პროკურატურის ინფორმაციით, გიორგი ტაკიძეს ბრალად ედება 180 000 ლარის მითვისებაში თანამონაწილეობა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დასუფთავების სამსახურის აწ უკვე ყოფილი უფროსისგან, მერაბ კურდღელაშვილისგან დამატებით, ქრთამის _ 20 000 ლარის აღება.
ტაკიძეს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის მე-3 ნაწილით წაუყენეს.
რამდენიმე დღის წინ, ოზურგეთის დასუფთავების სამსახურის უფროსი მერაბ კურდღელაშვილი დააკავეს. ოფიციალური განცხადება არავის გაუკეთებია, თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, პროკურატურამ კურდღელაშვილს ბრალი ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხების არამიზნობრივ ხარჯვაში დადო. რამდენიმესაათიანი დაკავების შემდეგ, მერაბ კურდღელაშვილი საპროცესო გარიგებით გამოუშვეს. ჩვენი წყაროს ინფორმაციით, კურდღელაშვილი, თავისუფლების სანაცვლოდ, პროკურატურას თანამშრომლობაზე დათანხმდა და სამართალდამცავებს დოკუმენტაციებიც გადასცა. წყაროს თქმით, სწორედ ამ დოკუმენტების საფუძველზე მოხდა გიორგი ტაკიძის დაკავება.
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, პროკურატურა ტაკიძის საქმიანობას ამ ეტაპზეც სწავლობს. აღსანიშნავია, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, ბახმაროს სკანდალშიც იყო გახვეული. იმ ჩინოსნების სიაში, რომლებმაც ბახმაროში მიწები უკანონოდ დაირიგეს, გიორგი ტაკიძის სიდედრის, ზინა სეფერთელაძის გვარიც ფიგურირებდა. გარდა ამისა, გასულ შემოდგომაზე, კორუფციის ბრალდებით მისი ოთხი თანამშრომელი დააკავეს. მაშინ პროკურატურამ ტაკიძის ბრალეულეობის დამადასტურებელი დოკუმენტები ვერ იპოვა. როგორც წყარო ამბობს, მისმა ლობისტებმა გამგებლის გადასარჩენად ყველაფერი გააკეთეს.
ამ ამბებიდან ერთი წლის შემდეგ, გამგებლის დაკავება ყველასთვის მოულოდნელი აღმოჩნდა. ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და გამგეობაში კომენტარებს ამ დრომდე არ აკეთებენ.
აღსანიშნავია, რომ ტაკიძესთან ერთად, ხელახლა დააკავეს მერაბ კურდღელაშვილი. საქართველოს მთავარი პროკურატურის ინფორმაციით, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საქმიანობის შემოწმების შედეგად გაირკვა, რომ დასუფთავების სამსახურის უფროსმა მერაბ კურდღელაშვილმა, 2010-2011 წლებში ბიუჯეტიდან მიღებული 1 100 000 ლარიდან 180 000 ლარი მიითვისა. პროკურატურას არ განუმარტავს, თუ რატომ გაუფორმეს საპროცესო გარიგება რამდენიმე დღის წინ კურდღელაშვილს და რა მიზეზებმა გამოიწვია მისი ხელახალი დაკავება.
_ გამოძიების შედეგად დადგენილია, რომ მერაბ კურდღელაშვილს სამსახურებრივ მფარველობას უწევდა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი ტაკიძე. გამოძიება გრძელდება. დანაშაულის დამტკიცების შემთხვევაში, გიორგი ტაკიძეს 15 წლამდე პატიმრობა ემუქრება, _ აღნიშნულია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ სპეციალურ განცხადებაში.
გიორგი ტაკიძე გურიის გუბერნატორის, ვალერი ჩიტაიშვილის კადრად მოიაზრება. მასვე თანამდებობრივად ავალია გურიის მუნიციპალიტეტებში საბიუჯეტო პროცესების მართლზომიერების ზედამხედველობა. ჩიტაშვილი ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ სამწუხარო ფაქტი მოხდა:
_ ძალიან სამწუხარო ამბავია. ამ ეტაპზე კონკრეტულ დეტალებზე საუბარი არ შემიძლია, რადგან გამოძიება მიმდინარეობს. მოგვიანებით, როცა ყველაფერი გაირკვევა ვრცელ კომენტარს გავაკეთებ, _ გვითხრა ჩიტაიშვილმა.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტურქტირის მინისტრმა, რამაზ ნიკოლაიშვილმა, ტაკიძის დაკავებასთან დაკავშირებით, “გურია ნიუსთან” ასეთი კომენტარი გააკეთა:
_ ვინც ხალხის ფულში ხელის ფათურს დაიწყებს, ყველა დაისჯება. არ აქვს მნიშვნელობა რა რანგის ჩინოვნიკი იქნება და ვინ იქნება მისი მფარველი. პირადად ვარ დაინტერესებული, რომ მაქსიმალურად დაისაჯონ ის პირები, რომლებიც ამ საქმეში ფიგურირებენ. არსებობს უდანაშაულობის პრეზუმპცია და ამის გათვალისწინებით, მოვერიდები წინასწარი განცხადებების გაკეთებას. გეტყვით მხოლოდ ერთს, რომ ამ ქვეყანაში დანაშაულის ჩამდენი არც ერთი პირი დაუსჯელი არ დარჩება, _ გვითხრა ნიკოლაიშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, არ არის გამორიცხული, გამოძიების პროცესში დანაშაულში მონაწილე სხვა პირებიც გამოვლინდნენ. ჩვენს კითხვაზე, დადგება თუ არა გუბერნატორის პასუხისმგებლობის საკითხი, ნიკოლაიშვილი ამბობს, რომ მისი წილი პასუხისმგებლობა ჩიტაიშვილისაც აკისრია:
_ ცხელ გულზე კომენტარების გაკეთება არ არის მართებული. თუმცა, მიმაჩნია, რომ გარკვეული წილი პასუხისმგებლობა, რა თქმა უნდა, ვალერი ჩიტაიშვილსაც აკისრია. სხვა თუ არაფერი, მისი რაიონის გამგებელი ქრთამის აღებასა და ბიუჯეტის თანხების მითვისებაშია ეჭვმიტანილი, _ აღნიშნა ნიკოლაიშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ჩიტაიშვილის გუბერნატორობისას, ეს მეოთხე სერიოზული სკანდალია. გასულ წელს, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მმართველი ფრაქციის თავმჯდომარე, შოთა სირაძე სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში დაადანაშაულეს. სირაძე დღემდე მიმალვაშია და მისი ადგილსამყოფლის დამდგენს, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ჯილდოდ 5 000 ლარს პირდება. სირაძეს გამოძიება დოკუმენტების გაყალბებაში ადანაშაულებს. ე.წ. ბახმაროს სკანდალმა უკვე შეიწირა რამდენიმე ჩინოვნიკი. მათ შორის ოზურგეთისა და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტების გამგეობის სამსახურის უფროსები. ბახმაროს საქმეს გადაჰყვა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 10 მაღალჩინოსანი. ამის შემდეგ იყო ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის 4 თანამშრომლის სკანდალური დაკავება, რომელთაგან ერთი, დღესაც სასჯელს იხდის. კიდევ ერთი გახმაურებული საქმე, ჩიტაიშვილის გუბერნატორობისას, ხე-ტყეს უკავშირდება. მხარის სატყეო სამსახურის ყოფილი უფროსი, გია მგალობლიშვილი დღემდე ძებნაშია და სირაძის მსგავსად, მისი პოვნის სანაცვლოდ, ჯილდო 5000 ლარია. მართალია მგალობლიშვილი გაიქცა, მაგრამ მისი თანამშრომლები, მათ შორის ჩოხატაურის სატყეო სამმართველოს აწ უკვე ყოფილი უფროსი, თენგიზ ცინცაძე დააკავეს და 14-15-16 წლიანი სასჯელები მიუსაჯეს. თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, პროკურატურა მათთან დათმობაზე წავიდა და სოლიდური თანხის გადახდის სანაცვლოდ, სასჯელი 3 წლამდე შეუმცირა.
ამ ფაქტების გათვალისწინებით, ჩიტაიშვილის თანამდებობაზე ყოფნა-არყოფნის საკითხი ბევრჯერ დაისვა, მაგრამ გუბერნატორმა თანამდებობის შენარჩუნება მოახერხა. თანამდებობაზე დარჩა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ანტონ ხუნდაძეც, რომლის ზედამხედველობის ქვეშ მყოფმა კომისიამ ასობით ყალბი დოკუმენტის გაცემა ისე მოახერხა, რომ ხუნდაძემ ვერაფერი გაიგო. სამაგიეროდ, ამ სკანდალებს ჩოხატაურის გამგებლის, მამუკა დოლიძის კარიერა გადააყოლეს, მიუხედავად იმისა, რომ ამ უკანასკნელს, სირაძის კომისიასთან ყველაზე ნაკლები შეხება ჰქონდა. საინტერესოა, რა ზომებს მიიღებენ სამართალდამცველები გამგებლის მუშაობაზე უშუალო ზედამხედველის – ოზურგეთის საკრებულოს პირველი პირების მიმართ.
ჯერჯერობით უცნობია ვისი თანამდებობები გადაყვება ტაკიძის დაკავებას. ჩვენი წყარო ამბობს, რომ გურიაში დაკავებების სერიები გაგრძელდება. ჯერჯერობით უცნობია ისიც, მოსთხოვენ თუ არა პასუხს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარეს, რომლის ფუნქციაც გამგეობის ფინანსების და ხარჯვითი ნაწილის ზედამხედველობა გახლდათ.
ოზურგეთის საკრებულოს თავმჯდომარე, ალეკო მამეშვილი ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ “კომენტარის გასაკეთებელი არაფერია”:
_ რა უნდა ვთქვა?! მე ის ვიცი, რაც თქვენ.
_ ბატონო ალეკო, გამგეობის ფინანსებს და ხარჯვით ნაწილს ხომ თქვენ უწევდით ზედამხედველობას? დავიჯეროთ, რომ ასეთი ფაქტი გამოგეპარათ?
_ კი. ანგარიშებსაც ვისმენდით, მაგრამ რა გითხრათ?! ახლა არაფერი ვიცი მეტი. დამატებით საკითხებზე ვგეგმავ ბრიფინგის გამართვას და თქვენს ყველა კითხვას პასუხს გავცემ, _ აღნიშნა მამეშვილმა.