით ჟურნალისტებს პრემიების გაცემის წესის შესახებ. მაშინ გითხარით, რომ კანონში წერია ასე, სამწუხაროდ, რომ ხელფასი შედგება თანამდებობრივ სარგოსა და პრემიისგან. ამ პრემიას ჩვენ ნუ განვხილავთ, როგორც ჯილდოს. წესით ასეც უნდა იყოს, მაგრამ კანონში ასე ჩამიწერა სააკაშვილმა თავის დროზე. ორი დღის მიღებულ ადამიანმა ორი დღის ნამუშევრის შესაბამისი პრემია მიიღო. ვინც ერთი თვე იმუშავა, ერთი თვის ნამუშევრის შესაბამისი პრემია აიღო. ვინც მიიღო პრემია ოქტომბერში ორი თვისა, მას ნოემბერში, რა თქმა უნდა, პრემია აღარ უწევდა და არ მიუღია, იმიტომ, რომ ამ ადამიანებს მისცეს პრემია წინასწარ, _ ამბობს ავთანდილ ბერიძე.
ავთანდილ ბერიძემ უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლის ნინო გრძელიძის ბრიფინგზე გაჟღერებულ ფაქტზე ვკითხეთ _ ნინო გრძელიძემ განაცხადა, რომ საზოგადოებასთან და მასმედიასთან ურთიერთობის განყოფილებაში სამუშაოდ თავისი კლასელი ვახტანგ თავბერიძე მიიღო.
“მე ბათუმის მე-2 საშუალო სკოლა დავამთავრე 1971 წელს. შესაბამისად, ჩემი კლასელი ჩემი ტოლაა. ანუ ის არის 58 წლის. როდესაც ასე ამბობს თანამშრომელი (იგულისხმება ნინო გრძელიძე) მეორე თანამშრომელზე, რომ ის მხოლოდ ჩემი კლასელია და მეტი არაფერი, 58 წლის მამაკაცზე როცა ამას იტყვის, მე ამას უბრალოდ ვუპასუხებ, რომ ტყუილია. იმ ადამიანს 30-წლიანი ჟურნალისტური გამოცდილება აქვს. ის ადამიანი გაზეთ “აჭარის” დირექტორი იყო წლების განმავლობაში. არაპროფესიონალი და ისტორიის არმქონე ადამიანი აქ, აჭარის უმაღლეს საბჭოში ვერ იმუშავებს. იმ ნიშნით, რომ ვიღაცა ვიღაცის კლასელია ან ბიძაშვილია აქ, უმაღლეს საბჭოში ვერავინ დასაქმდება, _ ამბობს ავთანდილ ბერიძე, _ ისიც ითქვა, რომ მარინა კუპრეიშვილი არის ჩემი მეგობარი. დიახ, მარინა კუპრეიშვილი არის ჩემი მეგობარი. თქვენი მეგობარი არ არის? ვინც ეს თქვა, მისი მეგობარი არ არის? მარინა კუპრეიშვილი, ხომ ყველას მეგობარია? მე მარინა გავიცანი 1989 წელს. 91-ში როდესაც იგი ომში მიდიოდა, მე გავაცილე. და იქ მიდიოდა არა საომრად, არამედ თქვენსავით მიკროფონი ეკავა ხელში და არის ომის ვეტერანი. მე პატივს ვცემ ამ ადამიანებს, ვისაც ბეჭებზე დაათოვა შრომაში. ნებისმიერი, ვინც აქ მოვა, იქნება კვალიფიციური, სპეციალისტი, უმწიკვლო, პატიოსანი. თუ ასეთი ადამიანი შეგვეშალა, მითხარით პირდაპირ, მომახალეთ პირში”.
ბრიფინგი ამით დასრულდა, თუმცა, ჟურნალისტებმა უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის ბრიფინგამდელი რჩევა არ გაითვალისწინეს და ავთანდილ ბერიძეს ჟურნალისტების კითხვებზე პასუხის გაცემა ბრიფინგის შემდეგაც ინდივიდუალურად მოუხდა.