nbcnews-ის ინფორმაციით, ახალმა კვლევამ აჩვენა, რომ ბავშვებს, რომელთა დედებიც იყენებდნენ კანაფს ორსულობის მეხუთე ან მეექვსე კვირის შემდეგ, შეიძლება უფრო მეტად განუვითარდეთ მენტალური ჯანმრთელობის პრობლემები ადრეულ მოზარდობაში.
11 და 12 წლის ასაკის 10000-ზე მეტი ბავშვის მონაცემების ანალიზმა აჩვენა, რომ მუცლადყოფნის პერიოდში კანაფის ზემოქმედება დაკავშირებული იყო ისეთი დარღვევების განვითარების უფრო მაღალ რისკთან, როგორიცაა აგრესიული ქცევა, წესების დარღვევა.
„ამ კვლევის მთავარი გზავნილი არის ის, რომ არსებობს გარკვეული მტკიცებულება იმისა, რომ ადამიანი სიფრთხილით უნდა მოეკიდოს კანაფის გამოყენებას ორსულობის დროს“, – თქვა კვლევის  ავტორმა, დევიდ ბარანჯერმა, სენტ-ლუისში ვაშინგტონის უნივერსიტეტის პოსტდოქტორანტმა.
ჯერჯერობით ახალი კვლევა  ვერ ამტკიცებს, რომ კანაფი არის ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მიზეზი. თუმცა, შედეგები ემთხვევა წინა კვლევებს იმავე ბავშვებზე, რომლებიც მონაწილეობდნენ მოზარდთა ტვინის კოგნიტური განვითარების (ABCD) მიმდინარე კვლევაში. გრძელვადიანი პროექტი, რომელსაც მხარს უჭერს ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტი, აკონტროლებს თითქმის 12000 ბავშვის ტვინის განვითარებას MRI სკანირების საშუალებით.
_ ბავშვების ტვინის სკანირებამ „აჩვენა მინიშნება კანაფის პოტენციური ზემოქმედების შესახებ“, _ თქვა ბარანჯერმა.
2019 წლის კვლევამ, რომელმაც გამოიკვლია ბავშვები 9 და 10 წლის ასაკში, აღმოაჩინა იგივე კავშირი პრენატალურ კანაფსა და ქცევის პრობლემებს შორის. მან ასევე აჩვენა, რომ ბავშვებს, რომლებიც ექვემდებარებიან კანაფის მოხმარებას მუცლადყოფნის პერიოდში, დაბადებისას აქვთ უფრო დაბალი წონა და  უფრო ნაკლები ტვინის მოცულობა.
მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ კიდევ მცირე პროცენტია, იზრდება იმ ქალების რიცხვი, რომლებიც ორსულობის დროს კანაფის მოიხმარენ. 2018 წელს ორსულთა 4.7%-მა განაცხადა კანაფის მოხმარებაზე, ხოლო 5.4%-მა 2019 წელს.
ორსულ ქალებს, რომლებიც იყენებენ მარიხუანას პირღებინებისას, ბარანჯერმა ურჩია გაესაუბროს მათ ჯანდაცვის პროვაიდერს.
ბარანჯერმა და მისმა კოლეგებმა გააანალიზეს 10,631 ბავშვის მონაცემები, რომლებიც მონაწილეობდნენ NIH ტვინის კვლევაში. მკვლევარებმა შეადარეს ბავშვების სამი ჯგუფი:
მათი, ვისი დედებიც არ იყენებდნენ კანაფს ორსულობის დროს.
მათი, ვისი დედებიც იყენებდნენ კანაფს, მაგრამ თავი დაანებეს, როცა გაიგეს, რომ ორსულად იყვნენ.
მათი, ვისი დედებიც აგრძელებდნენ კანაფის მოხმარებას მას შემდეგ, რაც გაიგეს, რომ ორსულად იყვნენ.
კანაფის მოხმარების გავლენა პირველი ტრიმესტრის შუა პერიოდში დაფიქსირდა. ორსულობის ადრეულ პერიოდში მისი გამოყენება – სანამ დედები აღმოაჩენდნენ, რომ ორსულად იყვნენ – არ ახდენდა გავლენას ბავშვების ქცევის პრობლემების განვითარების რისკზე, – თქვა ბარანჯერმა. ის ეჭვობს, რომ ეს არის იმის გამო, რომ კანაბინოიდური რეცეპტორები ჯერ კიდევ არ არის განვითარებული ნაყოფის ტვინში.
ახალი კვლევა ამბობს, რომ ადრინდელ კვლევაში აღმოჩენილი პრობლემები კვლავ რჩება 12 წლის ბავშვებში, თქვა სტაცი გრუბერმა, ფსიქიატრიის ასოცირებულმა პროფესორმა ჰარვარდის სამედიცინო სკოლაში, მარიხუანას გამოკვლევების ნეირომეცნიერული აღმოჩენის პროგრამის (MIND) დირექტორმა.
_ძნელი წარმოსადგენია, რატომ შეიძლება მოეწონოს კანაფი ზოგიერთ ქალს, – თქვა გრუბერმა. ”თქვენ გესმით, რატომ შეიძლება მიმართონ მათ მსგავსი რამ,” – დასძინა მან. ”ისინი შეიძლება თვლიან, რომ ეს ბუნებრივია და არ  დააზარალებს.”
მაგრამ გრუბერმა თქვა, რომ არსებობს ბუნებრივი ნივთიერებების უამრავი მაგალითი, რომელსაც შეუძლია ზიანი მიაყენოს ადამიანებს.
კვლევის დიდი შეზღუდვა არის ის, რომ მკვლევარების მიერ გამოყენებული მონაცემები არ შეიცავს ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რამდენად ხშირად იყენებდნენ ქალები კანაფს და არც იმ ფორმას, რომელსაც ისინი იყენებდნენ, -თქვა გრუბერმა.
როგორც ჩანს, ორსულობის დროს კანაფის გამოყენება ზრდის ბავშვს ქცევისა და შემეცნების გრძელვადიანი პრობლემების რისკს, – თქვა ექიმმა ნორა ვოლკოვმა,  ნარკომანიის  ინსტიტუტის დირექტორმა.
”ახლა ნაჩვენებია, რომ ეს ასოციაცია შენარჩუნებულია ადრეულ მოზარდობაში და მომავალში შეიძლება გამოიწვიოს შემდგომი ფსიქოპათოლოგია”, – თქვა მან.
კანაფის გამოყენება „ნამდვილად არ არის სასურველი, რადგან ის არის ნარკოტიკი, რომელიც გადის პლაცენტაში და ხვდება ნაყოფში“, – თქვა ვოლკოვმა. ”ადრეული პერიოდის განმავლობაში, კანაბინოიდური რეცეპტორები ფართოდ არის გამოხატული ტვინში.”
კანაბინოიდები მნიშვნელოვანია ზოგიერთი პროცესის ორკესტრირებისთვის, რომლებიც ხელს უწყობენ ნეირონების მართვას განვითარებადი ტვინის ცენტრიდან შორეულ ადგილებამდე, რომელიც გახდება ქერქი, თქვა ვოლკოვმა.
„თუ ადამიანი იღებს მარიხუანას, ის ხელოვნურად ასტიმულირებს რეცეპტორებს, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს გადახრები კონკრეტულად ორკესტრირებული პროცესისგან“, – თქვა ვოლკოვმა.