ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიის და ა(ა)იპ “კულტურისა და მოსწავლე-ახალგაზრდობის ცენტრის” თანადგომით, 2 სექტემბერს, დაბა ურეკის კულტურის სახლში ვეტერანმა ქორეოგრაფებმა, მომღერლებმა და მუსიკოსებმა კონცერტი გამართეს.
როგორც ღონისძიების წამყვანმა ზაზა ჯინჭარაძემ თქვა, ანსამბლში გაწევრიანებულები არიან ღვაწლმოსილი, პროფესიონალი და გამოჩენილი ადამიანები. თუმცა, ვეტერანების გარდა, ანსამბლში, რომლის სახელი, ჯინჭარაძისავე თქმით, ჯერ უცნობია და ამ ეტაპზე მას პირობითად, “უსახელო ანსამბლი” უწოდა, გამოჩნდნენ 30 წლამდე ასაკის გოგო-ბიჭები.
კონცერტის დაწყებამდე გურიის ქორეოგრაფთა კავშირის თავმჯდომარემ, მელის ნადირიძემ თქვა, რომ პროექტის მიზანია გურიაში ძველი ქართული ხალხური ცეკვების, სიმღერების, მუსიკის აღდგენა, ასევე, რეგიონისთვის დამახასიათებელი ახალი ცეკვების და სიმღერების შექმნა, გურული და სხვადასხვა კუთხის სახელოვნებო ტრადიციების გაცოცხლება.
_ ყველაფერი, ყველა ნომერი, რასაც შეეხებიან, იქნება ფოლკლორზე აგებული და არა მხოლოდ გურულ ფოლკლორზე, _ უთხრა დარბაზში მყოფთ ნადირიძემ.
ზაზა ჯინჭარაძემ, ვიდრე სცენაზე ვეტერან შემსრულებლებს უხმობდა, განაცხადა, რომ კონცერტი არ იქნებოდა დიდი _ სულ რვა ნომერს წარმოადგენდნენ და ეს იქნებოდა საჩვენებელი გამოსვლა:
_ ვეტერანი ქორეოგრაფები, სახელოვანი ადამიანები, რომლებიც გურიაში დაიბადნენ და რეგიონის სახელი შორს გაიტანეს, დღეს საქართველოს სხვადასხვა ქალაქებში რომ მოღვაწეობენ, შექმნიან ფოლკლორულ ანსამბლს, რომელიც გურული ფოლკლორის შედევრებს მოიძიებენ, გააცოცხლებენ და წარუდგენენ ხალხს. ახლა ეს ადამიანები წარმოგიდგენენ კონცერტს, შემდეგ კი თქვენ, გურიის ხელისუფალთ და სახელოვან ქორეოგრაფებს, გთხოვთ, ამობრძანდეთ სცენაზე და თქვენი მოსაზრება გამოთქვათ, _ მიმართა ჯინჭარაძემ დარბაზში მყოფ გუბერნატორს, ოზურგეთის მერს, სხვა ჩინოვნიკებსა და ხელოვანებს. მან, ასევე, ჩამოთვალა დამსახურებულ, ღვაწლმოსილ ვეტერან ქორეოგრაფთა გვარ-სახელები: ომარ ხურციძე, ვაჟა ახვლედიანი, თემურ ჩხაიძე, გიგა ნაჭყებია, ემზარ სანიკიძე, მელის ნადირიძე, ირმა სვანაძე, მარინე სიხარულიძე და სხვები, რომლებიც, ჯერჯერობით, “უსახელო ანსამბლის” წევრებად მოიხსენია.
ვეტერანმა ქორეოგრაფებმა მართლაც ცეცხლი დაანთეს სცენაზე და მათ ასაკის არც არაფერი ეტყობოდათ, რაც ორმაგად სასიხარულოა თითოეული მაყურებლისთვის, ქართველი ხალხისთვის.
ქორეოგრაფმა რევაზ ჭანიშვილმა კონცერტის შემდეგ განაცხადა, რომ ეს არის გამარჯვება. მისივე თქმით, აჭარას ჰყავს მსგავსი ანსამბლი, რომელიც ბიუჯეტიდან ფინანსდება.
გურიის გუბერნატორმა ზურაბ ნასარაიამ აღნიშნა, რომ ეს არის ძალიან კარგი საქმე და ასეთ წამოწყებას მიესალმება:
_ მე დავინახე, რომ თქვენ გაქვთ უდიდესი სიყვარული საკუთარი საქმისადმი, რომელიც შემდეგ მომავალ თაობას უნდა გადაეცეს. მივესალმები ასეთ წამოწყებას და შესაძლებლობის მიხედვით დაგეხმარებით, _ უთხრა ვეტერან ხელოვანებს გუბერნატორმა.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერმა კოტე შარაშენიძემ თავის მილოცვას და მისალმებას, მნიშვნელოვანი ფრაზა დაურთო:
_ შევეკითხოთ ფინანსთა სამინისტროს და ისე გადავწყვიტოთ, _ თქვა შარაშენიძემ.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ დავით დარჩიამ კი, ყველა კარგ წამოწყებაში გვერდით დგომა აღუთქვა ვეტერან ქორეოგრაფებს.
ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, ასევე, აღნიშნეს, რომ, სავარაუდოდ, შეიქმნება ა(ა)იპ ორგანიზაცია და ანსამბლსაც სახელი დაერქმევა.
მკითხველს შევახსენებთ, რომ დღეისთვის ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში რვა ფოლკლორული ანსამბლი ფუნქციონირებს: “შვიდკაცა”, “შემოქმედი”, “ვახტანგური”, “ელესა”, “იადონი”, “რეხეული”, “ალილუია”და სახელმწიფო ანსამბლი “გურია”.
აღნიშნული ანსამბლების არაერთი წევრი, რომელიც ამ ეტაპზე თავს იკავებს ღია კომენტარისგან, აცხადებს, რომ ამ ანსამბლებში, არანაკლები პროფესიონალი და ცნობილი ხელოვანები მოღვაწეობენ, გააჩნიათ მაღალი საშემსრულებლო კლასი, თუმცა, ხელფასი მიზერულია _ 150 ლარიდან 350 ლარამდე, ხელმძღვანელების გარდა, რომელთაც შედარებით მეტი აქვთ, თუმცა, სახარბიელო არც ეს არის. ისინი ამბობენ, რომ თუ ბიუჯეტში საშუალება გაჩნდა, არის თუ არა უფრო მიზნობრივი ის, რომ ჯერ არსებულ ანსამბლებში მოუმატონ ხელოვანებს ხელფასი? ან რა აუცილებლობამ გამოიწვია კიდევ ერთი ახალი ანსამბლის შექმნა, რომლის წევრთა უმეტესობა დასაქმებულია, აქვთ ხელფასები, ხოლო გურული ფოლკლორის უზარმაზარი საგანძურის საძიებლად და მზის სინათლეზე გამოსატანად ოზურგეთში საგანგებოდ ფოლკლორის სახლი გაიხსნა, რომლის არსებობის და საქმიანობის საფუძველი სწორედ ფოლკლორულ წიაღში ჯერ აღმოუჩენელი მარგალიტების ძიება და არსებულის კიდევ უფრო დახვეწა და შთამომავლობისთვის გადაცემაა?!
იქნება თუ არა კიდევ ერთი ახალი ანსამბლის დაფუძნება და დაფინანსება არაეფექტური? არის თუ არა ამის საჭიროება და საკმარის ფინანსებს როგორ გამოყოფს ბიუჯეტი? არსებობს თუ არა ადმინისტრაციული შენობა? რომელიც არსებობს, სადაც განთავსებულა ააიპ მოსწავლე ახალგაზრდობის და რეკრეაციულ გაერთიანებათა ცენტრი, ტექნიკურად გაუმართავი და მოუწესრიგებელია, ხშირად რომ “ერთი დიდი დომხალის” სახელით მოიხსენიებენ.
გარდა ამისა, კანონი ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ მხოლოდ მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მცხოვრებთა დაფინანსების უფლებას იძლევა. ჯერჯერობით “უსახელო ანსამბლის” წევრები კი არა მხოლოდ ოზურგეთის, არამედ დასავლეთ საქართველოს ქალაქებში მცხოვრები ადამიანები არიან.
კითხვაზე, იქნება თუ არა შესაძლებელი ადგილობრივი ბიუჯეტიდან კიდევ ერთი ახალი ანსამბლის დაფინანსება, როცა არსებულ უამრავ ფოლკლორულ ანსამბლის წევრებს მიზერული ხელფასები აქვთ და არის თუ არა ეს სამართლებრივად სწორი ნაბიჯი, ააიპ “მოსწავლე ახალგაზრდობის და რეკრეაციულ დაწესებულებათა გაერთიანების” უფროსი თამარ ნადირიძე მოკლედ გვპასუხობს:
_ მე არაფერი არ ვიცი ამის შესახებ. ეს თვითონ ქორეოგრაფებმა შექმნეს, _ გვითხრა მან და გვთხოვა, ეს გვეკითხა გურიის ქორეოგრაფთა კავშირის თავმჯდომარისთვის, მელის ნადირიძისთვის, რომელიც მისი ძმაა.
მელის ნადირიძემ “გურია ნიუსთან” ასეთი განმარტება გააკეთა: