მოსამართლე ნათია ბარბაქაძემ აღნიშნული გადაწყვეტილება, ბრალდებულ ვანო მერაბიშვილის პროცესზე არ ყოფნის გამო მიიღო. მერაბიშვილმა სასამართლო პროცესს პროტესტი გამოუცხადა, იმ მიზეზით, რომ დაცვის მხარემ დასაკითხი მოწმეების სია წინასწარ არ იცოდა.
ვანო მერაბიშვილის ადვოკატის გიორგი ჩივიაშვილის განცხადებით კი მან ბრალდების მხრიდან მიიღო დაპირება. რომ მომდევნო სხდომამდე მოწმეთა ვინაობას გაიგებენ.
“წინასწარ საშუალება არ მოგვეცა გვცოდნოდა მოწმეთა ვინაობა თუ ვის კითხავდენ იმ 4000 ადამიანიდან. შესაბამისად რათქმაუნდა კმაყოფილები ვართ, ვინაიდან სასამარათლო პროცესი გადაიდო და შესაძლებლობა გვექნება უფრო მომზადებულები მოვიდეთ შემდეგ პროცესზე. მათ დაგვირპდნენ ისევე როგორც წინა სხდომაზე, რომ მოგვაწვდიდნენ მოწმეთა სიას”, _ განაცხადა  ჩივიაშვილმა.
“სასამართლომ არ გაიზიარა დაცვის მხარის არგუმენტაცია პროცესისი გადადებასთან დაკავშირებით რომელიც დაცვამ იმით დაასაბუთა რომ ჩვენ არაჰგონივრულ ვადაში გადავეცით წინასწარ გამოსაძახებე;ლ პირთა სია სასამართლო იყო იმ პოზიციაზე რაც ბრალდებულის მხარემ წარმოადგინა სასამართლო სხდომაზე რომ ასეთი მოთხოვნის დაყტენების უფლება საპროცესო კანონმდევლობებოიდან გამომდინარე დაცვის მხარეს არ ქონდა.დღვანდელი სასმართლო სხდომა სასამართლომ გადადო მხოლოდ და მხოლოდ იმ მოტივით როპმ არ გამოცხადდა ბრალდებული ივანე მერაბისვილი და დაცვის მხარე დაავალდებულა უფრო მყარი არგუმენტები წარმოედგი შემდგომ სასამართლო სხდომაზე”, _ განაცხადა პროკურორმა ნათია სონღულაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ ვანო მერაბიშვილის და ზურაბ ჭიაბერაშვილის საქმის არსებითი განხილვა დღეს უნდა შემდგარიყო. სადაც 6 მოწმის დაკითხვა იგეგმებოდა. ვანო მერაბიშვილის შემთხვევაში ორ ეპიზოდზე ე.წ კვარიათისა და წინასაარჩევნოდ ამომრჩეველთა მოსყიდვის თაობაზე.საქმის განხილვა 21 ოქტომბერს ქუთაიის საქალაქო სასამართლოში განახლდება.