სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ინიცირებული "მცირემიწიან ფერმერთა 2015 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროგრამა", რომელსაც სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს, აქტიურ ფაზაში შევიდა. მიწის დამუშავება აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოში ერთდროულად მიმდინარეობს და ქვეყნის მასშტაბით უკვე 58 ათასამდე ჰექტარი მიწის ფართობია დამუშავებული.
ხვნის სამუშაოებს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს "მექანიზატორი" და 105 კონტრაქტორი კომპანია ასრულებს.
ამ დროისთვის, მიწის დამუშავების პროცესი შეუფერხებლად გრძელდება. როგორც შპს "მექანიზატორის გენერალური დირექტორი ზვიად ჩხაიძე ამბობს, მათი კომპანიიდან 600 ერთეული ტრაქტორია გამოყოფილი, თუმცა, კომპანიას, საჭიროების შემთხვევაში 900 ერთეული ტექნიკის გამოყოფა შეუძლია.
"დღეისათვის საქართველოში მთლიანად 58 ათასამდე ჰექტარი მიწის ნაკვეთია მოხნული. საგაზაფხულო პერიოდის დასრულებამდე, ანუ მაისის ბოლომდე, ვვარაუდობთ, რომ 70-75 ათასი ჰექტარი მოიხვნება. დანარჩენი სამუშაოები კი, შემოდგომაზე გაგრძელდება. საერთო ჯამში, პროგრამის ფარგლებში, როგორც შარშან, ასევე წელსაც 125-130 ათასი ჰა მიწის ნაკვეთის დამუშავებას ვვარაუდობთ.
ამ ეტაპზე, ძირითადი სამუშაოები უკვე დაწყებულია. წვიმიანი ამინდების გამო პროცესი 10 დღით შეჩერებული იყო, თუმცა, უკვე ინტენსიურად გაგრძელდა სამუშაოები დასავლეთ საქართველოში. ამის გამო შემჭიდროვებული აგროვადებიდან რომ არ ამოვვარდნილიყავით, აღმოსავლეთიდან დამატებითი ტექნიკა გადავისროლეთ დასავლეთ საქართველოში და დღეის მდგომარეობით, 600 ერთეული ტრაქტორი მხოლოდ ჩვენი კომპანიიდან მუშაობს. სხვა კონტრაქტორებიც აქტიურად აგრძელებენ მუშაობას და ვფიქრობთ, რომ აგროვადებში ჩავეტევით", _ აცხადებს ჩხაიძე.
მისივე თქმით, მაღალმთიანი რეგიონების გარდა, მიწები მაისის ბოლომდე მოიხვნება, რაც შეეხება მაღალმთიან რეგიონებს, იქ ხვნის პროცესი ივნისის შუა რიცხვებამდე გაგრძელდება:
"ბარათის მოქმედების ვადები 1 დეკემბრამდეა, შესაბამისად, ხვნის პროცესი ამ დრომდე გაგრძელდება. მოსახლეობამ თავად უნდა აირჩიოს, როდის შეასრულოს სამუშაოები _ საგაზაფხულო, თუ საშემოდგომო პერიოდში. უნდა ვეცადოთ, რომ ვისაც სურვილი აქვს მიწის ნაკვეთები საგაზაფხულო პერიოდში დაამუშაოს, მაისის ბოლომდე შევუსრულოთ ეს სამუშაო. დანარჩენებს კი, საშემოდგომო პერიოდში დავუმუშავებთ. რაც შეეხება მთიან ზონებს, იქ პროცესი შესაძლოა ივნისის შუა რიცხვებამდე გაგრძელდეს. ეს დამოკიდებულია ამინდზე. სანამ მიწა არ გაშრება, მანამდე შეუძლებელია ტექნიკის მუშაობა ადგილზე. ამასთან, წინასწარ არის გათვალისწინებული მაღალმთიანი რეგიონებისთვის სხვა აგროვადები, რაც სამუშაოების გაგრძელების საშუალებას ივნისშიც იძლევა. ვფიქრობ, რომ ამ ვადებშიც ჩავეტევით.
ზოგადად, ხვნის პროცესი აღმოსავლეთ საქართველოში თებერვლის დასაწყისიდან იწყება, დასავლეთ საქართველოში კი, მარტიდან. ამას თან ერთვის საგაზაფხულო წვიმები. ამ პერიოდის გამოყენებით, როდესაც ვგეგმავდით სამუშაოებს, ტექნიკა როდესაც გამოთავისუფლდებოდა, აღმოსავლეთ საქართველოში, ნაწილი ამ ტექნიკის დასავლეთ საქართველოში უნდა გადასულიყო. თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ აღმოსავლეთ საქართველოში ხვნის პროცესი უკვე დამთავრებულია. მარნეულისა და ბოლნისის რაიონებში ეს სამუშაოები დასრულებულია, მაგრამ არის რაიონები, სადაც ხვნის პროცესი ჯერ კიდევ მიმდინარეობს, მაგალითად, გარდაბნის სოფლებში – მარტყოფი, ნორიო და ქვედა ზონის სოფლები. წინასწარ ვიცოდით, რომ ეს ასე იქნებოდა. ჯერჯერობით, გეგმის მიხედვით ვმუშაობთ", _ ამბობს ჩხაიძე და დასძენს, რომ სვანეთში და რაჭაში _ ცაგერისა და ონის რაიონების ზემო სოფლებში, ხვნის პროცესი ინტენსიურად მაისის შუა რიცხვებიდან დაიწყება.
შპს "მექანიზატორის" გენერალური დირექტორი ამბობს, რომ მოსახლეობას შეძლებისდაგვარად, მიწის ნაკვეთების მოხვნის გარდა, მექანიზატორის წარმომადგენლები სხვა სამუშაოებშიც დაეხმარებიან:
"მოსახლეობას აქვს მოთხოვნა, რომ ხვნის სამუშაოებში გარდა, სხვა სერვისის მიღებაც უნდათ, რომელიც პროგრამით არ არის გათვალისწინებული. იქ, სადაც ამის საშუალება გვექნება, გვაქვს გამოთავისუფლებული ტექნიკა და შევიყვანთ და შევუსრულებთ თესვისა და დადისკვის სამუშაოებსაც", _ ამბობს ჩხაიძე.
აღსანიშნავია, რომ ბენეფიციარებს, რომლებსაც მიწის ნაკვეთების მოხვნა საგაზაფხულო პერიოდში არ სურთ, არ აქვთ ვალდებულება, რომ კომპანია ამის შესახებ წინასწარ გააფრთხილონ:
"ამის გარკვევაში გვეხმარებიან ადგილობრივი თვითმმართველი ორგანოების წარმომადგენლები. მათთან ერთად შევდივართ სოფლებში და მათი მეშვეობით ვგებულობთ ვის აქვს საგაზაფხულო პერიოდში სამუშაოების შესრულების სურვილი და ვის აქვს სურვილი, რომ პროცესი საშემოდგომო პერიოდში გადაიტანონ. მონაცემები პერსონიფიცირებული არ გვაქვს, თუმცა, ისინი გვეუბნებიან, ამა თუ იმ სოფელში ხვნის სამუშაოების მოთხოვნა დასრულებულია თუ არა", _ ამბობს ჩხაიძე.
ცნობისთვის, "მცირემიწიან ფერმერთა 2015 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის" პროგრამაში მონაწილეობას 800 ათასამდე ფერმერი იღებს, აქედან ხვნის ბარათი 478,074 ფერმერს გადაეცა, ხოლო აგრობარათზე ქულები 286,186 ბენეფიციარს დაერიცხა.
წელს პროგრამაში მონაწილეობას იღებენ ის ფერმერები, რომლებსაც მიწის ნაკვეთები საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში აქვთ.
ფერმერებს, რომლებსაც 0,25 ჰა-მდე ჯამური ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი აქვთ, აგრობარათზე 50 ქულა დაერიცხებათ.
0,25 ჰა-დან 1,25 ჰა-ს ჩათვლით ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მფლობელები, რომლებიც ამ ნაკვეთებს ერთწლიანი კულტურების მოსაყვანად იყენებენ, გადაეცემათ ნაკვეთის ფართობის პროპორციული ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო (ხვნის) ბარათი, 1 ჰექტარზე 140 ლარის გადაანგარიშებით.
რაც შეეხება, 0,25 ჰა-დან – 1.25 ჰა-ს ჩათვლით ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მფლობელებს, რომლებსაც ნაკვეთებზე გაშენებული აქვთ მრავალწლიანი კულტურების ნარგავები და არ გააჩნიათ ერთწლიანი კულტურების წარმოებისთვის განკუთვნილი მიწის ნაკვეთი აგრობარათზე ნაკვეთის ფართობის პროპორციული ქულების რაოდენობა 1 ჰექტარზე 140 ქულის გადაანგარიშებით დაერიცხებათ.
დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად, ბენეფიციარებს შეუძლიათ მიმართონ  გამგებლის წარმომადგენელს ან სააგენტოს  ცხელ ხაზს ნომერზე" (032)2470101.
თითოეულ სოფელში ხვნის სამუშაოების ჩატარების გრაფიკი გამგებლის წარმომადგენლისთვის ცნობილია. ის ვალდებულია კოორდინაცია გაუწიოს და გააკონტროლოს სამუშაოების შემსრულებლების მიერ გაწეული ხვნის სამუშაოების პროცესი.
ცნობისთვის, "მცირემიწიან ფერმერთა 2015 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროგრამის" ბიუჯეტი 2013 წელს 195 მილიონი ლარი იყო, 2014 წელს – 90 მილიონი, წელს კი, ბიუჯეტიდან 50 მილიონი ლარია გამოყოფილი, თუმცა, სააგენტოში აცხადებენ, რომ პროექტის ფარგლებში 61 მილიონი ლარის დახარჯვას აპირებენ, საჭიროების შემთხვევაში კი, სააგენტო თანხებს კიდევ დაამატებს. სააგენტოს ინიციატივით, სახნავი მიწებისა და ბარათების დარიგების არეალი გაფართოვდა და მას წელს ქუთაისს, ფოთსა და რუსთავს შემოერთებული სოფლებიც დაემატა. პროექტი მოიცავს როგორც აღმოსავლეთ, ასევე დასავლეთ საქართველოს.
სამთავრობო პროგრამა სოფლად მცხოვრებლების ფერმერულ მეურნეობად ჩამოყალიბების მიზნით მათ ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
"მცირემიწიან ფერმერთა ხელშეწყობის პროგრამა", რომელსაც სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს, 2013 წელს დაიწყო. წელს კი, სამწლიანი პროგრამის ბოლო ეტაპია.