ეკა ბესელია: “ასეთი გავლენა რომ მქონდეს, დიდი ხანია ვითხოვ ამ ადამიანის გათავისუფლებას”
13:05; 8.05.2013
“საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ“ მიზანშეწონილად ჩათვალა, დეპუტატთან დაკავშირებული შეკითხვები თავად ეკა ბესელიასთვის დაესვა და გაერკვია, ამეტებს თუ არა საკუთარ უფლებამოსილებას დეპუტატი.
ფოთის ახალი მერის დანიშვნა
2013 წლის 11 იანვარს ფოთის საკრებულომ ახალ მერად დავით სარსანია აირჩია. დავით სარსანია ადგილობრივ მედიასთან არ უარყოფდა, რომ მისი კანდიდატურა ეკა ბესელიასთვის მისაღები იყო და საკუთარ თავს მაჟორიტარი დეპუტატის ფავორიტადაც კი ასახელებდა.თავად დეპუტატი ინტერვიუში ამბობს:
“საკრებულომ დაამტკიცა სარსანია, სადაც უმრავლესობას წარმოადგენდნენ “ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატები, როგორ შეიძლებოდა მე დამენიშნა სარსანია?“ – ამგვარად უარყო ბესელიამ ბრალდება იმასთან დაკავშირებით, რომ სარსანიას არჩევაში დაკავშირებით მისი აქტიურობა მხოლოდ იმაში გამოიხატა, რომ საკრებულოს იმდროინდელ თავმჯდომარეს ივანე საღინაძეს, მერის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად კონკურსის გამოცხადება სთხოვა.
“მე ვთქვი, რომ დემოკრატიული იქნებოდა საკრებულოს გამოეცხადებინა კონკურსი და კონკურსით დაენიშნათ მერი. ეს იყო ერთადერთი მოთხოვნა, რომელსაც მე ვახმოვანებდი ამომრჩევლის გარკვეული ჯგუფის თხოვნით“, – უთხრა ეკა ბესელიამ “საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს” წარმომადგენელს, თუმცა იქვე დაამატა, რომ არცერთი კანდიდატისთვის მხარი არ დაუჭერია.
რაც შეეხება საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის ივანე საღინაძის მიერ თანამდებობის საკუთარი ნებით დატოვებას, ბესელია აცხადებს, რომ ახალი მერის არჩევასთან ამ ფაქტს არავითარი კავშირი არ ჰქონდა. თავად საღინაძე მედიასთან ამბობდა, რომ გადაწყვეტილება ფოთში შექმნილი ვითარების გამო მიიღო.
“კერძოდ, ვერ დავნიშნეთ მერი. ამიტომ, ახალი რეალობის გათვალისწინებით, იმისათვის, რომ ხელი შეეწყოს ქალაქის აღმშენებლობას და არ წარმოიშვას პრობლემები, მივიღე თანამდებობიდან გადადგომის გადაწყვეტილება“, – უთხრა საღინაძემ ჟურნალისტებს 2012 წლის 6 დეკემბერს, თანამდებობის დატოვებისას.
თუ საღინაძის მიერ თანამდებობის დატოვება არანაირად არ უკავშირდება ახალი მერის არჩევა-დამტკიცებას, მაშინ გაუგებარია, რატომ არ გახდა შესაძლებელი  მერის არჩევა საღინაძის საკრებულოს თავმჯდომარედ ყოფნის დროს.
ფოთში პოლიციის ახალი უფროსის დანიშვნა
ფოთის პოლიციის ყოფილი უფროსი დიმიტრი შენგელია თანამდებობიდან 2012 წლის ნოემბრის ბოლოს გაათავისუფლეს. ფოთის მაჟორიტარს არ დაუმალავს, რომ შენგელიასთან დაკავშირებით მას არაერთმა მოქალაქემ მიმართა საჩივრით. მეტიც, ბესელია საჯაროდ ამბობდა, რომ შენგელიას გათავისუფლების საკითხი შესაბამისი უწყების წარმომადგენლებთან განიხილა. შედეგად, შენგელია გაათავისუფლეს თანამდებობიდან, ვაკანტურ ადგილზე კი შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მაჟორიტარი დეპუტატის ნათესავი ზურაბ ალასანია დანიშნა. ეკა ბესელიამ “საერთაშორისო გამჭვრივალობა – საქართველოს” წარმომადგენელთან საუბარში დაადასტურა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ალასანიას სამინისტროში რეკომენდაცია გაუწია, თუმცა ამის მიზეზად არა მასთან ნათესაობა, არამედ მისი კომპეტენცია და პიროვნული თვისებები დაასახელა.
“როცა მკითხეს ამ ადამიანზე, დავახასიათე ძალიან თამამად, რომ ის არის პროფესიონალი, არის წესიერი ადამიანი, არის გამოცდილი, სისტემაში დიდხანს მუშაობდა სხვადასხვა პოზიციაზე, მაგრამ არა პოლიციის უფროსად, უფრო დაცვის პოლიციის კუთხით. ეს არის ერთ–ერთი საუკეთესო კადრია ალბათ“, – თქვა ბესელიამ ორგანიზაციის წარმომადგენელთან საუბრისას.
რაც შეეხება დიმიტრი შენგელიას, ბესელიას ინფორმაციით, ის ამ დრომდე რჩება შინაგან საქმეთა სამინისტროში, სასაზღვრო პოლიციაში, რაც მაჟორიტარი დეპუტატის უკმაყოფილების მიზეზია დღემდე:
“ასეთი გავლენა რომ მქონდეს, ჩემი სურვილებით ხალხი ინიშნებოდეს და თავისუფლდებოდეს, დიდი ხანია ვითხოვ ამ ადამიანის გათავისუფლებას, იმიტომ რომ მის მიმართ არსებობს ძალიან ბევრი პრეტენზია“, – თქვა ეკა ბესელიამ.
სხვა საკადრო ცვლილებები
ეკა ბესელიასადმი გამოთქმული კიდევ ერთი პრეტენზია ეხებოდა მისი საარჩევნო შტაბის წევრის ლევან ჩოჩიას დანიშვნას. ბესელიამ “საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოსთან” საუბარში თქვა, რომ მისი საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი არა ჩოჩია, არამედ გელაშვილი იყო, რომელსაც ფოთთან მანამდე შეხება არ ჰქონია. რაც შეეხება ჩოჩიას, ბესელიას ინფორმაციით, ყოფილი შტაბის წევრი დაინიშნა არა შემოსავლების სამსახურში, როგორც ამას მედია ავრცელებდა, არამედ გაფორმებულია ეკონომიკურ ზონაში ერთ-ერთ პოზიციაზე,  არახელმძღვანელ თანამდებობაზე.
“საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს” წარმომადგენელმა სცადა გაერკვია, ნამდვილად დაინიშნა თუ არა ჩოჩია ამ უწყებაში, თუმცა ფოთის გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში გვითხრეს, პასუხისთვის შემოსავლების სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტისთვის მიგვემართა. შემოსავლების სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსის ხატია მოისწრაფიშვილის ინფორმაციით, ჩოჩია აღნიშნულ დეპარტამენტში არ დანიშნულა.