“აჰა, ის ქალი და სიყვარული
მოვიდა, მაგრამ დაგვიანებით…;
“… რომ ყველაფერი არის სიზმარი
და რომ ყველაფერს დააგვიანდა”,_  ეს სტრიქონები 1923 წლის მაისში დაწერილი ლექსიდანაა – „ელეგიიდან“, რომელიც პოეტმა საყვარელ ქალს მიუძღვნა. ავტოგრაფი ლიდიას არქივში ინახება, ამგვარი მინაწერით:
„როცა ეს ლექსი დამიწერა გალაკტიონმა, დილა იყო. ღამით ძალზე მთვრალი მოსულიყო და ვერ გაებედა კარებზე დაკაკუნება და იქვე დასძინებოდა ღია აივანზე. როცა ამ ლექსს წერდა, ისე უკანკალებდა ხელი, რომ კალმისტარი ძლივს ეჭირა თითებში. მერე მე მთხოვა გადამეწერა მისი კარნახით“. ლიდიას ეძღვნება 1925 წელს დაწერილი კიდევ ერთი ლექსი – აკროსტიქით „ლიუდმილას“.
_ განიცდიდა თუ არა უკვე ხანშიშესული პოეტი, რომ შთამომავალი არ დარჩა?
_ “მე ვოცნებობ ჩვენ ერთად ყოფნაზე, პატარა ბავშვზე”, _ წერდა გალაკტიონი ოლიას 1916 წელს. სამწუხაროდ, ბავშვზე ოცნება რეალობად არ ქცეულა. ცხოვრების მიწურულს უშვილობას და სულიერ მარტოობას განსაკუთრებით მძაფრად განიცდიდა. 1956 წელს უკვე ასაკოვან პოეტს უბის წიგნაკში ასეთი სტრიქონები ჩაუწერია:
„უდაბნოში მიდის ზოლი
და აქ ვდგევარ, შენი მწირი:
აღარც დედა, აღარც ცოლი,
აღარც შვილი, აღარც ძირი.”
_ როგორი იყო მისი სიცოცხლის ბოლო წლები?
_ სიცოცხლის ბოლო წლები განსაკუთრებით რთული და მძიმე იყო. ბევრს ახსოვს თბილისის ქუჩების, პარკების, სასადილოების მუდმივი სტუმარი _ მიუსაფარი, უბინაო გალაკტიონი, რომელსაც “შინ” დაბრუნებას ყველაფერი ერჩივნა. უთქვამს კიდეც ერთი ნაცნობისთვის: ჩემს სახლში ჩემი ადგილი არააო.
_ გალაკტიონმა სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა. ეს ფაქტი დღეს განიხილება, როგორც თვითმკვლელობამდე მიყვანა ანუ მკვლელობა. ჩანს თუ არა ჩანაწერებიდან ან მოგონებებიდან, რომ პოეტი ამ საბედისწერო ნაბიჯისთვის ემზადებოდა?
_ 1959 წლის 12 მარტს, თვითმკვლელობამდე ხუთი დღით ადრე, გალაკტიონი დილაადრიან მივიდა ცნობილ მხატვართან _ კორნელი სანაძესთან და დაჟინებით მოსთხოვა, რამდენიმე წლის წინ დაწყებული პორტრეტის ხატვა საჩქაროდ დაესრულებინა. მხატვარმა მოუბოდიშა, აუხსნა, რომ ძალიან დაკავებული იყო და მომდევნო დღეს მისვლა შესთავაზა. გალაკტიონმა მტკიცედ განუცხადა: – არა! თუ მხატავ, დამხატე, თუ არა და მეტი არასოდეს არ მოვალ! პოეტის კატეგორიული მოთხოვნის გამო კორნელი სანაძემ ხატვა დაიწყო. რამდენიმე საათის შემდეგ, როცა ეტიუდი დაასრულა, გალაკტიონი წამოდგა, ნახატს დააკვირდა, მოეწონა, შემდეგ მხატვარს წაუკითხა ლექსი “ეს იყო წინათ”, გადაეხვია და წავიდა. გალაკტიონის ეს ვიზიტი კორნელი სანაძესთან უკანასკნელი აღმოჩნდა. როცა მხატვრის მონათხრობს ეცნობი, შეუძლებელია, არ აგეკვიატოს ფიქრი, რომ აფორიაქებული გალაკტიონი საბედისწერო ნაბიჯის გადასადგმელად ემზადებოდა. უეცარი შერიგება კორნელი სანაძესთან, ვისზეც მთელი სამი წელიწადი განაწყენებული იყო, კატეგორიული მოთხოვნა “თუ მხატავ, დამხატე” და შემდეგ თითქოს ბავშვური მუქარა “მეტი არასოდეს არ მოვალ”, 1959 წლის 17 მარტის ტრაგედიის ფონზე, ავისმომასწავებლად აღიქმება. თუმცა მთავარი ის ლექსი მგონია, რომელიც პოეტმა კორნელი სანაძეს წაუკითხა. ხუთსტროფიანი შედევრი _ “ეს იყო წინათ” _ დღეს გალაკტიონის ავტოეპიტაფიად არის მიჩნეული. ლექსი მრავლისმთქმელი სტრიქონებით ბოლოვდება: