politico-ს ინფორმაციით, ვაშინგტონმა შესაძლოა, საქართველოს გამოუყოს დახმარების მსხვილი პაკეტი ეკონომიკისა და უსაფრთხოების სფეროში, თუკი საქართველოს მთავრობა შეწყვეტს მზარდად ანტიდასავლურ რიტორიკას და უკუსვლას ადამიანის უფლებების კუთხით.
სამხრეთ კაროლინას რესპუბლიკელი კონგრესმენის ჯო უილსონის მიერ კონგრესში ამ კვირაში წარდგენილი კანონპროექტის პირობების მიხედვით,  აშშ დაიწყებს მოლაპარაკებებს სამხრეთ კავკასიის ქვეყანასთან „მყარი შეღავათიანი სავაჭრო რეჟიმის“ გასახსნელად, რაც უზრუნველყოფს ძირითად პოლიტიკურ კრიტერიუმებს.
ამერიკულ ბაზრებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასთან ერთად, კანონპროექტი საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციას მოითხოვს.
ის ასევე ავალდებულებს ოფიციალურ პირებს შეიმუშაონ საქართველოსთვის სამხედრო მხარდაჭერის პაკეტი, რომელიც მოიცავს „უსაფრთხოებისა და თავდაცვითი აღჭურვილობის უზრუნველყოფას, რომელიც იდეალურად შეეფერება რუსეთის აგრესიისგან ტერიტორიული თავდაცვისთვის და თანმხლები წვრთნების, ტექნიკური უზრუნველყოფისა და ოპერაციების მხარდაჭერის ელემენტებს“.
თუმცა, პროგრამა გააქტიურდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ აშშ დაადასტურებს, რომ „საქართველომ აჩვენა მნიშვნელოვანი და მდგრადი პროგრესი თავისი დემოკრატიის აღორძინების მიმართულებით, რაც დასტურდება მინიმუმ არსებითად სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნებით და დაბალანსებული წინასაარჩევნო გარემოთი“.
როგორც ადრე იტყობინებოდა POLITICO, უილსონის კანონპროექტი დანერგავს ინდივიდუალურ სანქციებს მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ პოლიტიკოსებზე, ისევე როგორც სხვა ხელისუფლების წარმომადგენლებზე, თუ ისინი განახორციელებენ მათ მიერ შემოთავაზებულ რუსულ სტილში „უცხო აგენტის“ კანონპროექტს. კანონმდებლობა, რომელიც ელოდება საბოლოო კენჭისყრას პარლამენტში მომავალ კვირას, სანამ კანონის მიღებამდე მიიღწევა, დასავლეთის მიერ დაფინანსებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, მედიასაშუალებებსა და კამპანიის ჯგუფებს უცხოურ აგენტებად ასახელებს, რაც კრიტიკოსების თქმით, გამოყენებული იქნება მთავრობის კრიტიკის გასაჩუმებლად და დელეგიტიმაციისთვის.
უილსონი ემსახურება ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის კომისიის თავმჯდომარეს, აშშ-ის დამოუკიდებელი სამთავრობო სააგენტოს, რომელიც აკონტროლებს თავისუფლებასა და დემოკრატიას მთელს კონტინენტზე. მისი კანონპროექტი „MEGOBARI Act“ (საქართველოს ანგარიშვალდებულების, მდგრადობისა და დამოუკიდებლობის აღდგენის ოპციონების მობილიზება და გაძლიერება) ასახავს ვაშინგტონში სხვა ლიდერების გაფრთხილებებს.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში ჯეიმს ო’ბრაიენმა გააფრთხილა, რომ თუ საქართველო დაამტკიცებს უცხოური აგენტების კანონპროექტს „ჩვენ დავინახავთ შეზღუდვებს შეერთებული შტატებიდან“, რაც გავლენას მოახდენს მის უკან მყოფთა ფინანსებზე და მოგზაურობაზე. იმავდროულად, თეთრი სახლის პრესმდივანმა კარინე ჟან-პიერმა თქვა, რომ თუ უცხოური აგენტების კანონმდებლობა განხორციელდება, ეს „გაგვიძულებს ფუნდამენტურად გადავაფასოთ ჩვენი ურთიერთობა საქართველოსთან“.
ბოლო კვირებში ათიათასობით ქართველი გამოვიდა ქუჩაში გეგმების გასაპროტესტებლად, რომლებიც ევროკავშირის თქმით, ფაქტობრივად დაასრულებს ქვეყნის ბლოკში გაწევრიანების იმედებს – კანდიდატის სტატუსის მინიჭებიდან მხოლოდ ექვსი თვის შემდეგ. სპეცრაზმმა გამოიყენა წყლის ჭავლი, ცრემლსადენი გაზი და ხელკეტები დემონსტრანტების დასაშლელად და ძალადობრივად შეიჭრა აქტივისტების დასაკავებლად.
საქართველო ესაზღვრება რუსეთს; 2008 წლის ომის შემდეგ მოსკოვმა და მისმა ადგილობრივმა პარტნიორებმა დაიკავეს ქვეყნის ტერიტორიის დაახლოებით 20%.