ეპიდემიოლოგიური რისკები  როგორც მოზრდილთათვის, ასევე მცირე ასაკის ბავშვებისთვის არსებობს.
რა ეპიდემიოლოგიური რისკები არსებობს მცირე ასაკის ბავშვებისთვის – ამ საკითხებზე ოზურგეთის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეპიდემიოლოგ ელზა სიმონიშვილს ვესაუბრეთ.
_ დაბადების შემდეგ, დედის ორგანიზმში მავნე ფაქტორებისაგან ფიზიკური და ბიოლოგიური დაცულობის შემდგომ, სუსტ და დაუცველ ბავშვის   ორგანიზმს უჭირს სხვადასხვა ვირუსებისა და მიკრობების წინაშე გამკლავება.
ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პირველი 40 დღის შუალედში.  ახალშობილის ორგანიზმი  იმდენად სუსტია, რომ უმცირესმა ვირუსმა ან უბრალო ინფექციურმა დაავადებამ შეიძლება სავალალო გავლენა მოახდინოს მის ჯანმრთელობაზე. ამიტომ პედიატრები და ეპიდემიოლოგები ერთხმად აფრთხილებენ მშობლებს, არ იჩქარონ სტუმრების მიღება პირველი 40 დღის განმავლობაში მაინც.
პირველ თვეებში ბავშვი ამყარებს კონტაქტს დედასთან, ეს ხდება დედის რძის მიღებით, დედის შეხების განცდით, სუნით, დედის ხმის ინტონაციების მოსმენით..
ვინაიდან თითოეული ადამიანი სხვადასხვა ბაქტერიების, ინფექციების და ვირუსების მატარებელია, ის პოტენციურად საშიშია მაშინაც კი, როცა სრულიად ჯანმრთელია. ბევრი დაავადების ინკუბაციური პერიოდი სრულიად უსიმპტომოა და სხვადასხვა ხანგრძლივობისაა.მცირე ასაკის   ბავშვებს არ აქვთ იმუნიტეტი „ზრდასრული“ დაავადებების მიმართ, ასევე საფრთხილოა  სხვა ბავშვებთან ურთიერთობა-ბავშვთა ინფექციების მტარებლობისა და ინფიცირების დიდი ალბათობის გამო.
ახალშობილ ბავშვს ჯერ კიდევ არ შეუძლია წინააღმდეგობა გაუწიოს გარემოში ცირკულირებად ვირუსებსა და ბაქტერიებს, ამიტომ ბავშვის სიცოცხლის პირველ დღეებში უცხო ადამიანებთან კონტაქტი, გარემოს შეცვლა   ძალზე არასასურველია.
ბავშვი სიცოცხლის პირველ კვირეებში ეგუება  ე.წ. ,, ოჯახის მიკროფლორას.“ დედა და მამა, ასევე ოჯახის ძირითადი წევრები, გარკვეული ბაქტერიების „მომწოდებლები“ ​​არიან მისთვის, ამიტომაცაა, რომ დაბადების პირველივე საათებში ახალშობილს მკერდზე დაუწვენენ დედ-მამას. ბავშვის ორგანიზმი ეჩვევა მათ, მაგრამ როგორც კი ჩნდება უცნობი ბაქტერიები,(გარედან მოსული ახლობლებისა და მნახველებისაგან),  მაშინ წონასწორობა ირღვევა და შესაძლოა განვითარდეს ინფექციური დაავადებები. სწორედ ამიტომ  მაქსიმალურად უნდა შეიზღუდოს ბავშვის სამყოფ სივრცეში უცხო პირების კონცენტრაცია, გამოირიცხოს ხელში აყვანა, მოფერება, კოცნა.  ერთი თვის, თვენახევრის შემდეგ კი   როდესაც ბავშვის მიკრობიომი ჩამოყალიბდება,  მეტ -ნაკლებად შესაძლოა ოჯახის წევრების გარდა, სხვა ახლობლების მონახულება, რათქმა უნდა გარკვეული პირობების დაცვით: