ოზურგეთში  თხილისთვის ავტობუსებთან მივარდნა დაიწყო _ “იცით, რაშია საქმე?“
10:39; 1.08.2022
დღეს, ოზურგეთში, დილაადრიან, სოფლებიდან ჩასულ სარეისო ტრანსპორტთან, თხილის მიმღები ოპერატორები სირბილით მიდიოდნენ.
მიუხედავად იმისა, რომ თხილის ჩაბარება ერთ კვირაზე  მეტია, რაც დაიწყო,  ავტობუსებთან არავინ მირბოდა. ახლა კი ერთმანეთს ედავებიან, ვინ უფრო ადრე მიირბინა ავტობუსთან. „რიგი  დაიცავით“, _ ეძახიან ერთმანეთს.
_ იცით, რაშია, საქმე? _ თურქეთში უკვე დარეგულირდა, რა ეღირება თხილი ამ სეზონის დღევანდელ ეტაპზე. ერთ კილოგრამის ფასი 54 ლირით არის განსაზღვრული. დოლართან მიმართებაში ეს არის სამი დოლარი და 1 ცენტი. ქართულ სინამდვილეში კი 8, 30 ლარი. რაც უნდა საშუალო ხარისხი ვიანგარიშოთ, დღეს, მინიმუმ, 3 ლარი მაინც უნდა იყოს. თუ არა  5 ლარი,  საშუალოდ. სავარაუდოდ, 2 ლარის ზემოთ, ხალხს არავინ გადაუხდის ერთ კილოგრამში. ამიტომაც არის ახლა სირბილი, ვინ უფრო მეტს „დაითრევს“, _ უთხრეს დილაადრიან „გურია ნიუსს“ ოზურგეთის მიმღებ პუნქტებში, რამიშვილის და გურიის ქუჩაზე.
კითხვაზე, რამდენად შეეაბმება სიმართლეს  ეს ინფორმაცია ან ის ფაქტი, რომ  ერთი კილოგრამი თხილის ფასი 2 ლარს არ ასცილდება უახლოეს მომავალში, გვითხრეს, „აბა, ჩვენ აქ რას ვაკეთებთ, ეგ რომ არ ვიცოდეთო?“ „ჩვენი თუ არ გჯერათ, დაელოდეთ, იარეთ ყოველ დილით მიმღებ პუნქტებში და ნახავთო“.
„გურია ნიუსის“ რედაქციას, ოზურგეთში, არაერთხელ მომართავს მრავალი ადამიანი. ამ დღეებში ათობით კითხვა შემოვიდა და ყველას აინტერესებს, რა მდგომარეობაა ფასის ირგვლივ, მოიმატებს თუ არა ის. თუ არ მოიმატებს, რაა მიზეზი. აქცენტს აკეთებენ ხარისხიან თხილზე…
ახლა  ოზურგეთში შარსანდელ თხილსაც იბარებდნენ. მიღების დროს გატეხვის მეთოდი არ შეცვლილა. თუმცა, საშუალო ფასი, ასეთი თხილისაც, ერთ კილოგრამზე სამი ლარის მეტი არ გამოდის.
რაც შეეხება ახალ თხილს, ჯერ ვარგისიანობის მიზნით, გატეხვა არ დაუწყიათ, პირდაპირ იბარებენ, ერთ კილოგრამს 2 ლარად.
_ ტომარში „შტირს“ მაინც ვუყრით. რა ვიცით, იქნებ ქვებიც ყრია ან მზისგან მოხალული, ჩამოცვენილი ქეჩხოები. არ გვქონია მსგავსი შემთხვევები თუ? _ უთხრეს „გურია ნიუსს“ ოზურგეთში, გურიის  და რამიშვილის ქუჩაზე მდებარე თხილის მიმღებ პუნქტებში.
„ოზურგეთში  თხილისთვის ავტობუსებთან მივარდნა დაიწყო“: იცით, რაშია საქმე?
_ იცით, რაშია, საქმე? თურქეთში უკვე დარეგულირდა, რა ეღირება თხილი ამ სეზონის დღევანდელ ეტაპზე. ერთ კილოგრამის ფასი 54 ლირით არის განსაზღვრული. დოლართან მიმართებაში ეს არის სამი დოლარი და 1 ცენტი. ქართულ სინამდვილეში კი 8, 30 ლარი. რაც უნდა საშუალო ხარისხი ვიანგარიშოთ, დღეს, მინიმუმ, 3 ლარი მაინც უნდა იყოს. თუ არა  5 ლარი,  საშუალოდ. სავარაუდოდ, 2 ლარის ზემოთ, ხალხს არავინ გადაუხდის ერთ კილოგრამში. ამიტომაც არის ახლა სირბილი, ვინ უფრო მეტს „დაითრევს“, _ უთხრეს დილაადრიან „გურია ნიუსს“ ოზურგეთის მიმღებ პუნქტებში, რამიშვილის და გურიის ქუჩაზე.