მიუხედავად იმისა, რომ თემა მედიის ყურადღების ქვეშ არაერთხელ მოექცა, სამინისტრო თავს ვალდებულად არ თვლის, რომ დეტალური განმარტებები გააკეთოს.
სანამ ფინანსთა სამინისტრო “დუმილის უფლებით” უკანონოდ სარგებლობს, “გურია ნიუსს” ის შვეიცარული კომპანია გამოეხმაურა, რომლის გარშემოც მთელი ეს აჟიოტაჟი იყო ატეხილი. ეს პირველი შემთხვევა გახლავთ, როდესაც მედიისთვის დახურული კომპანია კონტაქტზე გამოვიდა. თუმცა, სამართლიანობა მოითხოვს ისიც აღინიშნოს, რომ კერძო კომპანიას ამისი პირდაპირი ვალდებულება არ ჰქონდა, სახელმწიფო სტრუქტურას კი კანონი ავალდებულებს, პასუხი გაგვცეს იმ კითხვებზე, რასაც მეშვიდე თვეა ველოდებით.
კითხვები შვეიცარიულ კომპანიასთანაც გვქონდა, რომელიც დაცვის სამსახურს ოფიციალურ ბლანკზე დავტოვეთ. მოგვიანებით შეგვატყობინებს, რომ უახლოეს პერიოდში პასუხებს  მივიღებთ. როგორც ჩანს, შვეიცარიიდან უფრო მალე მოგვივა პასუხები, ვიდრე საქართველოს ფინანსთა სამინისტროდან.
თუ ყველაფერს ქრონოლოგიურად მივყვებით, ყველაფერი ასე დაიწყო…
2012 წლის 24 აპრილს, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის №129 ბრძანების საფუძველზე, განისაზღვრა არააქციზური საქონლის მარკირების სავალდებულო წესი, რომლის თანახმად ფინანსთა მინისტრი უფლებამოსილია განსაზღვროს სავალდებულო მარკირებას დაქვემდებარებული არააქციზური საქონლის ნუსხა და მარკირების პირობები. აღნიშნული ბრძანების თანახმად, მატერიალური ან არამატერიალური ფორმით სავალდებულო მარკირებას ექვემდებარება არაალკოჰოლური სასმელები (მათ შორის, მინერალური და მტკნარი წყლები). სავალდებულო მარკირება ხორციელდება ბოთლის, ქილის ან კასრის გვერდზე, თავსახურზე ან ტარის ძირზე.
საკონკურსო პირობების თანახმად,  2012 წლის 03 თებერვალს, 2011 წლის 10 ნოემბერს გამოცხადებულ კონკურსში გამარჯვებულად გამოცხადდა შვეიცარული კომპანია „სიქპა სიქურითი სოლუშენსი”.  თუმცა ინფორმაცია კონკურსის გამოცხადების, დასრულებულის და გამარჯვებული კომპანიის შესახებ კონკურენციისა  სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ოფიციალურ ვებგვერდზე არ იძებნება.
კომპანია “სიქპა სიქურითი სოლუშენს სოლუშენს ჯორჯია” 2008 წლის 4 აპრილსაა დაფუძნებული, კონკურსში მონაწილე კომპანიებისთვის კი დაწესებული იყო ხუთწლიანი გამოცდილების მოთხოვნა. თუმცა, ამ პირობას ხელი არ შეუშლია იმისთვის, რომ “სიქპა” კონკურსში გამარჯვებულად გამოეცხადებინათ.
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი არგუმენტი, რაზეც წინა ხელისუფლება აპელირებას ახდენდა ამ ცვლილების მიღებისას და რომელიც ახალი ხელისუფლების რიტორიკაშიც სულ უფრო ხშირად ისმის, პროდუქციის ფალსიფიკაციისგან დაცვაა, თუმცა, ექსპერტები ამბობენ, რომ   ეს  გამოუსადეგარი არგუმენტია, რადგან  გამყალბებლები ფალსიფიცირებული წყლის, მინერალური ან გამაგრილებელი სასმელის ჩამოსხმისას მწარმოებლის ტარას ან თავსახურს იყენებენ. შესაბამისად, ეს პროდუქცია უკვე მარკირებულია და ფალსიფიკატორის გამოვლენა, ფაქტობრივად, შეუძლებელია ამ სისტემის დახმარებით.
“ქართუ ბანკის” გაკოტრების “მთავარი გმირი” და “მარკირების პროექტის” ავტორი _ ჯაბა ებანოიძე
ახალი რეგულაცია, რომელიც მეწარმეებს მძიმე ტვირთად აწვება, წინა ხელისუფლების დროს შემოიღეს. “გურია ნიუსის” წყაროს ინფორმაციით, რომლის სანდოობაში ეჭვიც არ გვეპარება, ამის ინიციატივა მაშინ სახელმწიფოსგან წამოვიდა. პროექტის სულის ჩამდგმელი კი  შემოსავლების სამსახურის მაშინდელი უფროსი, ზურაბ ადეიშვილთან დაახლოებული პირი, ჯაბა ებანოიძე გახლდათ. ეს ის ჩინოვნიკია, რომელიც “ბანკი ქართუს” გაკოტრების სქემაში ბრალდებულად ცნეს ზურაბ ადეიშვილთან და კიდევ სამ სხვა პირთან ერთად.
მას ბრალად ედებოდა: დახმარება ქონების გადამალვაში, მოჩვენებით ან თვალთმაქცური გარიგებით, დახმარება ყალბი საანგარიშსწორებო ან საკრედიტო ბარათის დამზადება, გასაღება ან გამოყენება და სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება.
ებანოიძემ ბრალი აღიარა: “რამდენიმე მუხლით არის წაყენებული ბრალი, მაგრამ გარკვეულწილად ვაღიარებ ამ ბრალდებას და დანარჩენი გადაწყდება სასამართლო პროცესზე“,– განაცხადა ებანოიძემ დაკითხვის დასრულების შემდეგ. მას სასამართლომ გირაოს თანხად 30 000 ლარი შეუფარდა.
ჯაბა ებანოიძის მოადგილე ვასილ გედევანიშვილი, რომელიც ასევე აქტიურად იყო ჩართული არაალკოჰოლური სასმელების მარკირების პროცესში, ფინანსთა სამინისტროში დღესაც იგივე პოსტზე მუშაობს და როგორც ამ საკითხში ღრმად გათვითცნობიერებულ ადამიანს, მისთვის მაინც შეეძლოთ კომენტარების გაკეთება მიენდოთ, თუმცა….
თუმცა ის, რომ სამინისტრო მხოლოდ ზოგადი და მცირე პასუხით შემოიფარგლა:
ფინანსთა სამინისტრომ არაერთხელ განაცხადა და კიდევ ერთხელ აცხადებს, რომ გადაწყვეტილებას არაალკოჰოლური სასმელების მარკირების თაობაზე, სამინისტრო მიიღებს სამი კრიტერიუმის გათვალისწინებით: 1) ბაზარზე არ მოხდეს აღურიცხავი პროდუქცია; 2) დაცული იყოს მომხმარებლების ინტერესები; 3) გათვალისწინებულ იყოს მეწარმეების ინტერესები,” – გვითხრეს ფინანსთა სამინისტროში და აქვე დაამატეს, გადაწყვეტილების მიღებისთანავე ინფორმაცია საჯაროდ გამოცხადდებაო.
ეს 2013 წლის 19 თებერვლის ინფორმაციაა, ჩვენ კი დღემდე არ გვაქვს პასუხი  2012 წლის 19 დეკემბერს გადაგზავნილ კითხვებზე… და არც იმაზე, ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის მიერ ორჯერ გადადებულ ახალ რეგულაციას რა ბედი ელის საბოლოოდ…
არც ამ კითხვაზე გვაქვს პასუხი:  თუკი სახელმწიფოს ინტერესში შედის, რომ  ბაზარზე არ მოხდეს აღურიცხავი პროდუქცია და ამის დასარეგულირებლად შემოაქვთ ახალი რეგულაცია, მომსახურების საფასური რატომ უნდა იხადონ მეწარმეებმა და არა თავად სახელმწიფომ? მაშინ, როდესაც, სხვა ქვეყნებში (რამდენიმე გამონაკლისის გარდა) სწორედ სახელმწიფო იხდის მომსახურების გადასახადს?
ყველაზე მნიშვნელოვანი კითხვა კი მდგომარეობს შემდეგში: გადასახადების შესახებ საკონსტიტუციო გარანტიები გათვალიწინებულია როგორც კონსტიტუციით ისე ორგანული კანონით “ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ” (2011), რომელთა თანახმად  2013 წლის ოქტომბრისთვის  იარსებებს მხოლოდ შემდეგი გადასახადები, კერძოდ:
1. საშემოსავლო გადასახადი; 2. დღგ; 3. ქონების გადასახადი; 4.  იმპორტის გადასახადი; 5. აქციზი.
რა სახის გადასახადს განეკუთვნება სიქპა-ზე განპიროვნებული “ფარული აქციზი?”