კენკროვანი კულტურების ფორუმი გურიაში, სოფელ ნარუჯაში წელს პირველად ჩატარდა.
როგორც წესი, ღონისძიებას ახლდა საზეიმო განწყობა, ფერადი და რა თქმა უნდა, მწიფე მოცვის გარემო, სადაც აშშ ელჩმა კელი დეგნანმა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა მოცვის ნაყოფი სიმბოლურად მოკრიფეს და დააგემოვნეს.
“გურია ნიუსი” შეეცადა, სოფლის მეურნეობის მინისტრ ლევან დავითაშვილისთვის რამდენიმე კითხვა დაესვა, რაც ყველაზე ძალიან აწუხებს და უჩნდება ადგილობრივ მოსახლეობას _ კონკრეტულად, ეს ეხება მოცვის გაშენებას გურიაში და ასევე, რეგიონში საგრანტო პროგრამების მოზიდვას.
_ ბატონო ლევან, გურიაში მოცვის გაშენების წინააღმდეგი არავინაა, თუმცა, მოსახლეობის დიდი ნაწილი მიიჩნევს, რომ ამ კულტურის გაშენება უფრო მილიონების “საშოვარია” კონკრეტული პირების ხელში, ვიდრე მასობრივი დასაქმების პროექტი. ამიტომ ითხოვენ, ანალოგიური პროექტი ჩაის რეაბილიტაციისთვისაც გახორციელდეს. რას გვეტყვით?
_ მოცვის გაშენებას აქვს დიდი პერსპექტივა. ამას მოწმობს ბოლო ორი წლის შედეგი. არ არის სწორი, რომ მოცვის გაშენება წამგებიანია.