არასამთავრობო ორგანიზაციები, საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატს, გოგი თოფაძეს პასუხობენ.
როგორც მათ მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, დეპუტატის მიერ ბოლო დროინდელი განცხადებები, ცალსახად შეიძლება მიჩნეულ იქნას მოსახლეობაში საქართველოს ევროინტეგრაციის კურსის მიმართ ნიჰილისტური განწყობებისა და ანტი-დასავლური დამოკიდებულების ღია და დაუფარავ დამკვიდრების მცდელობად.
"უაღრესი შეშფოთებით ვადევნებთ თვალყურს ბოლო დროს საპარლამენტო უმრავლესობის ფრაქცია "ქართული ოცნება – მრეწველების" ლიდერების გოგი თოფაძისა და ზურაბ ტყემალაძის მიერ გამოთქმულ იმ მოსაზრებებს, რომლებიც უკავშირდება საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხის ეჭვქვეშ დაყენებას. ეს ცალსახად შეიძლება მიჩნეულ იქნას მოსახლეობაში საქართველოს ევროინტეგრაციის კურსის მიმართ ნიჰილისტური განწყობებისა და ანტი-დასავლური დამოკიდებულების ღია და დაუფარავ დამკვიდრების მცდელობად.
მიუხედავად იმ ფაქტისა, რომ ფრაქციას საკუთარ პოლიტიკურ პლატფორმაში გაცხადებულ მიზნებს შორის დასახელებული აქვს ევროკავშირთან და ნატოსთან ინტეგრაციის გაღრმავება, ფრაქციის ლიდერთა ბოლო დროინდელი საჯარო განცხადებები ამ კურსის მკვეთრად საპირისპირო ხასიათს ატარებს. მეტიც, ფრაქცია "ქართული ოცნება – მრეწველების" თავმჯდომარის ბატონ გოგი თოფაძის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოში უნდა შეიზღუდოს და აიკრძალოს არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობა, აგრეთვე მათი დადანაშაულება ქვეყნის ძირგამომთხრელ საქმიანობაში, პარალელების გავლება ერაყთან, იუგოსლავიასთან, არაბეთის ქვეყნებთან არის რუსეთის ხელისუფლების პოლიტიკის იდენტური და შეიძლება ჩაითვალოს როგორც საქართველოს პარლამენტის წევრის ღია მუქარად საყოველთაოდ აღიარებული დემოკრატიული ინსტიტუტების მიმართ. ამასთან ერთად, თავის საჯარო განცხადებებში ბატონი გოგი თოფაძე პირდაპირ ადანაშაულებს საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორს – შეერთებულ შტატებს, არასამთავრობოების მეშვეობით სახელმწიფო გადატრიალებების მოწყობის მხარდაჭერაში სხვადასხვა ქვეყნებში, რაც ასევე რუსეთის მოქმედი ხელისუფლების და კონტროლირებადი მედიის რიტორიკის იდენტურია. ვფიქრობთ, რომ "მრეწველების", როგორც მმართველ კოალიციაში შემავალი პარტიის აღნიშნული პოზიცია საფრთხის ქვეშ აყენებს ასევე საქართველოს და დასავლეთის პარტნიორი ქვეყნების სტრატეგიულ ურთიერთობის საკითხს.
გამოხატვის თავისუფლება საქართველოს კონსტიტუციით გამყარებული უფლებაა, საკუთარი პოზიცია ქვეყნის მოწყობისა თუ საგარეო ურთიერთობების შესახებ შეიძლება ქონდეს ნებისმიერ პოლიტიკურ პარტიას ხოლო "ქართული ოცნება" არის სხვადასხვა პოლიტიკური გაერთიანებებისგან შემდგარი კოალიციური ერთობა, თუმცა ვფიქრობთ, რომ ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხი, როგორც არის ქვეყნის საგარეო-პოლიტიკური არჩევანი თუ დემოკრატიული ინსტიტუტების საქმიანობის თავისუფლება თანაბარწილად გაზიარებული უნდა იყოს მასში შემავალი ყველა პარტიის მიერ. ყოველ შემთხვევაში ამას ადასტურებს კოალიციის წინასაარჩევნო პლატფორმა. ყოვლად წარმოუდგენელია, მაღალი პოლიტიკური კულტურისა და ტრადიციების ქვეყანაში ერთ პოლიტიკურ გაერთიანებაში შემავალ სუბიექტებს გააჩნდეთ განსხვავებული მიდგომები ისეთ სტრატეგიულ და ფუნდამენტურ საკითხებზე, როგორც არის ქვეყნის დემოკრატიული მოწყობა და საგარეო კურსი.
შესაბამისად, ჩვენი ქვეყნისთვის ამ მნიშვნელოვან დროს, როდესაც საქართველო წარმატებით ცდილობს მოახდინოს ინტეგრაცია ევროკავშირის სტრუქტურებთან, როდესაც პირველად მიღწეულია შეთანხმება საქართველოში ნატოს საწვრთნელი ცენტრის გახსნასთან დაკავშირებით, როდესაც რუსეთის ფედერაცია ახდენს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიების ანექსიას, მმართველი პოლიტიკური ძალის წარმომადგენლების მხრიდან მსგავსი შინაარსის განცხადებები ატარებს ქვეყნისთვის საგანგაშო და საზიანო ხასიათს, საზოგადოებაში აჩენს კითხვებს მმართველი პოლიტიკური ძალის საგარეო-პოლიტიკური და დემოკრატიული ორიენტირების შესახებ და იმსახურებს საზოგადოების მხრიდან შესაბამის რეაგირებას.
აქედან გამომდინარე, ხელმომწერი ორგანიზაციები და მოქალაქეები, მოვუწოდებთ კოალიცია "ქართული ოცნების" წევრ პოლიტიკურ გაერთიანებებს საჯაროდ გამოხატონ საკუთარი პოზიცია მათი კოლეგების ანტიდასავლური შინაარსის განცხადებებთან დაკავშირებით.
მოვუწოდებთ "ქართული ოცნების" კოალიციურ და პოლიტიკურ საბჭოებს იმსჯელონ და ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ "ქართული ოცნების" კოალიციური საბჭოს წევრების განცხადებებზე, რადგან ქვეყნის ევროპული და ევრო-ატლანტიკური კურსი არის საქართველოს მოსახლეობის მიერ რეფერენდუმზე მხარდაჭერილი არჩევანი, რომლისკენაც მიისწრაფის ჩვენი საზოგადოება. შესაბამისად, "ქართული ოცნების" კოალიციის ზოგიერთი წევრის მიერ გაკეთებული განცხადებები, რომ ეს თითქოსდა ბატონების გოგი თოფაძის და ზურაბ ტყემალაძის პირადი მოსაზრებებია, ვერ იქნება გაზიარებული ქართული საზოგადოების იმ უმრავლესობის მიერ, ვინც ჯერ კიდევ წლების წინ დააფიქსირა დასავლური კურსისადმი საკუთარი მხარდაჭერა", _ ნათქვამია განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერენ: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI); ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF); საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია); საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო; სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (სიდა); სამართლიანი არჩევენებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED); ადამიანის უფლებათა ცენტრი; Economic Policy Research Center (EPRC); Georgian Association of Regional Broadcasters (GARB); კვლევითი ჟურნალისტიკის და ადვოკატირების ცენტრი (In-depth Reporting and Advocacy Center); კონსტიტუტიციის 42-ე მუხლი.
"ახალგაზრდა ადვოკატები" 21 მარტის აქციაზე, ომბუდსმენს მონიტორინგის განხორციელებისთვის მიმართავს"