“თავისუფალი დემოკრატების” ლიდერი ირაკლი ალასანია, დღეს, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის პოლიციის შენობასთან პრესკონფერენციას გამართავს.
გუშინ, დაახლოებით 15:30 წუთზე, სამართალდამცავებმა ლანჩხუთელი ოპოზიციონერი და “თავისუფალი დემოკრატების” საინიციატივო ჯგუფის წევრი ელგუჯა ჩხაიძე დააკავეს _ სწორედ ამ ფაქტის შესახებ ისაუბრებს ირაკლი ალასანია პრესკონფერენციაზე.
არაოფიციალური ინფორმაციით, ლანჩხუთის პოლიციის თანამშრომლებმა ელგუჯა ჩხაიძეს სახლში მიაკითხეს და მოსთხოვეს მას, გაჰყოლოდა მის საკუთრებაში არსებულ ფერმერულ მეურნეობაში, რომელიც სახლიდან დაახლოებით 3 კილომეტრის დაშორებით, ტყის მასივთან, საძოვრებთან მდებარეობს. ელგუჯა ჩხაიძე მათ მოთხოვნას დაემორჩილა და აღნიშნულ ფერმაში გაჰყვა.
ჩვენი წყაროს ინფორმაციით, ჩხრეკას მოწმეები არ დასწრებიან. პოლიციელებმა შესვლისთანავე სხვენიდან ამოიღეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, რომელიც ახალ ტომარაში იყო ჩადებული, ხოლო ის ადგილი, საიდანაც ამოღებულ იქნა იარაღი, ობობის ქსელით იყო დაფარული.
“გურია ნიუსისთვის” ისიც გახდა ცნობილი, რომ ადვოკატის შეხვედრა დაკავებულთან დაგვიანებით მოხდა _ მათი პირველი კონტაქტი მას შემდეგ შედგა, როდესაც ლანჩხუთში ჩამოვიდა ირაკლი ალასანია.
“გურიის თავისუფალი დემოკრატების” ინფორმაციით, დაკავებულთან შეხვედრის შემდეგ, ადვოკატმა ვლადიმერ გვარჯალაძემ განაცხადა, რომ დაკავებული ელგუჯა ჩხაიძე ბრალს არ აღიარებს, თავს თვლის უდანაშაულოდ და იარაღის დადების ფაქტს მიიჩნევს პოლიციელების მიერ წინასწარ განზრახულ აქტად. ასევე მან აღნიშნა, რომ თუ ის ბრალს არ აღიარებს, პოლიციელების მხრიდან მის ვაჟიშვილს გარკვეული პრობლემები შეექმნება, რასაც ადრე უკვე ჰქონდა ადგილი.
ელგუჯა ჩხაიძის დაკავების შემდეგ სამართალდამცავებმა პარალელურ რეჟიმში განახორციელა დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკა. როგორც ლანჩხუთში გვითხრეს, ჩხრეკის დაწყებამდე, ერთ-ერთმა პოლიციელმა მოითხოვა სველ წერტილში შესვლა და შემდეგ სველი წერტილის უკანა მხრიდან, რომელზეც დამაგრებული იყო ქათმის ბუდე, ამოღებულ იქნა ავტომატური იარაღის მჭიდი. ჩხრეკის ოქმს თანამოწმეებმა ხელი არ მოაწერეს,
მკითხველს შევახსენებთ, რომ ეს ის ელგუჯა ჩხაიძეა, რომელმაც 2010 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე კონსტიტუციური უსაფრთხოების სამსახურის ერთ-ერთ თანამშრომელს ფარული ჩანაწერი გაუვრცელა. ამის შესახებ “გურია ნიუსი” წერდა: _ არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, ძალოვნები კვალში უდგანან ოპოზიციის კანდიდატებს და როგორც ჩვენი კორესპონდენტების მიერ მოპოვებული ინფორმაციებით ხდება ცნობილი, სხვადასხვა მეთოდებით ცდილობენ მათ დაშანტაჟებას. “ალიანსი საქართველოსთვის” ლანჩხუთის ორგანიზაციის ლიდერებმა, აპრილის დასაწყისში, პრესკონფერენცია მოაწყვეს, სადაც აღნიშნეს, რომ მათ ერთ-ერთ კანდიდატს, ნიგვზიანის რწმუნებულის მოადგილეს, ავთანდილ სურმანიძეს, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ლანჩხუთის ოფისში “გასაუბრება” მოუწყვეს: _ ბატონი ავთანდილი პოლიტიკური პარტია “ჩვენი საქართველო _ თავისუფალი დემოკრატების” წევრია და ბლოკ “ალიანსიდან” იყრის კენჭს სოფელ ნიგვზიანში. 7 აპრილს, სამის ნახევარზე, ლანჩხუთის უშიშროებაში დაიბარეს. მეც თან ვახლდი და გარეთ ველოდებოდი. როგორც ვიცი, იქ კუდის ლანჩხუთის წარმომადგენლების გარდა, ძალოვანი სტრუქტურის სხვა მაღალჩინოსნებიც იმყოფებოდნენ. ვიღაც პიროვნება იყო _ სახის მოყვანილობით, ვარაუდის დონეზე შესაძლოა ვთქვათ, რომ ეს იყო შალვა ბოლქვაძე, თუმცა, ამას ვერ ვამტკიცებთ. სურმანიძეს ურჩევდნენ, უარი ეთქვა კენჭისყრაზე და გართულებებს მორიდებოდა. მინდა სიამაყით ვთქვა, რომ ბატონი ავთანდილი არ შეშინებულა და უარი არ უთქვამს ღირსეული ქვეყნის აღმშენებლობისთვის ბრძოლის გასაგრძელებლად.
27 აპრილს, დილის 10 საათზე, ავთანდილ სურმანიძე სასაუბროდ ისევ დაიბარეს ლანჩხუთის უშიშროებაში. თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, კუდ-ის წარმომადგენელი ბუხუტი ჩხაიძე სურმანიძეს დათქმულ შეხვედრამდე 1 საათით ადრე სახლში ესტუმრა. ამჯერად ჩხაიძემ შესთავაზა სურმანიძეს, თუ გამომძიებელი დაკითხავდა, მას ზეწოლის ფაქტი არ უნდა დაესახელებინა. წინა შემთხვევაში, სურმანიძეს კანდიდატურის მოხსნა მოთხოვეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პრობლემებით დაემუქრნენ. ჩვენ მზად ვიყავით, მაგრამ კუდ-ის ხელმძღვანელმა ეშმაკობა იხმარა _ იგი ჩვენ წარმომადგენელს ერთი საათით ადრე შეხვდა.
ჩვენ მოვახერხეთ საუბარი ჩაგვეწერა, შემდგომში კუდ-ს რომ არ ეთქვა არანაირი შეხვედრა არ შემდგარაო. უშიშროება ძალებს არ ზოგავს იმისთვის, რომ ჩვენს კანდიდატს უარი ათქმევინოს არჩევნებში მონაწილეობაზე. საბედნიეროდ, ეს არ გამოსდით, რადგან სურმანიძე იმ ღირსეულებს შორისაა, რომლებისთვისაც ქვეყნის ინტერესები და სამართლიანობა ყველაფერზე მაღლა დგას, _ ამბობდა მაშინ ელგუჯა ჩხაიძე.