ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა, რაც ლანჩხუთში, სოფელ ხორეთის მოსახლეობას აწუხებს, გაუმართავი ინფრასტრუქტურაა და ახლა საშემოდგომო სამუშაოების დაწყებასთან ერთად ეს თემა მათთვის უფრო აქტუალური ხდება. საქმე ისაა, რომ სოფლების: ხორეთისა და მოედნის დამაკავშირებელ გზაზე გასულ წელს წყალმა ხიდი წაიღო და ჯერაც არავის გაუკეთებია, მოსახლეობას კი ახლა საყანე ფართობებამდე მისასვლელად და სახლში მოსავლის ამოსატანად შემოვლითი გზით უწევს სარგებლობა, რაც, მათივე ინფორმაციით, დამატებით დროსა და სახსრებთანაა დაკავშირებული.
“გურია ნიუსი” აღნიშნული პრობლემის თაობაზე რამდენიმე თვის წინათაც წერდა, თუმცა, როგორც ფაქტები მეტყველებს, საკითხი დღემდე მოუგვარებელია.
“კარგად ყოფნა არაა, თორემ დღეს გაჭირვებითა და პრობლემებზე საუბრით ვერავის გააკვირვებ, მაგრამ მაინც გვგონია, ჩვენნაირ ყოფაში ნაკლებად თუ იქნება სოფელი სადმე. გზები ისეთ დღეშია, მანქანა კი არა, ფეხით გაჭირვებით გაივლი კაცი. არავის აინტერესებს, რა გვჭირს და როგორ ვცხოვრობთ ამ პირობებში, რანაირად ვახერხებთ ასეთ გზებზე სიარულს.
სოფლის შიდა გზებს ვიღა ჩივის, ამდენი ხანია, ერთი ხიდის გაკეთება ვერ მოხერხდა. იმის საშუალებაც არაა გლეხმა წესიერად მოსავალი აიღო და დააბინავო. ხორეთი-მოედანის დამაკავშირებელი ხიდის არქონის გამო მოსავალი რომ სახლში ამოვიტანოთ, შემოვლითი გზით გვიწევს სარგებლობა. ის გზა შორიცაა და უვარგისიც, რაც დამატებით დროს და ხარჯებს უკავშირდება. ბევრჯერ მივმართეთ დახმარების თხოვნით ადგილობრივ ხელმძღვანელობას, მაგრამ არ დაადგა საშველი ამ ხიდის გაკეთებას, მხოლოდ დაპირებებია”, _ ამბობენ ხორეთში.
ხორეთში სოფლის შიდა გზის პრობლემა რომ აქტუალურია და უხიდობის გამო სერიოზული დისკომფორტი ექმნებათ ადგილობრივებს, “გურია ნიუსთან” საუბარში ადასტურებს საკრებულოს ოპოზიციონერი წევრი და ამ თემის მკვიდრი ირაკლი მარშანიშვილიც:
“უგზოობა აქ ერთ-ერთი მთავარი პრობლემაა. გზა არსად არაა და ხალხიც ძალიან გაღიზიანებულია ამის გამო. რაც შეეხება, ხორეთისა და მოედნის დამაკავშირებელ ხიდს, აქამდე მხოლოდ დაპირებების რეჟიმში ვართ. ხორეთის საყანე ფართობები იქეთაა და მოსავლის ასაღებად ერთის ნაცვლად შვიდი კილომეტრის გავლა უწევს გლეხს. ამასთან, მიმდებარედ ორი ოჯახი ცხოვრობს, რომლებიც, ფაქტობრივად, გარესამყაროს მოწყვეტილები არიან _ მათ სახლებამდე მანქანა ვერ მიდის და უამინდობისას ფეხითაც ვერ გადაადგილდებიან”, _ ამბობს მარშანიშვილი.
იმაში გასარკვევად, თუ როდისთვის გეგმავს მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობა ხორეთი-მოედანის დამაკავშირებელ გზაზე უხიდობის პრობლემის გადაჭრას, “გურია ნიუსი” მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურის ხელმძღვანელს, ლევან ჩხაიძეს დაუკავშირდა.
ჩხაიძის თქმით, ხიდის გასაკეთებლად პროექტი უკვე მზადაა და ახლა ჯერი თანხის მოძიებაზეა:
“ერთი თვეა უკვე, რაც პროექტი მზადაა და ჩამოსულია _ დიდი დრო ექსპერტიზის სამუშაოებმა წაიღო. ახლა თანხის მოთხოვნა გვაქვს გაგზავნილი და ველოდებით, დიდ ბიუჯეტთანაა ეს დაკავშირებული და იმედი გვაქვს, მიმდინარე წელს მოესწრება ეს საქმე. ჩოჩხათის ადმინისტრაციულ ერთეულში სულ სამი ხიდი უნდა გაკეთდეს, აქედან ერთ-ერთი ხორეთი-მოედანის დამაკავშირებელ გზაზე”, _ გვითხრა ჩხაიძემ.
რაც შეეხება სოფლის შიდა გზების მოწესრიგებას, ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსის თქმით, ეს პრობლემა არახალია და სხვა მაღალმთიანი სოფლებისთვისაც აქტუალურია:
“ყველა მაღალმთიან სოფელს აქვს შიდა გზების პრობლემა. ვნახოთ, რა იქნება მომავალ წელს _ ჯერჯერობით, ბოლომდე არაა გაწერილი სად და რა სახის სამუშაოები გახორციელდება”, _ დასძენს სამსახურის ხელმძღვანელი.
"ვეტერანები სიცოცხლის გადასარჩენად" (R)
"მომავალი სასწავლო წლის განმავლობაში, მასწავლებლების ხელფასი 300 ლარით გაიზრდება"