სწორედ აღნიშნულ საკითხზე ისაუბრეს დღეს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანმა, ლევან მურუსიძემ ფინანსთა სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე.
მიღწეული შეთანხმებით, შეიქმნება სამუშაო ჯგუფი, რომელიც მომავალი წლის ბიუჯეტში აღნიშნული საკითხების მოგვარებაზე იმუშავებს.
“პრემიერ-მინისტრის დავალებით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანთან ხშირი კონტაქტი გვაქვს. მიგვაჩნია, რომ სასამართლო ხელისუფლების ფინანსური დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია ის, რომ მოსამართლეებს, სასამართლო სისტემაში, ისევე როგორც იუსტიციის საბჭოში მომუშავე თანამშრომლებს ჰქონდეთ შრომის ღირსეული ანაზღაურება, რაც მნიშვნელოვნად გაამყარებს სასამართლო ხელისუფლებას.
დღეს შევთანხმდით, რომ უკვე კონკრეტულ მაჩვენებლებზე სამუშაო ჯგუფის ფორმატში გავაგრძელებთ მუშაობას და უკვე 2014 წლის ბიუჯეტში აისახება როგორც მოსამართლეების, ისე აპარატის თანამშრომლების ხელფასების მნიშნელოვანი ზრდა,” _ განაცხადა ნოდარ ხადურმა.
“ძალიან ნაყოფიერი შეხვედრა შედგა. ეს იყო პრემიერ-მინისტრთან გამართული შეხვედრის გაგრძელება, სადაც საუბარი გვქონდა მოსამართლეთა ხელფასების ზრდასა და სოციალური გარანტიების საკითხებზე. დღეს ფინანსთა მინისტრთან ერთად კონკრეტულად ვისაუბრეთ დეტალებზე. მივიღეთ დაპირება თუ როგორ უნდა მოხდეს აღნიშნული პრობლემის მოგვარება. ეს ეხება როგორც მოსამართლეთა ხელფასებს, ასევე სასამართლოს აპარატის თანამშრომელთა ხელფასების ზრდას, რათა ეს საკითხი ერთხელ და სამუდამოდ მოგვარდეს,” _ განაცხადა ლევან მურუსიძემ.
ინიციატივა მოსამართლეთა ხელფასების მოწესრიგების შესახებ ბიძინა ივანიშვილს ეკუთვნის. სწორედ მისი დავალებით დაიწყო მუშაობა ფინანსთა სამინისტრომ სასამართლო სისტემაში შრომის ანაზღაურების მოწესრიგების საკითხებზე.
ღარიბაშვილი ევროკავშირის მისიის ახალ ხელმძღვანელს შეხვდა
"Kurier": "რუსეთი საქართველოს შიგნით ღობეს ავლებს"