"ნუ შფოთავს ნურავინ, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე – გარეთ, რომ რაიმე შეფერხებას და ბარიერებს შევუქმნით რომელიმე არხს, მით უმეტეს, რომ მედიაგარემოს რაიმე ფორმით დავაზიანებთ, პირიქით, ვფიქრობ, რომ აბსოლუტურად თავისუფალი მედიაგარემო ჩვენი ხელისუფლების ერთ-ერთი მთავარი მონაპოვარია," – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
მთავრობის მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ხელისუფლების დემოკრატიული რეფორმების შედეგად, დღეს საქართველოში ახალი ტელევიზიის გახსნა 10 დღეში არის შესაძლებელი.
"სამი წლის წინ არათუ ათ დღეში, 10 წელიწადში ვერავინ შეძლებდა ტელევიზიის გახსნას და ჩვენი ხელისუფლების მიერ გატარებული დემოკრატიული რეფორმების შედეგად, დღეს, 10 დღეში შეიძლება გაიხსნას ნებისმიერი არხი. მედიაგარემოს თავისუფლების კუთხით, ჩვენ ვართ ლიდერები მთელს ფართო რეგიონში და ამას ადასტურებს ცნობილი საერთაშორისო ორგანიზაციების კვლევები. საქართველოში უფრო მარტივად და სწრაფად შეგიძლია გახსნა ტელევიზია, ვიდრე – საფრანგეთში, გერმანიაში ან აშშ-ში. მედიაგარემოს თავისუფლებასა და მედიასაშუალების შექმნის სიმარტივეზე ისიც მეტყველებს, რომ ქვეყნის მასშტაბით 300-მდე მედიასაშუალება ფუნქციონირებს და მათ არავითარი შეფერხება არ აქვთ ხელისუფლებისგან, პირიქით, მაქსიმალური ხელშეწყობა – აბსოლუტურად ლიბერალური კანონმდებლობა, რომელიც ჩვენ შევქმენით. მათგან 130-მდე ავტორიზებული ტელემაუწყებელია, 35 – ღია საეთერო მაუწყებელი, ასობით სააგენტო და გაზეთი. ამიტომ, მე ვერ გავიზიარებ მოსაზრებას, რომ ხელისუფლება რაიმე ფორმით დგას  "რუსთავი 2"-თან დაკავშირებული პროცესების უკან. რომელ ხელისუფალს შეიძლება აწყობდეს სამი წლის თავზე ამგვარი ქმედების განხორციელება, ვერც ერთი საღად მოაზროვნე ადამიანი ამაში რაციონალურ აზრს ვერ დაინახავს", – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მთავრობა გააკეთებს ყველაფერს, რათა საქართველოში არასოდეს შეიზღუდოს მედიასაშუალებების ფუნქციონირება, იმის მიუხედავად, ეთანხმება თუ არა მის სარედაქციო პოლიტიკას.
"მოგვწონს თუ არა რომელიმე სიუჟეტი, ეს მეასეხარისხოვანია. მეც და მთავრობის წევრებსაც არაერთხელ გამოგვითქვამს კრიტიკა ამა თუ იმ ტელევიზიის მუშაობასთან დაკავშირებით, ეს ნორმალური, ჯანსაღი დემოკრატიის დამახასიათებელი პროცესია, მაგრამ თუ ეს კრიტიკული აზრი გარდაისახება ქმედებაში, ეს საგანგაშოა. დამისახელოს რომელიმე ქართველმა ან უცხოელმა, როდის გარდაისახა ჩვენი კრიტიკული აზრი შესაბამის ქმედებაში მედიასაშუალებებთან ან არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მიმართებაში?! საქართველოში ჩვენ უზრუნველვყავით აბსოლუტურად თავისუფალი გარემო მედიასაშუელებებისთვის, სამოქალაქო სექტორისთვის და ყველასთვის. დღეს ყველა მოქალაქე, პოლიტიკური შეხედულებების მიუხედავად, აბსოლუტურად თავისუფალია. ნებისმიერი არხი, იქნება ეს "რუსთავი 2", "მაესტრო" თუ "იმედი", იმუშავებს ყოველთვის და ჩვენი ხელისუფლება არ დაუშვებს, რომ რომელიმე არხი ხელოვნურად დაიხუროს, თუმცა უნდა გავმიჯნოთ სამართლებრივი დავა", – განაცხადა პრემიერმა და აღნიშნა, რომ ყველა ადამიანს, რომელიც თვლის, რომ მისი უფლებები დაირღვა, უფლება აქვს, მიმართოს სასამართლოს.
მთავრობის მეთაურმა კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ ქიბარ ხალვაშმა სამი წლის განმავლობაში არაერთხელ მიმართა პროკურატურას, დაწყებულიყო გამოძიება ძალდატანებით „რუსთავი 2"-ის დათმობასთან დაკავშირებით, თუმცა პროკურატურას გამოძიება არ დაუწყია, რადგან ხელისუფლებას ესმის მედიასაშუალებებთან დაკავშირებული საკითხის სენსიტიურობა და პრინციპული პოზიცია აქვს, რომ არასოდეს ჩაერიოს მედიის საქმიანობაში.
პრემიერმა ასევე განაცხადა, რომ ხელისუფლებისთვის ძალიან ფასეულია უცხოელი მეგობრებისა და პარტნიორების განცხადებები, თუმცა დაუმსახურებელი კრიტიკა მიუღებელია, რადგან ხელისუფლება მოწოდებულია, კიდევ უფრო გააუმჯობესოს მიღწევები, რომელიც აქვს სამი წლის თავზე.
"სკეპტიკოსებს, რომლებმაც ვერ დააფასეს დემოკრატიული ფასეულობები, რომელიც ჩვენ შევქმენით, მინდა შევახსენო, რომ 2007 წელს "იმედი"დაარბიეს, ჟურნალისტებს სცემეს, „იმედი" დაიპყრეს და ამის შემდეგ თავად მართავდნენ მას 2012 წლის ოქტომბრამდე. ესეც არც თუ ისე შორეული წარსულია ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში", – განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.