თქვენო აღმატებულებავ, ბატონო პრემიერ-მინისტრო,
თქვენო აღმატებულებავ, ინდოეთის საგარეო საქმეთა მინისტრო,
ყოვლადსამღვდელონო მღვდელმთავარნო, პატიოსანო მამანო, დედანო, ქრისტეს მიერ საყვარელნო ძმანო და დანო,
გადმოგცემთ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის ლოცვა-კურთხევას.
XVII საუკუნე უმძიმესია საქართველოს ისტორიაში, მტერი აღარ დასჯერდა ქვეყნისთვის ვასალური პირობების წაყენებას და ერის სრული განადგურება მოინდომა. ამიტომაც ძირითადი წნეხი ქართველებზე ხორციელდებოდა. ზეწოლა იმდენად ძლიერი იყო, რომ ქართველთა ნაწილმა სჯული შეიცვალა, ზოგმა კი – ეროვნებაც. დიდი ნაწილი მაინც ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლას შეეწირა ან უცხოეთში გაყიდეს მონათა ბაზარზე. კახეთი, ქართლი, მესხეთი, იმერეთი, აფხაზეთი და სხვა კუთხეები მუდმივი შემოტევების გამო მოსახლეობისგან ლამის დაიცალა. სამაგიეროდ, უცხო ტომები ყველა მხრიდან შემოვიდნენ და ადგილობრივების ტერიტორია დაიკავეს.
სწორედ ამ პერიოდში იყო, რომ ჩვენი სარწმუნოება ეროვნების სინონიმად იქცა, ანუ მართლმადიდებელი ნიშნავდა მხოლოდ ქართველს. ეკლესია უნარჩუნებდა ხალხს სიმტკიცეს და აძლევდა ძალას, უშიშრად შეგებებოდა განსაცდელს.
ამიტომაც ამ პერიოდში მრავალი შეემატა წმინდანთა დასს – დავით გარეჯის უდაბნოში მოწყვეტილი ექვსი ათასი ბერი, ცხრა ძმა ხერხეულიძე დედითა და დით და მარაბდის ველზე შეწირული ცხრა ათასი გმირი, წმინდა ლუარსაბ მეფე, წმინდა ევდემოზ კათალიკოსი, წმინდა ელიზბარ, შალვა და ბიძინა ერისთავები და, რა თქმა უნდა, დიდმოწამე ქეთევან დედოფალი თავის მოძღვართან, მოსესთან ერთად წამებული.
წმინდა ქეთევანი გამორჩეულია თავისი უმძიმესი ცხოვრებით არა მარტო ჩვენს რეალობაში, არამედ, შეიძლება ითქვას, მსოფლიოშიც. მეუღლის სიკვდილი, მამამთილისა და მაზლოს მეორე მაზლისგან მოკვდინება, შვილის, თეიმურაზის, განსაცდელებით სავსე ცხოვრება, შვილიშვილების წამებით აღსრულება, თორმეტი წელიწადი ტყვეობაში ყოფნა და ბოლოს ენით გამოუთქმელი ტანჯვის დათმენა.
დღეს ჩვენ ვართ დიდი და ისტორიული დღის მომსწრე. ის, რაც წლების განმავლობაში იყო სანატრელი და მიუღწეველი, დღეს შესაძლები გახდა. ინდოეთის მთავრობამ უპრეცედენტო გადაწყვეტილება მიიღო – ქეთევან დედოფლის წმინდა ნაწილი საქართველოს მუდმივ მფლობელობაში უსასყიდლოდ გადმოსცა.
ამიერიდან ჩვენს ქვეყნებს შორის ტრადიციულ-კულტურული სიახლოვის განმამტკიცებელი წმინდა ქეთევანიც იქნება.
აღსანიშნავია, რომ წმინდანის საქართველოში დაბრუნება არის სამი წლის შრომის შედეგი, რომელიც ჩვენმა ეკლესიამ და მთავრობამ ინდოეთის მთავრობასთან ერთად გასწიეს.
დიდი მადლობა გვინდა გადავუხადოთ ინდოეთის პრემიერ-მინისტრს, ბატონ ნარენდრა მოდის, რომელმაც ეს ისტორიული გადაწყვეტილება პირადად მიიღო. ჩვენ ასევე პატივისცემას ვუდასტურებთ და მადლობას ვუხდით ინდოეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს, ბატონ სუბრაჰმანიამ ჯაიშანკარა, რომელმაც დედოფლის წმინდა ნაწილი საქართველოში ჩამოაბრძანა.
გვინდა ჩვენი დიდი მადლიერება გამოვხატოთ უწმინდესისა და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის მიმართ, რომელმაც თხოვნის წერილით მიმართა ინდოეთის მთავრობას, რომ საქართველოსთვის გადმოეცათ დედოფლის წმინდა ნაწილი.
ასევე დიდ მადლობას ვუხდით საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს, ბატონ დავით ზალკალიანს და საქართველოს საელჩოს ინდოეთში.
დღეს, როდესაც ქეთევან დედოფლის წმინდა ნაწილი საქართველოში სამუდამოდ ბრუნდება, კვლავ ჩაგვესმის მისი ბოლო სიტყვები, სახარებისეული სიტყვები: არ უნდა შეგეშინდეს მათი, ვისაც ძალუძს ხორცის მოკვდინება, არამედ გვეშინოდეს მათი, ვინც სულსა და ხორცს წარგვიწყმენდს. ამინ!” _ წერია საქართველოს საპატრიარქოს პრესსამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.