ჩიტაძე: “კრემლს იმედი მიეცა”
17:02; 19.02.2015
პოლიტოლოგი ნიკა ჩიტაძე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის განცხადებას – "თუ ნატო საქართველოს ალიანსში "ჩათრევის" პრაქტიკულ ნაბიჯებს გადადგამს, რუსეთი ამას შესაბამისი ზომებით უპასუხებს",  – როგორც ქართულ, ისე საერთაშორისო დემოკრატიულ საზოგადოებაზე ფსიქოლოგიური ზეწოლის მცდელობად აფასებს. იგი განცხადების მიზეზად, საქართველოს ტერიტორიაზე ნატოს ეგიდით საწვრთნელი ცენტრის გახსნის შესაძლებლობით, რუსეთის გაღიზიანებას ასახელებს.
"რუსეთი ყველანაირად ცდილობს, რომ ეს პროცესი შეაჩეროს. მას შემდეგ, რაც სეპარატისტებმა დებალცევოს დიდი ნაწილი დაიკავეს, კრემლს იმედი მიეცა," _ ამბობს ჩიტაძე "გურია ნიუსთან" და დასძენს, რომ რუსეთის მიზანი იმ უცხოელი ინვესტორების ფსიქოლოგიური ზეწოლის ქვეშ მოქცევაცაა, ვინც საქართველოში ინვესტიციების განხორციელებას გეგმავენ.
როგორც ლავროვმა განაცხადა, თუ ნატო საქართველოს ალიანსში "ჩათრევის" პრაქტიკულ ნაბიჯებს გადადგამს, რუსეთი ამას "შესაბამისი ზომებით" უპასუხებს. პასუხად კითხვაზე, თუ რა შეიძლება იგულისხმებოდეს "შესაბამის ზომებში" – ჩიტაძე არ გამორიცხავს, ოკუპირებული რეგიონების სიახლოვეს პროვოკაციებს, რაც შესაძლოა, ადამიანების გატაცებების გახშირებაში გამოიხატოს. ასევე, შესაძლო აფეთქებებს ენერგო თუ სხვა ინფრასტრუქტურულ ობიექტებზე.
შეგახსენებთ, გუშინ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა ე.წ სამხრეთ ოსეთის საგარეო საქმეთა დე ფაქტო მინისტრთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ თუ ნატო საქართველოს ალიანსში "ჩათრევის" პრაქტიკულ ნაბიჯებს გადადგამს, რუსეთი ამას შესაბამისი ზომებით უპასუხებს.
"ჩვენ განვიხილეთ თანამშრომლობის საკითხები, მათ შორის კავკასიის რეგიონში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობისათვის რუსეთისა და სამხრეთ ოსეთის ჟენევის დისკუსიებში მონაწილეობის საკითხი. ამასთან, ჩვენ კიდევ ერთხელ დავადასტურეთ, რომ საჭიროა, სავალდებულოდ შესასრულებელი დოკუმენტის გაფორმება ძალის არგამოყენებასთან დაკავშირებით, რაც 2008 წლის მოვლენების გამეორებას თავიდან აგვაცილებს," _ განაცხადა ლავროვმა და დასძინა, რომ აღნიშნული საკითხი განსაკუთრებით აქტუალურია ნატო-ს მიერ თბილისის "ჩათრევის" მცდელობის ფონზე.
ზალკალიანი: "ლავროვის განცხადებას მუქარად აღვიქვამ"