„ქართული ოცნების“ ლიდერი, ირაკლი კობახიძე ეხმაურება აშშ-ს საელჩოს განცხადებას და ამბობს, რომ ის არასწორი და არასამართლიანია.
ეს პირველი შეფასებაა „ქართული ოცნების“ მაღალჩინოსნების მხრიდან, აშშ-ს  საელჩოს გუშინდელ განცხადებაზე.
„ჩვენ ჩვენს პარტნიორებთან გვაქვს 30-წლიანი, ძალიან წარმატებული თანამშრომლობის გამოცდილება. ხშირად, ჩვენ ვიღებთ ხოლმე მათგან რჩევებს და ვითვალისწინებთ  ამ რჩევებს და სამწუხაროდ, არის ასეთი გამონაკლისი შემთხვევები, როდესაც ჩვენ ვისმენთ არასამართლიან და არასწორ შეფასებებს მათი მხრიდან და ეს არის ამისი მორიგი მაგალითი.
სამწუხაროდ, ასეთი განცხადებები არყევს ქართული საზოგადოების ნდობას დასავლელი პარტნიორების მიმართ, რაც არ არის კარგი და ეს ჩვენ არ უნდა დავუშვათ. რა თქმა უნდა, ჩვენ ვიცით, რომ არის ადამიანური შეცდომები, არასწორი ინფორმაცია და ა.შ. თუმცა, რა თქმა უნდა, საზოგადოებისთვის – ეს არ არის არც ახსნა და არც გამართლება. შესაბამისად, ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოების სათანადო ინფორმირება მოვახდინოთ.
რაც შეეხება განცხადების შინაარს, აქ არის არაერთი უზუსტობა.  მთლიანობაში არასამართლიანია განცხადება. არის უზუსტობები, მათ შორის, ფაქტობრივი, ტექნიკური შეცდომები. რაც არის ძალიან სამწუხარო და რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი უნდა უკავშირდებოდეს ადამიანურ შეცდომებს. მათ შორის, ის, რომ საუბარია სამსახურის გაუქმებაზე – რაც არის არასწორი. არავითარი სამსახური არ გაუქმებულა, სინამდვილეში მოხდა კონკრეტული სამსახურის გაყოფა  ორ ნაწილად. პირიქით, გაფართოვდა მთლიანობაში ჯამურად ამ სამსახურის უფლებამოსილებები. ეს არის ფაქტობრივი შეცდომა,“ – აცხადებს კობახიძე ჟურნალისტებთან.
დამატებით ჩაკითხვაზე, რა შეიძლება ყოფილიყო „ადამიანური შეცდომა“ და რას გულისხმობს ის ამაში, კობახიძე ამბობს, რომ ეს შესაძლოა ყოფილიყო თანამშრომლის მხრიდან მიწოდებული არასწორი ინფორმაცია. თუმცა, უფრო ვრცელ განხილვაში ის არ შევა, რადგან ზუსტი ინფორმაცია არ აქვს.
კობახიძე ასევე დასძენს, რომ „ოცნება“ მზად არის ჰქონდეს ნებისმიერ საკითხზე კომუნიკაცია და საუბარი აშშ-ს წარმომადგენლობასთან – „ჩვენ უამრავი ძალიან მნიშვნელოვანი რჩევა მიგვიღია მათგან“.
"ბირთვულ ომს არ შეიძლება გამარჯვებული ჰყავდეს"