ასოციაცია – "საქართველოს მოსამართლეთა ერთობამ" პროექტის "მოსამართლეთა როლის გაუმჯობესება სისხლის სამართლის პროცესში" განხორციელება დაიწყო, რომელიც დაფინანსებულია ფონდ "ღია საზოგადოება-საქართველოს" მიერ.
პროექტის მიზანია სამართლიანი და ეფექტური სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების ჩამოყალიბების ხელშეწყობა საქართველოში.პროექტის ფარგლებში მომზადდება სამი პოლიტიკის დოკუმენტი შემდეგ საკითხებზე:
1. მოსამართლის უფლება მხარეთა ნებართვის გარეშე დამაზუსტებელი კითხვის დასმის შესახებ;
2. მოსამართლის უფლება, რომ საქმის არსებითი განხილვის დროს რეაგირება მოახდინოს პატიმრის უფლებების შესაძლო დარღვევის ფაქტზე, თუ მისი უფლებები სავარაუდოდ ირღვევა დახურულ დაწესებულებაში;
3. საპროცესო შეთანხმების განხილვის დროს მოსამართლის უფლება, რომ შესწორებები შეიტანოს მხარეთა შეთანხმებით განსაზღვრულ სასჯელში.
პროექტის ფარგლებში იგეგმება სამუშაო ჯგუფების შექმნა, რომელშიც მონაწილეობის მისაღებად მოწვეული იქნებიან მოსამართლეები, ადვოკატები, პროკურორები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. შემუშავდება საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტები, რის შემდგომაც ორგანიზაცია პარტნიორებთან ერთად განახორციელებს ადვოკატირების კამპანიებს, რომელიც ხელს შუწყობს წარდგენილი რეკომენდაციების კანონდებლობაში დანერგვას.
"მოსამართლეთა ერთობა"ქუთაისში, ბათუმში, თელავსა და ზუგდიდში ჩაატარებს შეხვედრებს მოსამართლეებთან, ადვოკატებთან, პროკურორებთან და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან.
პროექტის ფარგლებში ორგანიზაცია მოიწვევს საერთაშორისო ექსპერტს, რომელიც დაეხმარება სამუშაო ჯგუფს და ორგანიზაციას რეკომენდაციების შემუშავებაში. გარდა ამისა, შესწავლილი იქნება სისხლის სამართლის პროცესის ისეთი მოდელები, სადაც დაბალანსებულია მოსამართლის აქტიური როლი და შეჯიბრებითობის პრინციპი.
"მოსამართლეთა ერთობაში", რომელიც წარმოადგენს 47 მოქმედ და ყოფილ მოსამართლეს, მიიჩნევენ რომ სისხლის სამართლის პროცესში არსებული გამოწვევების დაძლევის მიზნით აუცილებელია, გატარდეს ისეთი საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ინდივიდუალურ მოსამართლესგააძლიერებს და შესაბამისი უფლებებით აღჭურვავს, რაც საბოლოოდ დადებითად აისახება სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე.
ინდონეზიაში დაღუპულთა რაოდენობა 100 კაცს აჭარბებს
საკრებულოს დეპუტატი ქალაქ ოზურგეთის მერს: “ეს ყველაფერი ბუმერანგივით უკან მოგიბრუნდებათ“