ძირითადი ქულა ორი პუნქტისგან შედგება:
• პოლიტიკური უფლებები 40 ქულიდან 23
• სამოქალაქო თავისუფლებები 60 ქულიდან 37
მიუხედავად გაუარესებული მაჩვენებლისა, საქართველო რეგიონში კვლავ ლიდერია. გლობალური თავისუფლების რეიტინგში აზერბაიჯანს 10 ქულა აქვს, რაც ნიშნავს რომ „ფრიდომ ჰაუსის“ კრიტერიუმებით, ქვეყანა თავისუფალი არ არის. სომხეთის მაჩვენებელი 55 ქულას შეადგენს და საქართველოს მსგავსად, ის ნახევრადთავისუფალი ქვეყნების რიგებში ხვდება. აზერბაიჯანთან შეადარებით, უკეთესი მაჩვენებელი არის რუსეთში, ქვეყანამ წელს 20 ქულა აიღო, რაც ასევე ნიშნავს, რომ რუსეთი არათავისუფალი ქვეყნების რიგებში მოხვდა.
საქართველოს კვლავ ჰყავს სამთავრობო კომენტატორები ინტერნეტში
მაღალი რეპუტაციის მქონე უფლებადამცველმა ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსმა“ ინტერნეტის თავისუფლების მხრივ 2021 წელს მსოფლიოში არსებული ვითარებაც შეაჯამა.
ორგანიზაციის მონაცემების თანახმად, ქულა გაუმჯობესებულია, თუმცა კვლავ რჩება პრობლემური საკითხები. მათ შორის ის, რომ საქართველოში ჯერ კიდევ არსებობენ ე.წ. სამთავრობო კომენტატორები.ორგანიზაციას მიაჩნია, რომ ამ გზით საქართველოში მთავრობა ინტერნეტ საზოგადოებაზე გავლენას ახდენს.
9 პუნქტიდან საქართველოში „ფრიდომ ჰაუსმა“ მხოლოდ ერთი პუნქტის დარღვევა დააფიქსირა თუმცა ეს არის ე.წ. უცვლელი პრობლემა ბოლო 3 წლის განმავლობაში.
ორგანიზაციის კრიტერიუმების მიხედვით გამოყვანილი შეფასებებით, თუ საქართველოს გასულ წელს 100-დან 76 ქულა ჰქონდა, წელს ეს მაჩვენებელი 100-დან 77 შეადგენს. რაც ნიშნავს, რომ ქულა გაუმჯობესდა. (აქ თუ პროცენტია, ქულა არ დაწერო, გირჩევ, პროცენტი დაწერო. Უფრო გასაგები იქნება. Შეცდომა არ არის).
თავების მიხედვით ქულები კი ასე გამოიყურება:
• ინტერნეტზე წვდომის მხრივ არსებული დაბრკოლებები – 25 ქულიდან 19.