ცესკომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების, პირველი და მეორე ტურში ხმების დათვლის პროცესი დაასრულა, აქედან გამომდინარე, უკვე ცნობილია, პროპორციული და მაჯორიტარული წესით, რომელი პარტიის რამდენი კანდიდატი მოხვდა მეათე მოწვევის პარლამენტში.
ცესკო-ს შედეგების მიხესდვით, საპარლამენტი  უმრავლესობა კვლავ ,,ქართულ ოცნებას“ ექნება.
როგორც ცნობილია, ოპოზიციური პარტიები 2020 წლის არჩევნები გაყალბებულად მიიჩნევს და შესაბამისად, პარლამენტში შესვლაზე უარს აცხადებენ.
მათ, ასევე, პროტესტის ნიშნად, უარი თქვეს მეორე ტურში მონაწილეობაზე.
,,გურია ნიუსი“ წარმოგიდგენთ, თუ როგორი იქნებოდა პარლამენტი ოპოზიციის ბოიკოტის გარეშე:
პარტიები:
“ქართული ოცნება”, “ნაციონალური მოძრაობა-ძალა ერთობაშია”, “ევროპული საქართველო”, “სტრატეგია აღმაშენებელი”, “ლელო”, “პატრიოტთა ალიანსი”, “გირჩი”, “მოქალაქეები”, “ლეიბორისტული პარტია”.
ოპოზიციური პარტიების ბოიკოტის გარეშე და ბოიკოტით, პროპორციული წესით ყველაზე მეტი დეპუტატი პარლამენტში ,,ქართულ ოცნებას“ ეყოლება. პარტიას 90 მანდატი (60 _პროპორციული წესით, 30 _ მაჟორიტარული წესით) აქვს.  ოპოზიციის ბოიკოტის გარეშე; შემდეგი მოდის ,,ევროპული საქართველო“ – 5 მანდატი;, ,,სტრატეგია აღმაშენებელი“ _  4 მანდატი; ,,ლელო“ – 4 მანდატი; ,,პატრიოტთა ალიანსი“ – 4 მანდატი; ,,გირჩი“ _ 4 მანდატი, ,,მოქალაქეები“ – 2 მანდატი და ,,ლეიბორისტული პარტია“ – 1 მანდატი.
,,ქართული ოცნების 60-კაციანი პარტიული სია პარლამენტში:
გიორგი გახარია; არჩილ თალაკვაძე; ირაკლი კობახიძე; თეა წულუკიანი; მამუკა მდინარაძე; კახაბერ კუჭავა; გიორგი კახიანი; მარიამ ქვრივიშვილი; მიხეილ სარჯველაძე; მაია ბითაძე; მიხეილ დაუშვილი; გიორგი ამილახვარი; ვიქტორ სანიკიძე; მარიამ ბოჭორიშვილი; შალვა პაპუაშვილი; დავით კაჭარავა; ნიკოლოზ სამხარაძე; გიორგი ხელაშვილი; მარიამ ლაშხი; ბექა დავითულიანი; ანრი ოხანაშვილი; დიმიტრი ხუნდაძე; დიმიტრი სამხარაძე; ნინო წილოსანი; ირაკლი კოვზანაძე; ირაკლი ბერაია; ირაკლი სესიაშვილი; ეკა სეფაშვილი; რატი იონათამიშვილი; გურამ მაჭარაშვილი; დავით მათიკაშვილი; ელისო ბოლქვაძე; ლადო კახაძე; ირაკლი მეზურნიშვილი; სავალან მირზოევი; რიმა ბერაძე; სუმბატ კიურეღიან; ალეკო ტაბატაძე; ალუდა ღუდუშაური; ირმა ზავრადაშვილი; ირაკლი ზარქუა; გივი მიქანაძე;
ბექა ლილუაშვილი; ქეთი დუმბაძე; ლექსო დალაქიშვილი; ლევან ქარუმიძე; ირაკლი მეძმარიაშვილი; ხატია წილოსანი; ვლადიმერ ჩაჩიბაია; ისკო დასენი; ვიქტორ ჯაფარიძე; მაია მენაღარიშვილი; ედიშერ თოლორაია; გოდერძი ჩანქსელიანი; ელგუჯა გოცირიძე; ანა ბუჩუკური; გია ბენაშვილი; დაჩი ბერაია; შოთა ხაბარელი; თამარ ტალიაშვილი;
ცნობისთვის, თუ მოქმედი პრემიერ-მინისტრი, გიორგი გახარია უარს იტყვის პარლამენტის წევრობაზე, მის ნაცვლად დეპუტატი ლევან მგალობლიშვილი გახდება.
,,ქართული ოცნების“ 30-კაციანი მაჟორიტარი დეპუტატები:
დავით სერგეენკო; ლევან კობიაშილი; ნოდარ ტურძელაძე; ბექა ოდიშარია
გია ვოლსკი; მიხეილ ყაველაშვილი; კახა კახიშვილი; სოზარ სუბარი;
ირაკლი ჩიქოვანი; რესან კონცელიძე; ანზორ ბოლქვაძე; ზაზა ლომინაძე;
ბეჟან წაქაძე; ზაალ დუგლაძე; შალვა კერესელიძე; ნინო ლაცაბიძე;
ირაკლი ქადაგიშვილი; დავით სონღულაშვილი; ზაურ დარგალი; გოგი მეშველიანი; გიორგი ხოჯევანიშვილი; ანტონ ობოლაშვილი; სამველ მანუკიანი; გოჩა ენუქიძე; პაატა კვიჟინაძე; გივი ჭიჭინაძე; ვასილ ჩიგოგიძე; ალექსანდრე მოწერელია; ირაკლი ხახუბია; ზაალ მიქელაძე.
თუ ოპოზიციური პარტიები ბოიკოტს არ გამოაცხადებდა, პარტიების დეპუტატები გახდებოდნენ:
,,ნაციონალური მოძრობა – ძალა ერთობაშია“ 36 დეპუტატი:
ბუბა კიკაბიძე; გრიგოლ ვაშაძე; ნიკა მელია; ხატია დეკანოიძე; კობა ნაყოფია; დევი ჭანკოტაძე; ლევან ვარშალომიძე; სალომე სამადაშვილი; ზაალ უდუმაშვილი; ხათუნა სამნიძე; რომან გოცირიძე;თემურ ჯანაშია; ნატო ჩხეიძე; რამაზ ნიკოლაიშვილი; კახაბერ ოქრიაშვილი; გუბაზ სანიკიძე; აბდულ ისმაილოვი; ცეზარ ჩოჩელი; თამარ კორძაია; სულხან სიბაშვილი; გიორგი გოდაბრელიძე; დავით ხაჯიშვილი; დილარ ხაბულიანი; თინათინ ბოკუჩავა; როსტომ ჩხეიძე; დავით კირკიტაძე; გიორგი ბოტკოველი; ეკატერინე ხერხეულიძე; მანუჩარ კვირკველია; ნიკა მაჭუტაძე; აკაკი მინაშვილი; ნონა მამულაშვილი; ლევან ბეჟაშვილი; ბაჩუკი ქარდავა; ლევან ხაბეიშვილი; ანა წითლიძე;
,ევროპული საქართველო“ – 5 დეპუტატი:
დავით ბაქრაძე; შალვა შავგულიძე; ელენე ხოშტარია; არმაზ ახვლედიანი; არიელ ნაკაიძე.
როგორც პარტიაში აცხადებდნენ, აღნიშნული სია პირობითია და დამოკიდებულია იმაზე, ვინ უფრო მაღალ შედეგს აჩვენებს მაჟორიტარული წესით.
,,სტრატეგია აღმაშენებელი“ – 4 დეპუტატი:
გიორგი ვაშაძე; თამარ ჩარკვიანი; პაატა მანჯგალაძე; თეონა აქუბარდია;
,,ლელო“ – 4 დეპუტატი:
მამუკა ხაზარაძე; ბადრი ჯაფარიძე; დავით უსუფაშვილი; ანა ნაცვლიშვილი;
,,პატრიოტთა ალიანსი“ – 4 დეპუტატი:
ირმა ინაშვილი; გიორგი ლომია; გოჩა თევდორაძე; ავთანდილ ენუქიძე.
,,გირჩი“ – 4 დეპუტატი:
ზურაბ ჯაფარიძე; იაგო ხვიჩია; ვახტანგ მეგრელიშვილი; სალომე მუჯირი;
,,მოქალაქეები“  – 2 დეპუტატი
ალეკო ელისაშვილი; ლევან იოსელიანი.
,,ლეიბორისტული პარტია“ – 1 დეპუტატი
შალვა ნათელაშვილი.