იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრებმა "საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის ოფიციალური შესრულების წესის განსაზღვრის შესახებ“ პარლამენტის დადგენილების პროექტს, სხდომაზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით, მხარი დაუჭირეს.
საკითხი განსახილველად საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარემ, გიორგი კახიანმა წარმოადგინა.
მისი ინფორმაციით, დადგენილების პროექტის მომზადება ახალმა საკონსტიტუციო მოდელმა განაპირობა, რომლის მიხედვითაც, ჰიმნის ოფიციალურად შესრულების წესის განსაზღვრა პრეზიდენტის კომპეტენციას აღარ წარმოადგენს.
საკითხზე მსჯელობისას მთელი რიგი შინაარსობრივი და რედაქციული ხასიათის ცვლილებები გამოითქვა, მათ შორის შეიცვალა დადგენილების პროექტის სახელწოდება და ტექსტიდან მე-5 პუნქტის მთლიანად ამოღებაც მოხდა.
დადგენილების თანახმად, რომელიც პარლამენტის ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი სრულდება სადღესასწაულო ცერემონიებისა და სახელმწიფო ორგანოების მიერ გამართული შემდეგი ღონისძიებების დროს: საქართველოს სახელმწიფო დროშის აღმართვისას; საქართველოს ახალი პრეზიდენტის მიერ ფიცის დადების შემდეგ; საქართველოს პარლამენტის სესიის გახსნისას და დახურვისას; საქართველოს ახალარჩეული პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობისა დაპარლამენტის წევრთა მიერ ფიცის დადების შემდეგ, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის არჩევისას; საქართველოს მთავრობის შემადგენლობისათვის ნდობის გამოცხადების შემდეგ, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე დანიშვნისას; საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოების გადაცემისას; ძეგლების საზეიმო გახსნისას; საქართველოს სახელმწიფო დღესასწაულებისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებათა გახსნისას ან/და დახურვისას; საქართველოს სასწავლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესის დაწყებისა და დამთავრებისას.
საზღვარგარეთის ქვეყნების მეთაურთა, მთავრობებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელთა და სხვა ოფიციალურ პირთა დახვედრისა და გაცილების დროს საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი (ჩანაწერი ან ცოცხალი შესრულება) სრულდება სასულე ორკესტრის მიერ სტუმრის ქვეყნის სახელმწიფო თუ საერთაშორისო ორგანიზაციის ჰიმნის შემდეგ.
საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის საგუნდო ან საორკესტრო ვარიანტის შესრულება საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის რადიოს პირველი არხით ხდებაყოველდღე, დილის მაუწყებლობის დაწყებამდე.
საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის შესრულება საქართველოს სამხედრო ძალების ქვედანაყოფებში (გემებზე) რეგლამენტირებულია საქართველოს სამხედრო ძალების წესდებით.
საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის სავალდებულო გამოყენების სხვა შემთხვევებს ადგენს საქართველოს პარლამენტი.
საქართველოს ფარგლებს გარეთ ოფიციალურ ღონისძიებათა გამართვის დროს საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის საორკესტრო ვარიანტი სრულდება საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ დადგენილი წესით და მასპინძელი ქვეყნის ტრადიციების გათვალისწინებით.
საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის საორკესტრო ვარიანტი სრულდება ოფიციალური სპორტული შეჯიბრებების დროს სპორტულ ორგანიზაციებში არსებული პრაქტიკის გათვალისწინებით.
საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის შესრულების დროს სავალდებულოა ფეხზე ადგომა.
იმ შემთხვევაში, როდესაც საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის შესრულებას თან ახლავს საქართველოს დროშის აღმართვა, დამსწრენი უნდა შეტრიალდნენ პირით დროშისაკენ.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო ელექტროშოკის გამოყენებაზე უარს ამბობს
"სასამართლო პროფესიონალურად, მიუკერძოებლად და სამართლიანად მოიქცა"