“არა “ქართული ოცნების” რუსულ კანონს, რომელიც ქვეყანას აშორებს ევროკავშირს და რუსულ დიქტატურაში მიათრევს” – არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მათ შორის ჟურნალისტა ეთიკის ქარტია საქართველოს პარლამენტთან საპროტესტო აქციას მართავს. პარლამენტში შესული ჟურნალისტები, მედია ორგანიზაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატებს შეძახილებითა და სტვენით შეხვდნენ – “არა რუსულ კანონს!” “მონა”. ასე ჟურნალისტები საპროტესტო აქციას მართავენ პარლამენტის ფოიეში „ხალხის ძალის“ დეპუტატების გამოჩენას არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები სკანდირებითა და სტვენით შეხვდნენ.
კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე დასასწრებად პარლამენტში მივიდნენ „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატები, მათ შორის პარტიის თავმჯდომარე ლევან ხაბეიშვილი.
საკომიტეტო განხილვაში ასევე, მონაწილეობას აპირებენ „სტრატეგია აღმაშენებლის“ წარმომადგენლები. ცნობისთვის, პარლამენტი ე.წ. აგენტების შესახებ კანონპროექტების განხილვას იწყებს. პროექტებს სახელწოდებით – „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ და „უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ“ დღეს, პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა და თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე განიხილავენ.
კანონპროექტი „გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით“ უცხოური გავლენის აგენტებად ისეთი არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირებისა და მედიასაშუალებების რეგისტრაციას ითვალისწინებს, რომელთა შემოსავლის გარკვეული მოცულობა (20%-ზე მეტი) უცხოეთიდან არის მიღებული. კანონპროექტის მიხედვით, ყველა, ვინც „უცხოური გავლენის აგენტად“ მოიაზრება, საჯარო რეესტრში სავალდებულო წესით ამავე სახელწოდების ბაზაში უნდა დარეგისტრირდეს. უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრაციისთვის თავის არიდება ან დეკლარაციის არშევსება გამოიწვევს ორგანიზაციის დაჯარიმებას რაც შეეხება „უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ“ კანონპროექტს, აღნიშნული პროექტის გათვალისწინებით, უცხოეთის აგენტად რეგისტრაციის ვალდებულება ნებისმიერ ფიზიკურ და იურიდიულ პირს ექნება, რომელიც დაფინანსებას უცხოეთიდან იღებს. უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ“ კანონით გათვალისწინებული ვალდებულების შეუსრულებლობა ან არაჯეროვნად შესრულება გამოიწვევს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას და იქნება დასჯადი ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით – 5 წლამდე ვადით.