“თუ ახალაია-მერაბიშვილს გაათავისუფლებენ, თავს სავარაუდოდ სააკაშვილს “წააძრობენ”
16:10; 25.10.2013
თავად ახალაიას ადვოკატი მალხაზ ველიჯანაშვილი “გურია ნიუსთან” საუბრისას ამბობს, რომ სასამართლო პროცესი გონივრულ ვადაში დაინიშნა და პოლიტიკურ პროცესებთან ამის დაკავშირება ცოტა ძნელია.
“ბაჩო ახალაიას განჩენის დანიშვნას პოლიტიკურ პროცესებს ვერ დავუკავშირებ. საკმაოდ ლოგიკური დროა განაჩენის გამოცხადებისთვის, რადგან მხარეების საბოლოო, დასკვნითი სიტყვის წარმოთქმიდან განაჩენი ცხრა დღეში ცხადდება. თუმცა, ნამდვილად შეიძლება ყველა ნორმალურად მოაზროვნე ადამიანს გაუჩნდეს კითხვები, რატომ დაინიშნა მაინცდამაინც განაჩენის გამოცხადება არჩევნების მეორე დღეს?! ვის რა უდევს გულში, ნამდვილად ვერ გეტყვით, მაგრამ მეც გამიჩნდა ანალოგიური აზრი. შეიძლება თუ არა ვიღაცამ სასამართლოზე ამ კუთხით ზეწოლა მოახდინოს, ნამდვილად ვერ გეტყვით”, _ აცხადებს ველიჯანაშვილი.
შეგახსენებთ, რომ საქმე 2006 წელს ორთაჭალის ციხეში მომხდარ ე.წ. ბუნტს ეხება, რომლის დროსაც რამდენიმე პატიმარი გარდაიცვალა, თუმცა მათი ზუსტი რიცხვი დღესაც არ არის ცნობილი. მაშინდელმა სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა ინციდენტის გამო სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ბაჩო ახალაია დაადანაშაულა. მისი თქმით, სპეცდანიშნულების რაზმმა ცეცხლსასროლი იარაღი გამოიყენა მაშინ, როდესაც პატიმრები საკნებში იყვნენ და სპეცრაზმს წინააღმდეგობას აღარ უწევდნენ. სუბარის თქმით, 26 მარტს ღამით სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ბაჩო ახალაია საპყრობილეში რომ არ შესულიყო და ძალა არ გამოეყენებინა, ბუნტი არ მოხდებოდა.
თუმცა, ე.წ. ციხის ბუნტიდან 8 წლის შემდეგ ახალაიას დაცვის მხარე გამამართლებელი განაჩენის მოლოდინშია. ახალაიას ადვოკატი მალხაზ ველიჯანაშვილი “გურია ნიუსთან” საუბრისას აცხადებს, რომ დიდი ალბათობაა ახალაია ამ ეპიზოდში გამართლდეს, რადგან პროკურატურას მის წინააღმდეგ მტკიცებულებები არ აქვს.
“პროკურორმა დასკვნით სიტყვაში მხოლოდ რამდენიმე ადამიანის ჩვენება და ბრალი წაიკითხა, მაშინ როდესაც დასკვნითი სიტყვა დასაბუთებული და შეჯერებული უნდა ყოფილიყო. მტკიცებულებები არ არსებობს. მოწმეები, რომლებსაც რამდენიმე ჩვენება აქვთ მიცემული საქმესთან დაკავშირებით ითხოვენ ერთი ჩვენება ამოარჩიოს პროკურატურამ და იმ ჩვენების საფუძველზე დადგეს განაჩენი ახალაიას საწინააღმდეგოდ, თუმცა, როდესაც არსებობს საზოგადოების სხვადასხვა აზრი და მოწმეთა სხვადასხვა ჩვენება, განაჩენი ახალაიას სასარგებლოდ უნდა დადგეს. პროკურატურამ ამაზე ვერაფერი ისაუბრა. ჩვენ კი დავამტკიცეთ, რომ დასკვნით სიტყვაში და მოწმეთა ჩვენებებში ურთიერთწინააღმდეგობაა, რაც გამამართლებელ განაჩენს საფუძვლად უნდა დაედოს”, _ აცხადებს ველიჯანაშვილი.
საზოგადოებრივი კომუნიკაციების მართვის სპეციალისტ არჩილ გამზარდიას თქმით, ახალაის საქმეზე განაჩენის გამოცხადება არჩევნებზე გარკვეულ გავლენას მოახდენდა, თუმცა ამიტომ დაინიშნა თუ არა სასამართლო პროცესი არჩევნების მეორე დღეს, ვერ აკონკრეტებს.
“მიუხედავად იმისა, რა შინაარსი აქვს სამართლაწარმოებას, არსებობს საზოგადოებრივი აზრი, რომელიც ახალაიას წინააღმდეგ მუშაობს. ამიტომაც თუ მისი გამართლება უფრო ადრე მოხდებოდა, ბუნებრივია, ის პირდაპირ აირეკლებოდა მმართველ პარტიასთან მიმართებაში წამგებიანად, „ნაციონალებისთვის“ მომგებიანად და კიდევ უფრო მომგებიანად ბურჯანაძესთან მიმართებაში, რომელიც უფრო ეფექტურად გამოიყენებდა ამ პროცესს. ამიტომ, ერთი მხრივ, მივესალმები იმ ფაქტორს, რომ სამართლებრივი საკითხის პოლიტიზირებისთვის სივრცე რომ არ მიეცათ და საზოგადოების პოზიციის ფორმირება არ მოხდა”, _ ამბობს გამზარდია “გურია ნიუსთან” საუბრისას.
იქნება თუ არა ახალაიას გამართლება საზოგადოების მოტყუებას და რა ბედი ელის დაანონსებულ სამართლიანობის აღდგენას, გამზარდია გვპასუხობს, რომ “სამართლიანობის აღდგენის პროცესი ადვილად არ დამთავრდება და “განტევების ვაცის” პოვნა აუცილებელია”.
“დანაშაულის არარსებობას მტკიცებულებების არარსებობა არ გამორიცხავს. შესაძლოა, ადამიანი დამნაშავე იყოს, მაგრამ ამის დამტკიცება ვერ ხერხდებოდეს. ამიტომ მტკიცებულებების არსებობა-არარსებობა საქართველოში უკანასკნელ წლებში ადამიანების დამნაშავეობაზე ნაკლებად მიუთითებდა. ჩვენ წლების განმავლობაში ვხედავდით ე.წ. დამნაშავეებს, რომლებიც მართლები აღმოჩნდნენ და პირიქით. რაც შეხება სამართლიანობის დაცვას, საკითხი აქაც უცნაურადაა მოწყობილი, ჩვენ ვერ ვიგებთ ვინ არის დასჯილი იმ ყველაფრის გამო, რაზეც ინფორმაცია ვრცელდებოდა. ამასთან, არის კიდევ ერთი ვარიანტი, ხომ არ ხდება ყველას დარაზმვა სააკაშვილის წინააღმდეგ? ანუ თუკი ყველას გაუშვებენ და მიხეილ სააკაშვილის დაიჭერენ მასზე გადატყდება მთავარი ჯოხი. ამ შემთხვევაში სამართლიანობას საზოგადოება აღდგენილად ჩათვლის და ამით დაკმაყოფილდება”,_ ამბობს გამზარდია.
მისივე თქმით, “წინააღმდეგ შემთხვევაში მნიშვნელოვანი და საგანგაშო ჯერჯერობით არაფერი მოხდება”.
“ხელისუფლებას ასე ადვილად ვერ გადაირჩევენ, რადგან ყველა პარტია ერთმანეთზეა გადაკვანძული და პრემიერის ზეგავლენის ქვეშაა მოქცეული, პრემიერთან გარკვეულ გარიგებებში არიან. ამის ნიშნებია ის, რომ „ნაციონალებიც“ და ნინო ბურჯანაძეც ბოლო ერთ წელიწადში საკმაოდ მომძლავრდნენ, ეს გვიბიძგებს იმისკენ, რომ ვთქვათ, რომ მათი სტაბილურობით ვიღაც არის დაინტერესებული. ამ შემთხვევაში საზოგადოება კიდევ ერთხელ მოტყუებული დარჩება. შემდგომ არჩევნებზე რა მოხდება, ძალებს ვინ სად გადაანაწილებს, ეს უკვე სხვა საქმეა. აქ საქმე გვაქვს არა პოლიტიკურ პარტიებთან, არამედ, მიხეილ სააკაშვილთან და ბიძინა ივანიშვილთან. აქედან ერთ-ერთი უნდა დარჩეს, ან ივანიშვილი, ან სააკაშვილი. სავარაუდოდ კი ეს ბიძინა ივანიშვილი დარჩება. არის კიდევ ერთი მომენტი, რომ სააკაშვილმა დაიცვას საკუთარი უსაფრთხოება და ტაიმ-აუტი აიღოს. მაგრამ ფაქტია, რომ აუცილებელია „განტევების ვაცის“ პოვნა, ვიღაცას თავი უნდა წააძრონ, სხვაგვარად არ გამოვა. თუკი ყველა მართალია და ყველაფერი კარგად იყო, მაშინ რატომ მოხდა ის, რაც მოხდა? თუ ახალაიას და მერაბიშვილს გაუშვებენ ვიღაც ხომ უნდა აღმოჩნდებ მათ რანგში? ხომ უნდა ჩამოკიდოს საზოგადოებამ ვინმე სახრჩობელაზე? ეს ვიღაც კი შესაძლოა, სააკაშვილი იყოს, რადგან პროცესები აქეთკენ მიდის. ამაში ვგულისხმობ სააკაშვილის პასუხისგებაში მიცემასაც და მის დისკრედიტირებას. ამ მიმართულებით რომ მუშაობა მიდის, ეს ფაქტია”,_ აცხადებს გამზარდია.
ბაჩო ახალაიას მიმართ გამამართლებელი განაჩენის გამოტანისთვის საზოგადოება გარკვეულწილად მთავარმა პროკურორმა არჩილ კბილაშვილმაც შეამზადა, როდესაც ცოტა ხნის წინ განაცხადა, რომ “როგორი მძიმე გადაწყვეტილებაც არ უნდა მიიღოს სასამართლომ ბაჩო ახალაიასთან დაკავშირებით, პროკურატურა მას მიიღებს”.
“ზოგჯერ პროკურატურის ან სასამართლოს გადაწყვეტილება საზოგადოებისთვის არ არის მისაღები, მაგრამ ჩვენ ამ ემოციებზე მაღლა უნდა დავდგეთ. თუ მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ სასამართლო არ იყოს პროკურატურის დიქტატის ქვეშ, მზად უნდა ვიყოთ იმისთვისაც, რომ სასამართლო არასასიამოვნო გადაწყვეტილებებს მიიიღებს და ამან არ უნდა დაგვაყენოს იმ ცდუნების წინაშე, რომ დავბრუნდეთ ძველ ნაჭუჭში” ,_ განაცხადა კბილაშვილმა.
უფლებადამცველი გელა ნიკოლაიშვილი, რომელიც “ციხის ბუნტის” საქმეში ერთ-ერთ პატიმარს იცავდა,”გურია ნიუსთან” საუბრისას ამბობს, რომ ის მტკიცებულებები, რომელიც ამ საქმეში არსებობს სავსებით საკმარისია, რომ ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ გამამტყუნებელი განაჩენი დადგეს.
“მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ იმ პრაქტიკას, რომელიც „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ დაადგინა, როდესაც საერთოდ არაპირდაპირი ჩვენებებით დგებოდა გამამტყუნებელი განაჩენები. ერთი და ორი კაცის ჩვენება საკმარისი იყო გამამტყუნებელი განაჩენის დასადგენად. აქ კი საკმაოდ ბევრი მოწმეა, რომელიც ახალაიას წინააღმდეგ აძლევს ჩვენებას. აქედან გამომდინარე სრული საფუძველი მაქვს ვიფიქრო, რომ მის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი დადგება”,_ ამბობს ნიკოლაიშვილი.
მისივე თქმით, არჩევნების მეორე დღეს სასამართლო პროცესის დანიშვნა პოლიტიკური გადაწყვეტილებაა.
“ახალაიასთვის გამამართლებელი განაჩენის გამოცხადება არჩევნებზე გავლენას იმ მიმართულებით მოახდენდა, რომ მარგველაშვილს ხმებს მოაკლებდა, მაგრამ ბაქრაძაც არ მოუმატებდა. ხმები საპროტესტო ელექტორატის ყულაბაში წავიდოდა, ანუ იმ კანდიდატის სასარგებლოდ, რომელიც ყველაზე მეტს ლაპარაკობს და ყველაზე მეტად არის მოტივირებული და მონდომებული, რომ სამართლიანობა აღდგეს და დამნაშავეები დაისაჯონ. ასეთი კი რამდენიმე კანდიდატია, მათ შორის ყველაზე რეიტინგული კი ნინი ბურჯანაძე და კობა დავითაშვილია. ხმები სწორედ მათ სასარგებლოდ გადანაწილდებოდა. იყო თუ არა პოლიტიკური გადაწყვეტილება სასამართლოს მხრიდან განაჩენის გამოცხადება არჩევნების მეორე დღეს, ამის თქმის საფუძველი ნამდვილად არსებობს, თუმცა მტკიცება ძნელია. ამასთან, ახალაიასთან დაკავშირებულ კიდევ ერთ საქმეზე საზოგადოება განაჩენს 12 აგვისტოს შემდეგ ელოდება. ეჭვების საფუძველს ეს ნამდვილად იძლევა. როგორც ჩანს, აქ პოლიტიკის გარეშე არაფერი ხდება. თუმცა, ერთი მიკვირს, როგორ ხდება რომ სასამართლო ისეთ ტექნიკური ხასიათის გადაწყვეტილებას იღებს, რომელიც „ქართულ ოცნებას“ აწყობს. შეიძლება უკვე ვივარაუდოთ, რომ კუბლაშვილის სასამართლო ნელ-ნელა „ქართული ოცნების“ რელსებზე გადადის. მეორე მხრივაც, არავის პოლიტიკური ინტერესები არ უნდა გაითვალისწინოს სასამართლომ და არ უნდა შეასრულოს, სულ ერთია ის „ნაციონალების“ ჯიბეში იქნება, თუ „ქართული ოცნების“ საქმისთვის ორივე საზიანოა”, _ აცხადებს ნიკოლაიშვილი.
მისივე თქმით, თუ მაინც დადგება სასამართლოს მიერ ახალაიას მიმართ გამამართლებელი გადაწყვეტილება, ეს “პროკურატურის უნიათობის გამოხატულება იქნება”.
“ვერ წარმომიდგენია, რომ გამამართლებელი განაჩენის შემთხვევაში პროკურატურამ ეს გადაწყვეილება სააპელაციო წესით არ გაასაჩივროს. თუმცა მგონია, რომ გამამართლებელი განაჩენი არ დადგება. ამავე დროს ისიც საეჭვოდ დაემთხვა, რომ დღეს ახალაიას ახალი ბრალი გამოცხადდა გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით, ზეგ კი აღკვეთ ღონისძიებას შეუფარდებენ. ამიტომ, არა მგონია ახალაიამ ციხიდან თავი დაიძვრინოს თუ „ციხის ბუნტის“ საქმეზე გამამართლებელი განაჩენი დადგება. გირგვლიანის საქმეზე წაყენებული ბრალი იმდენად უდავოა, რომ არ ვიცი რატომ იზოგავს პროკურატურა ამ საქმეებს მაშინ, როდესაც უამრავი მოწმე არსებობს, რომლებიც ამბობენ, რომ ახალაიამ უფლებამოსილებას გადაამეტა და გირგვლიანის მკვლელები არასაპატიმრო გარემოში ჰყავდა. ისინი ძველ სამსახურებში და სახლშიც კი დადიოდნენ, ერთ-ერთი მათგანის მეუღლემ კი მსჯავრდებულის პატიმრობის პერიოდში ბავშვიც გააჩინა მაშინ, როდესაც გრძელვადიანი პაემნები კანონით აკრძალული იყო”, _ ამბობს ნიკოლაიშილი.
ბიძინა ივანიშვილის წინასაარჩევნო მიმართვა თანამემამულეებს
წინასაარჩევნო კამპანია - დემოკრატიული თუ არასამართლიანი?