“ხელისუფლებამ ჩვენი ღირსება ნახევარ ტომარა სასუქად შეაფასა”
3:04; 2.04.2012
მძიმე ეკონომიკურ-სოციალური ფონი, უგზოობა, უმუშევრობა, თურქეთში გადახვეწილი ახალგაზრდობა, მიგრაცია, ხელისუფლების მიერ არამიზნობრივად გახარჯული სოფლის მხარდამჭერი პროგრამით გათვალისწინებული თანხები და თვითნებურად შესრულებული სამუშაოები, დაშინება, ნიჰილიზმი ხელისუფლებისა და ოპოზიციის მიმართ, _ ეს ის თემებია, რაზეც 28 მარტს, “ახალი მემარჯვენეების” ლიდერთან, დავით გამყრელიძესთან და ამავე პარტიის ეკონომიკური მიმართულებების ხელმძღვანელთან, ლევან კალანდაძესთან ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფლების: ნასაკირალის, ნატანების, თხინვალისა და კონჭკათის მოსახლეობამ ისაუბრა.
_ დღეს მთელ საქართველოს უჭირს, თუმცა სოფელში ეს გაჭირვება გაორმაგებულია. ყველა პრობლემას, უმუშევრობას და ამ ისედაც მძიმე სოციალურ ფონს ემატება უგზოობა, უწყლობა, უგაზობა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მოსახლეობის დიდი ნაწილი სოფლად ცხოვრობს, სოფლისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტის მეათედიც არ იხარჯება. თუ ხალხი შიმშილით დაიხოცა, ქალაქში შეღებილი ფასადები და გაკეთებული შადრევნები ხელისუფლებას მხოლოდ ტურისტებისთვის დარჩება. ქალაქს გზა, წყალი და გაზი მაინც აქვს. სოფელი გარესამყაროს მოწყვეტილია, გაჩანაგებულია და ნამოსახლარადაა ქცეული. მე კარგად მახსოვს სოფელი ნატანები, რომელიც დედაჩემის სოფელია. როგორ მოწესრიგებული გზა ჰქონდა, ფუნქციონირებდა კლუბი, იყო სამუშაოც და ხალისიც. დღეს კი ხედავთ, თითოეულ სოფელში რა მდგომარეობაცაა. ხელისუფლებამ ჩვენს ჯიბრზე დაიწყო სოფლებში გასვლა, ისევ დაპირებებს იძლევიან მაგრამ დაპირებები აღარ უნდა ხალხს. ხალხს სჭირდება კონკრეტული ქმედებები. თქვენ მე რომ მომთხოვოთ, გზა გაგვიკეთეო, მე ვერ გაგიკეთებთ, რადგან ფული დღეს მხოლოდ ერთი პარტიის ხელშია და ის განკარგავს, სად რა გააკეთოს, _ თქვა დავით გამყრელიძემ ამ შეხვედრებზე.
ყველაზე ხმამაღალი განცხადებები ნასაკირალის მცხოვრებლებმა გააკეთეს. ნასაკირალი მრავალრიცხოვანი სოფელია და აქტიურობითაც გამოირჩევა. მათ “ახალი მემარჯვენეების” ლიდერებთან, უპირველეს პრობლემად უწყლობა დაასახელეს: _ სასმელ წყალს სკოლის მოსწავლეები სახლიდან ეზიდებიან, წყალი სამ დღეში ერთხელ მოდის, გზას არავინ გვიკეთებს. ჩვენი სოფლის სკოლაში 530 მოსწავლე სწავლობს. სკოლის შენობა დანგრევის პირასაა. თავი მე-17 საუკუნეში გეგონება. რომ იძახდით, შუქი გაქვთო, რომელ საუკუნეში ვართ, ამას არ უყურებთ? სამუშაო ჩვენ არ გვაქვს, შვილები გვყავს უმუშევრები, იმ ასაკის ჩვენ არ ვართ, რომ პენსიას ველოდოთ. გეკითხებით, რითი უნდა ისულდგმულოს ადამიანმა? წელს მანდარინიც უსარგებლოდ გადავყარეთ, _ ამბობდნენ აქაურები.
_ ამ სოფლის მთავარი პრობლემა, კიდევ იცით, რა არის? _ საუბარში ნასაკირალელი ახალგაზრდებიც ჩაერთნენ, _ სოფელში გაყიდულია 300 ჰექტარი დაუმუშავებელი ჩაის პლანტაცია, აქაურები კი უმიწოდ არიან. ეს შეიძლება? ვის მივმართოთ, დაგვეხმაროს ვიღაცა. სოფელში რაღაც პერსპექტივას ხომ უნდა ვხედავდეთ ახალგაზრდები, რომ აქ დავრჩეთ და ვიცხოვროთ? სააკაშვილმა, დარწმუნებული ვართ, საერთოდ არ იცის ჩვენი სოფლის არსებობა. მიწა გლეხისთვის უნდა იყოს და არა იმისთვის, რომ აქ არსებული ჰექტრობით მიწები ვიღაცებმა თავისი ბიზნესისა და მიზნებისთვის გამოიყენონ. წამოდით და ნახეთ სოფლის მხარდამჭერი პროექტით გაკეთებული სტადიონი, რომელზეც 15 ათასი ლარი დაიხარჯა და სინამდვილეში 2 ათასი ლარი თუ დაჯდებოდა!
_ ბატონი რამაზ ნიკოლაიშვილი და გუბერნატორი არჩევნების წინ მობრძანდნენ აქ და ყველაფერს ისე დაგვპირდნენ, გეგონებოდათ, ერთ წელიწადში ავშენდებოდით. აბა, თქვენი ჭირიმე და თქვენ გენაცვალეთო, _ იძახდნენ. გააკეთეს გაზგაყვანილობის ჟანგიანი მილები, მერე მიატოვეს, წაიღეს 3000 ხმა და დაგვიქნიეს ხელი, კარგად იყავითო. თქვენც რომ ხალხს შეჰპირდებით, ასი პროცენტიდან ნახევარი მაინც ხომ უნდა გააკეთოთ? დღეს მშიერ ხალხს წამლის ფული სჭირდება, იმის საშუალება უნდა ჰქონდეს, მიწა დაამუშაოს. შედით ნებისმიერის ოჯახში, ხალხი მშიერია. ამ დამშეულ ხალხს რომ მომღერლებს ჩამოუყვან და ამდენს ფულს უხდი, ესაა საქმე? _ ამბობენ ნასაკირალელები.
_ პარლამენტის ოზურგეთელმა წევრმა არ უნდა მიიტანოს მისი მუნიციპალიტეტის გასაჭირი ხელისუფლებამდე? ოდესმე გაგიგონიათ, პარლამენტის სხდომაზე ან სადმე ტელევიზიით გადმოეცეთ, რომ ოზურგეთში ეს პრობლემაა და უნდა აღმოვფხვრათო? მთელი სოფელი წასულია, რას უშვრებიან იმ ხმებს? აქ, ცოტა ხანში, მოხუცების და მცირეწლოვნების გარდა, აღარავინ დარჩება. ახალგაზრდებს ხმის ამოღების ეშინიათ _ იმ წუთასვე რაღაცას “გაუჩალიჩებენ”, ასეთი ცხოვრებაა დღეს! _ ამბობს მოსახლეობა.
სოფელ თხინვალში გამყრელიძეს მოსახლეობის მცირე ნაწილი დახვდა. ამის მიზეზად აქაურებმა მოსახლეობის დაშინება დაასახელეს. შეხვედრის დროს, სოფლის რწმუნებულიც გამოჩნდა, რომელმაც შეკრება “დაზვერა” და გაიარა.
_ პოლიცია კრძალავს, რომ ხალხი სხვა პარტიის წარმომადგენლებს შეხვდეს. ის აფრთხილებს სოფლის რწმუნებულებს, სოფლის რწმუნებული კი ხალხს აფრთხილებს. ეშინიათ, ზოგი მუშაობს, ზოგს სოციალური დახმარება აქვს და ასეა, ვერ გამოჩნდებიან ასეთ შეხვედრებზე. მთელი ზამთრის განმავლობაში გზა გაუწმენდავი იყო. ახლა ხვნა-თესვა დაიწყება და ხალხს იმის საშუალება არ აქვს, რომ ყანა დაამუშაოს. შეიძლება, ხმამაღლა თქვან, “ნაციონალებს” ვაძლევთ ხმასო, სინამდვილეში კი გულში სხვას ფიქრობენ. სოფელი ისედაც წაქცეულია. პირველ რიგში, თუ გზა არ გაგვიკეთეს, დაინგრევა ყველაფერი. მეორე პრობლემა კი ისაა, რომ სოფელმა შეძლოს გაზაფხულზე ჩასატარებელი სამუშაოების შესრულება. 500 კვ. მეტრ საყანე ფართობს რომ ვერ დახნავს კაცი, ის აღარაა სოფელი, _ ამბობენ თხინვალელები.
ნასაკირალელებს აქტიურობაში არ ჩამორჩნენ კონჭკათის მცხოვრებლები.
_ ჩვენი სახელით მადლობა გადაუხადეთ სააკაშვილს 30-ლარიანი ვაუჩერის დარიგებისთვის _ ვყიდდით და 15 ლარადაც ვერ გავყიდეთ! ციტრუსი გადავყარეთ, რეალიზაციაში არავინ დაგვეხმარა. სააკაშვილი კი სულ გაიძახის, რომ ყველაფერი კარგადაა მოწყობილიო, მაგრამ ბრმები ხომ არ ვართ? ხომ ნახეთ გზები? ამ გზაზე სატვირთო მანქანაც კი ვერ ამოდის. ხელისუფლება თუ ფიქრობს, რომ მისი ვაუჩერისთვის არჩევნებზე 5-იანს შემოვხაზავთ, ძალიან ცდება _ ჩვენ მათხოვრები არ ვართ, ასე გადაეცით. შეურაცხყოფაა ჩვენთვის ეს ვაუჩერები. ნებისმიერ გლეხს, მინიმუმ, 6 ტომარა სასუქი სჭირდება თავისი მეურნეობისთვის. ერთი ტომარა კი 45 ლარი ღირს. ხელისუფლებამ ჩვენი ღირსება ნახევარ ტომარა სასუქად შეაფასა, მაგრამ ასე არაა! _ ითქვა კონჭკათში.
გაატანეთ და დააწიეთ!