რა ტრადიციებზე გაიზარდა ღარიბაშვილი _ “ბოლო წლებში, ჩვენ არსებითი პროგრესი გვაქვს”
10:11; 10.11.2015
პრემიერმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, რამდენიმე წუთის წინ გენდერული თანასწორობის საკითხებისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია გაიხსნა.
_ გენდერული თანასწორობის საკითხზე მსჯელობა ჩემთვის არის უაღრესად მნიშვნელოვანი. მოგეხსენებათ, რომ ქალების და კაცების თანასწორობა, ჩვენთვის არასოდეს დამდგარა კითხვის ნიშნის ქვეშ. პირადად მე ამ ტრადიციებით გავიზარდე.
თქვენ იმყოფებით ქვეყანაში, რომლის ყველაზე დიდმა მოაზროვნემ, ჯერ კიდევ მე-12 საკუნეში, თქვა რომ ქალი და კაცი თანასწორია. ამიტომაც არის ჩემთვის ძალიან მტკივნეული ქალების მიმართ ის დისკრიმინაცია და ძალადობა, რომელსაც ყოველდღიურად ვაწყდებით მთელს მსოფლიოში.
სწორედ ამიტომ, ყველანი, კაცებიც და ქალებიც, თანასწორობის მხარეს უნდა ვიდგეთ, რათა ყველა ადმიანს დედამიწაზე, მიეცეს თანაბარი და თავისუფალი განვითარების შესაძლებლობა.
ძნელი წარმოსადგენია ჩემთვის, რომ ვცხოვრობთ მსოფლიოში, სადაც გაეროს მხოლოდ წლევანდელი მონაცემებით, 39 მილიონ გოგონას არ მიეცა სასკოლო განათლების საშუალება.
774 მილიონი ზრდასრული ქალის 2 მესამედს ასევე არ მიეცა განათლების საშუალება. გაეროს წევრმა ქვეყნებმა მიზნად დაისახეს, 2030 წლისთვის მიაღწიონ პრინციპს, პლანეტა 50- 50-ზე. მე მჯერა რომ ამის მიღწევა შესაძლებელია. მე და ჩემი მთავრობა ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ საქართველოში ამ მიზანს მივაღწიოთ.
ამის თქმის საფუძველს მაძლევს ის, რომ ბოლო წლებში, ჩვენ არსებითი პროგრესი გვაქვს. შარშან მივიღეთ ადამიანის უფლებათა სტრატეგია, ასევე სამოქმედო გეგმა, რომელიც ყველა საერთაშორისო სტანდარტს აკმაყოფილებს, _ განაცხადა მთავრობის მეთაურმა.
მისივე თქმით, ძალიან მნიშნელოვანი ნაბიჯებია გადადგმული პოლიტიკაში ქალთა წარმომადგენლობის გაზრდის კუთხით:
_ გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ჩვენს პარტნიორობას ევროპის კავშირთან და რეგიონის სხვა ქვეყნებთან. ჩვენ გაქვს ჩვენი ხალხის უდიდესი მხარდაჭერა ევროკავშირთან ინტეგრაციის საქმეში და მიგვაჩნია, რომ დიდ ევროპულ ოჯახთან თანამშრომლობა, ეს არის საუკეთესო გზა, როგორც ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიზაციის, და ადამიანის უფლებათა რეალიზაციისკენ.
ამ გზას ალტერნატივა არ აქვს. ჩვენ ვართ დარწმუნებული, კონფერენცია წარმატებით იმუშავებს, რაც ხელს შეუწყობს ჩვენს ქვეყანაში ქალთა და გოგონათა მდგომარეობის გაუმჯობესებას, და მათი უფლებების დაცვას, _   განაცხადა ღარიბაშვილმა.