ბრიტანული ტაბლოიდი  Daili Mail საქართველოში მიმდინარე მოვლენების და ქვეყნის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ბიძინა ივანიშვილის შესახებ სტატიას აქვეყნებს.
"გურია ნიუსი" ამ სტატიის თარგმანს იმ უმნიშვნელო ცვლილებით გთავაზობთ, რომელშიც ტაბლოიდი ივანიშვილის შვილებზე არაეთიკურად წერს:
"ის არის მილიარდერი, ყოფილი პრემიერ მინისტრი და  ცხოვრობს შუშის სასახლეში, რომელიც საქართველოს დედაქალაქს გადმოჰყურებს. ამის დანახვა სკარამაგას სიწითლეს მოგვრიდა.
გაიცანით ბიძინა ივანიშვილი, რომელიც, არ ცდილობდა თოქ-შოუში გამოჩენას და  მაინც  მისი რეპერი  ვაჟის არხი დააარსა, სადაც მისი საკუთარი თოქ-შოუც გადის და ბევრის აზრით, აქედან საზოგადოების აზრის მართვას ცდილობს.
59  წლის ოლიგარქის ქონება დაახლოებით 5,2 მილიარდ დოლარს შეადგენს, რომლის დიდი ნაწილიც, 1990-იან  წლებში, საბჭოთა კავშირის დაშლის პერიოდში რუსეთში იშოვნა.
13 ივნისს მომხდარი წყალდიდობის გამო, ზოოპარკი მთლიანად განადგურებულია, ცხოველების უმეტესობა- გაქცეული, სამი თანამშრომელი კი დაღუპული. ამიტომ ცხოველების მოყვარული თბილისის მთავრობას ზოოპარკის ადგილმდებარეობის შეცვლაში დახმარებას დაპირდა.
როგორც ივანიშვილმა თქვა: "ზოოპარკი იმ პირობებში  სადაც იყო,  არასდროს მომწონდა.  ვცდილობდი, 2006-2007 წლებში პროექტიც კი გავაკეთე, გარკვეული თანხები დავხარჯე  და ვპირდებოდი მთავრობას, რომ დავეხმარებოდი პროექტის დაფინანსებაში. თუ ვატყვევებთ ცხოველს, მათ მოვექცეთ ღირსეულად. ვფიქრობ, ჩვენი ზოოპარკი ამ მხრივ, ვერ იყო სანიმუშო დონეზე".
მან თავისი ბედის შექმნა კომპიუტერებისა და ტელეფონების იმპორტით და გაყიდვით დაიწყო.  მერე გადავიდა  ბანკებზე, სასტუმროებზე, აფთიაქებზე, ვიდრე, 2003 წელს ქვეყანაში  სიმდიდრით დაბრუნდებოდა, რომელიც საქართველოს ადგილობრივი პროდუქციის შემოსავლის ნახევარია.
წლების მანძილზე ის უხილავი მილიონერი იყო. საქართველოს უმდიდრესი ადამიანი, მაგრამ შორს მდგარი, რომელიც თახმდებოდა სურათების გადაღებაზე მაგრამ არასდროს ინტერვიუზე.
ყველაფერი 2011 წელს შეიცვალა, როდესაც ივანიშვილმა გადაწყვიტა პრემიერ მინისტრი გამხდარიყო და დასავლეთის ფავორიტი სააკაშვილი გადაეყენებინა.
მაშინ მან თქვა: "მე არ მაქვს სხვა არჩევანი, ამას სამშობლო ითხოვს".
"მათ მოკლეს დემოკრატია, მედია მოიშორეს და სხვაობას ვერ ხედავენ. ეს არის სრული ავტორიტატორული მთავრობა, რომელიც  შესაძლოა დიქტატორულში გადაიზარდოს."
მან ხალხში პოპულარობა ქველმოქმედების ხარჯზე მოიპოვა. ყოველთვიურად 10 მილიონ დოლარს ხარჯავდა. კულტურულ მოღვაწეებს ხელფასებს უხდიდა და თბილისში საკათედრო ტაძრის მშნებლობაც დააფინანსა.
ივანიშვილი, ასევე  ფულს არ იშურებდა, თავის სოფელ ჭორვილაში გაეკეთებინა გზები, მეზობლების სახლები, მოსახლეობისთვის თვეში 80 ევრო, ხოლო ახალდაქორწინებულებისთვის საჩუქრად 1200 ევრო გადაეცა, ასვე მათი საქორწინო ხარჯებიც დაეფარა.
სააკაშვილის მთავრობა  მის მოშორებას ცდილობდა და 2012 წლის არჩევნებში მონაწილეობის საშუალების მოსპობას ცდილობდა. ამიტომ  ივანიშვილს ჩამოართვეს საქართველოს მოქალაქეობა, მილიონობით დოლარი  დაუყადაღეს და მის კომპანიებს ლიმიტები დაუწესეს, რომ არჩევნებში მონაწილე კანდიდატების დაფინანსება შეეწყვიტა. მაგრამ ივანიშვილმა გამარჯვება  მაინც მოახერხა და ბედნიერმა ჟურნალისტები და პოლიტიკოსები "ჯეიმს ბონდის სასახლეში"   მიიპატიჟა.
კომპლექსის პროექტი  იაპონელ დიზაინერს, შინ ტაკამაცუს ეკუთვნის, შუშისგანაა გაკეთებული და თავზე  ვერტმფრენის ასაფრენი მოედანია. ასევე ღია და დახურული საცურაო აუზებიც აქვს.
ბაღი ჰენრი მურის, დამიენ ჰისრტის ქანდაკებებს უკავია, ხოლო კედლებზე მსოფლიო   ხელოვნების ნიმუშების ასლები, მათ შორის, პიკასო, 1 მილიონო დოლარი ღირს.
ივანიშვილი მთავარი კოლექციონერია და 2006 წელს ანონიმური განმცხადებელი იყო, ვინც 95,2 მილიონ დოლარად პიკასოს  "დორა მაარი კატასთან" შეიძინა.
გარდა ხელოვნებით გატაცებისა, ის ცნობილია,  ეგზოტიკური ცხოველების სიყვარულით. საქართველოს შავი ზღვის სანაპიროზე ზაფხულის აგარაკზე ზებრები, პინგვინები, თუთიყუშები,  ფლამინგოები და ზვიგენი ჰყავს.
ივანიშვილი ღარიბ ოჯახში იზრდებოდა და ქარხნის დამლაგებლად მუშაობდა. მას ოთხი შვილი ჰყავს,  ერთ-ერთი ვაჟი, ბერა,  ცნობილი რეპერი და ბოდიბილდერია, რომელიც  ოცი წლის ასაკში  წინასაარჩევნო კამპანიაში მამას გვერდით ედგა. ივანიშვილი პოლიტიკური ასპარეზიდან 2013 წელს წავიდა, თუმცა მაინც სერიოზულ კულუარულ ძალად რჩება. ზოგჯერ კი ამას ღიადაც აფიქსირებს.
მან შინაგან საქმეთა მინისტრად 31 წლის ირაკლი ღარიბაშვილი დანიშნა და ასევე მის პოლიტიკურ მემკვიდრედ დაასახელა.
მან ცოტა ხნის წინ შექმნა  თოქ-შოუ 2030,  სადაც ივანიშვილი ამბობს, რომ იმედოვნებს, ევროპული სტილის დემოკრატია დამყარდება და MTV-ს მსგავსი ტელევიზია იქნება  GTV.
ივანიშვილის აზრით, ამჯერად ქვეყნის ყველაზე პოპულარული არხი  "რუსთავი 2" "სიცრუის მანქანაა" და სააკაშვილი  მის მართვას აგრძელებს.
ის, სააკაშვილთან მტრობას აგრძელებს, რომელიც ახლა უკრაინაში, პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოს მრჩეველთა საბჭოშია.
უკრაინამ საქართველოს მიერ მისი ექსტრადირების მოთხოვნა უარყო. მას ბრალად ედება 2004-2013 წლებში ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება.
როგორც უკრაინაში გენერალური პროკურორის ოფისში თქვეს, საქართველოში სააკაშვილი პოლიტიკური დევნილია და სააკაშვილი  ივანიშვილის პოლიტიკური დევნისგან უნდა გათავისუფლდეს, ადამიანისგან, რომელიც თავის ქონებით მოსკოვის ინტერესებს ემსახურება.