საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური ოზურგეთში მშვიდ ვითარებაში ჩატარდა _ “ქართულის ოცნების” მხარდაჭერილმა კანდიდატმა სალომე ზურაბიშვილმა, ხმების 46%-ზე მეტი მიიღო, ხოლო გაერთიანებული ოპოზიციის კანდიდატმა, გრიგოლ ვაშაძემ 20%-ზე მეტი.
მაგალითად, სოფელ ბახვის სამივე უბანი, შრომის ერთი უბანი, ძიმითი, ნასაკირალის და ჭანიეთის, ნარუჯისა და ლაითურის ერთი უბანი ვაშაძემ ზურაბიშვილს მოუგო. “გურია ნიუსი” დაინტერესდა იმ სოფლების ნაწილის მისაზრებით, რომლის მცხოვრებლებმა მხარი ოპოზიციის კანდიდატს დაუჭირეს.
ქალაქ ოზურგეთის ავტოსადგომში სოფელ ძიმითისკენ მიმავალ მიკროავტობუსში 6 მგზავრი იჯდა. ჩვენ ყველა მათგანს ვკითხეთ იმ არჩევნის შესახებ, რომელიც სოფელმა 28 ოქტომბერს გააკეთა.
“მე არ შემეკითხო, ქალები უფრო გეტყვიან”, _ გვითხრა დაახლოებით 50 წლის მამაკაცმა.
პირველი მოსაზრება ახალგაზრდამ ქალმა გამოთქვა: “მიზეზი ძალიან ადვილი ამოსაცნობია _ ძალიან მძიმე სიტუაცია სოფლებში, თხილი არ არის და სიმინდი, საშინელება ხდება და რატომ უნდა გაემარჯვა მთავრობის მიერ მხარდამჭერ კანდიდატს? ერთი ტომარა პურის ფქვილი არ გაუცია “ქართული ოცნებას”.
ჩვენს კითხვაზე, მთავრობას რატომ უნდა დაერიგებინა ფქვილი, ახალგაზრდამ ქალმა გვიპასუხა:
“აბა, ვინ უნდა გასცეს დახმარება?! მარტო არჩევნების დროს ვახსენდებით. ცოტათი, რომ დაეხმარონ ხალხს, არ შეიძლება? ბიძინას ხმა იმიტომ მივეცით, ფულიანი იყო და მისი მთავრობის წარმომადგენლები ზედმეტ პრემიებს და დანამატებს არ აიღებდნენ, მაგრამ ამათ უფრო მეტი ფული დასჭირდათ. 2-ტონიან სათხილეში ვერაფერი ავიღე და დავრჩით მშივრები”.
საუბარში კიდევ ერთი ქალი ჩაერთო:
“ეს ფაროსანები კიდე ცალკე თემაა. საქონლებს ბრუცელიოზი გაუჩნდა, ღორებს _ ღორის გრიპი, ფაროსანამ თხილი მოსპო და ვცხოვრობთ ჰაერზე. საზღვარგარეთით გვიდგას სული _ რომ მოხვიდეთ ძიმითში, თითქმის ყველა მეორე ოჯახის წევრი უცხოეთშია წასული”.
“გეიგონე? ამან თქვა ჩემი სათქმელი. გვენატრება ცოლი, შვილი, შვილიშვილები… აგია ცხოვრება?! მე ცოლის სურათი მიკიდია სახლში და რომ მომენატრება, იმას ვუყურებ. ხან სად არის და ხან _ სად. მუშაობს და ერთმანეთი გვენატრება. მძიმე ცხოვრება გვაქვს _ ძირითადი პრობლემა უმუშევრობაა. ხალხი უნდა დაასაქმონ და ფაბრიკა-ქარხნები გახსნან. ვერტფრენით რომ დადის აქეთ-იქეთ, გადმომიგდოს რამე. გავუყოფ მეზობლებსაც და ცოტა ამოვისუნთქავთ”, _ საუბარში ის მამაკაცი ჩაერთო, რომელმაც ქალებს გადასცა ტრიბუნა.
“როგორი პრეზიდენტიც არ უნდა გვყავდეს, ჩემი მარჯვენის გარდა, არავინ არაფერს მომცემს. ამ ბოლო დროს ვერც ჩემი მარჯვენითაც ვერ შემოვიტანე ოჯახში ვერაფერი. არ მინდა წარმოვიდგინო როგორი ზამთარი გვექნება”, _ თქვა შუა ხნის ქალმა.
ძიმითელებთან საუბრის შემდეგ სოფელ შრომის მიკროავტობუსშიც შევიხედეთ _ სოფლის მცხოვრებლები საკუთარ პრობლემებზე გვესაუბრნენ:
“ამ ოზურგეთში ყველა მოსახსნელია. სახლში არ იცხოვრება, ისეთი მდგომარეობა მაქვს და არავინ არ მეხმარება. დამპირდნენ, დაგეხმარებითო, მაგრამ დღეს არ იყო მერი სამსახურში და ვერ გავიგე, რას მიპირებენ. ასე უნდა ვიარო გამგეობაში თითქმის ყოველდღე, მაგრამ ასე უყურადღებოდ სანამდე შეიძლება?
გზა და გაზი არ გვაქვს. ახლა გვითხრეს, გაზის შემოყვანა დაიწყებაო, მაგრამ კონკრეტული არაფერი ვიცით. ხალხს მეტი ყურადღება ჭირდება და არა არაფრის მომცემი დაპირებები”;
“მეზობელს სახლთან მისასვლელი ხიდი ჩაენგრა სტიქიის დროს. დახმარებას დაპირდნენ, მაგრამ არ დაეხმარნენ. ოჯახი კუნძულზე დარჩა და კიდევ ხმებს ეს ითხოვს ეს მთავრობა. სოფელში ისეთი გზაა, რომ გზის რაღაც მონაკვეთზე მძიმეწონიანი ადამიანები ჩამოდიან ავტობუსიდან, რომ სოფლამდე მივაღწიოთ”;
“21-ე საუკუნეში პურის მარცვალს ყიდულობენ და იმას ფრვავენ, რომ პური გამოაცხონ. გვპირდებიან რომ გზაც გაკეთდება და გაზიც შემოვა, მაგრამ ასე ხდება ყოველი არჩევნების წინ. ერთხელ და სამუდამოდ ხომ უნდა მიხედონ ხალხს და არა მხოლოდ საკუთარ თავს? მერე  უკვირთ, რატომ ვერ მოიგეს შრომის ერთ-ერთი უბანი ან სხვა უბნები. ყველგან ერთნაირი სიტუციაა”.
ოზურგეთის საკრებულოს და უმრავლესობის წევრი მარიკა ჩხიკვიშვილი “გურია ნიუსთან” ამბობს, რომ პრობლები ბევრია:
“ვფიქრობ, რომ საზოგადოებისგან ეს არის გზავნილი, რომ  ქვეყანაში ბევრი რამ შესაცვლელია. აუცილებლად გასაუმჯობესებელია კომუნიკაცია მოსახლეობასთან. ვფიქრობ, ხალხი მეორე ტურში აუცილებლად  გააკეთებს სწორ არჩევანს და მხარს დაუჭერს “ქართული ოცნების” მიერ მხარდაჭერილ კანდიდატს”.
ამ ფონზე ადგილობრივი ხელისუფლება მოსახლეობასთან შეხვედრებს იწყებს. ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ინიციატივით,  2019 წლის ბიუჯეტის დამტკიცებამდე, ყველა სოფელში უნდა მოხდეს პრიორიტეტების გაცნობა და ამ საქმეში მოსახლეობის ჩართულობა. ამის შესახებ ოზურგეთის საკრებულოს სხდომათა დარბაზში სივრცით-ტერიტორიული  დაგეგმარების და ინფრასტრუქტურის კომისიის თავმჯდომარემ ლავრენტი ბიგვავამ ისაუბრა:
“2019 წლის ბიუჯეტი თქვენი აქტიურობის გარეშე არ უნდა შედგეს, რომ კარგად დაიგეგმოს. ზუსტად უნდა მოხდეს იმ პრობლემების გადაწყვეტა, რაც აწუხებს ხალხს. ამისთვის, უნდა იაქტიუროთ. ეს, ერთის მხრივ, ხელს შეუწყობს სოფლის მიზანმიმართულ განვითარებას, ამა თუ იმ მნიშვნელოვანი პროექტის ადმინისტრაციულ ერთეულებში რაციონალურ განლაგებას, ამასთან, მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ბიუჯეტის მომზადების ხარისხს”, _ თქვა კომისიის სხდომაზე ლავრენტი ბიგვავამ.
1 ნოემბერს ცნობილი გახდა, რომ სოფლის მხარდაჭერის პროგრამა აღდგება და მისი ბიუჯეტი 20 მილიონი ლარი იქნება.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მაია ცქიტიშვილის განცხადებით, რეგიონული განვითარების ფონდიდან ფინანსდება პროექტები, რომელთა ღირებულება 50 000 ლარი და მეტია, მაგრამ ხშირად სოფლებში მცირე პროექტების საჭიროებაცაა. მან ამის მაგალითად სკვერების მოწესრიგება, უბნის კეთილმოწყობა, სანიაღვრე არხების გაწმენდა და სხვა მცირე სამუშაოები დაასახელა:
“პროგრამა აღდგა, თუმცა, არა იმ მასშტაბით, როგორიც ადრე იყო. გარდა ამისა, ეს პროგრამა მხოლოდ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე მივმართეთ, რაც მის ეფექტიანობას მნიშვნელოვნად გაზრდის.
ბიუჯეტი 20 მილიონია. აუთვისებლობის და პროექტების სიმცირის შემთხვევაში, თანხა ისევ რეგიონული განვითარების ფონდს დაუბრუნდება”, _ განაცხდა მაია ცქიტიშვილმა.
გედევა ფოფხაძე: ომი უკვე მიმდინარეობს ჩვენ შორის
"ხალხში გასვლა დაგვიანებული და სასაცილოა..."_ პაატა ზაქარეიშვილი "ოცნებაზე"