ბიძინა ივანიშვილი: “ჩვენ არ ვართ ახალგაზრდა, “ჭყინტი” ერი”
16:09; 7.09.2016
ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი გასულ ორშაბათს, ოზურგეთში, მედიისა და საზოგადოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრა ორ ნაწილად წარიმართა _ საათნახევარი პირდაპირ ეთერს, ერთი საათი კი კამერის გარეშე საუბარს დაეთმო.
ბიძინა ივანიშვილმა ვრცლად ისაუბრა პოლიტიკურ პარტიებზე, რეიტინგებზე, საშინაო და საგარეო კურსზე _ ყველაზე დიდი დრო კი "ნაციონალურ მოძრაობაზე" საუბარს დაუთმო:
_ როდესაც "ვარდების რევოლუცია" მოხდა, საფრანგეთში ვიყავი. სამი ტელევიზორი მქონდა დადგმული და ვხედავდი, როგორ შევიდნენ პარლამენტში _ ძალიან ემოციურად ვუყურებდი ამ მოვლენებს და ვფიქრობ, არაადეკვატური რეაქცია მქონდა მაშინ _ ზედმეტად ემოციური ვიყავი; ზედმეტად გამიხარდა, ამ გზით მოსვლაც მივიღე, ისევე, როგორც მიიღო საზოგადოებამ. ორწელიწადნახევრის განმავლობაში მთელ ხელისუფლებას ვაფინანსებდი რეალურად, რასაც ვმალავდით და კარგად ვფუთავდით. პირდაპირი მნიშვნელობით სააკაშვილს არ დავხმარებივარ არაფერში და მაგას ვერც გაბედავდა, პირადი რამ ეთხოვა. ჩემმა პოზიციამ მაგის გამოაშკარავების პროცესი გაახანგრძლივა. ეს პლუსია თუ მინუსი, თვითონ გააკეთეთ ანალიზი, _ აღნიშნა ივანიშვილმა.
მისივე თქმით, ბევრი რამ მისი მოუმზადებლობის ბრალი იყო:
_ მათი სახის გვიან გამოჩენაში დიდი როლი მიმიძღვის, რამეთუ დიდ ანგარიშს მიწევდნენ და კარგად ხედავდნენ, რა მინდოდა და რას ვითხოვდი მათგან. სააკაშვილთან არ მქონია ცუდი დამოკიდებულება _ მივიდოდი, მხვდებოდა. აუცილებლად მაცილებდა, თვალებში მიყურებდა, არაფერი მწყენოდა. მას ჰქონდა მოწიწებითი და კულტურული დამოკიდებულება. ერთი უღირსი სიტყვა არ უკადრებია არასდროს, _ თქვა ივანიშვილმა.
ექსპრემიერის თქმით, "ნაციონალური მოძრაობის" ძირითადი პრობლემა ის იყო, რომ ქვეყანას ძალადობით მართავდნენ:
"დღესაც თუ ნახავთ მათ ხელწერას, მხოლოდ ძალადობას ვერ ანებებენ თავს. ეს არის მთელი პრობლემა დღევანდელი "ნაციონალური მოძრაობისაც". მათ უარი უნდა თქვან ძალადობაზე. აბა, გაიხსენეთ, ერთ-ერთი მათი ლიდერის _ ჭიაბერაშვილის ნაწერები. იგი ამბობს, რომ ქაოსურ დემოკრატიას სტაბილური ავტოკრატია ჯობსო. ეს უნდოდა დასავლეთსაც და მათაც.
ხალხს აშინებდნენ, თუ ისე არ მოიქცევით, როგორც ჩვენ გვინდა, შეხვალთ ციხეში და ნახავთ, რაც მოგივათო. ხშირად, აბსოლუტურად უდანაშაულო ადამიანს იჭერდნენ, რომ მეზობელს დაენახა, შენც თუ არ გაჩერდები, იგივე მოგელისო. ციხეებში რაც ხდებოდა, იმის კადრებს თვითონვე ავრცელებდნენ _ ციხეში თუ მოხვდებოდი, ახლოს იყავი სიკვდილთან. გამოვიდნენ და აღიარონ, რომ აწამებდნენ, კლავდნენ, ძარცვავდნენ. ახლა რას გვპირდებიან _ აღარ გააუპატიურებენ პატიმრებს? მშობლებს აღარ მოუკლავენ შვილებს? აღარ წაგვართმევენ ბიზნესს? ეს შეცდომა შემოიტანეს ისე ლამაზად, ლაღად, რომ თითქოს რაღაც შეეშალათ. განმარტონ ძალიან კარგად, რა შეცდომებზე ამბობენ უარს!" _ განაცხადა ივანიშვილმა.
კითხვაზე _ რამდენად გამართლებულია არჩევნების წინ მის მიერ დაფინანსებული ფილმის ჩვენება, რომელიც, ავტორების გადმოცემით, "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ ჩადენილი ძალადობას ასახავს, ყოფილი პრემიერი პასუხობს, რომ მისი ჩვენება საზოგადოებას სწორი არჩევნის გაკეთებაში დაეხმარება:
"ფილმი, რა თქმა უნდა, ჩემი იდეა იყო და მის გადაღებაზე საუბარი დაიწყო ორწელნახევრის წინ. სათაურად "9+1"-იც ჩემი იდეა იყო და ხაინდრავამ თავისი სათაური გაუკეთა _ "ჰეროკრატია". რაც შეეხება ფილმის ახლა ჩვენებას, ამის ორი მიზეზი არსებობს _ პირველი არის ის, რომ დიდი დრო დაჭირდა გადაღებას, 24 სერიაა და დასრულება დაემთხვა ამ პერიოდს. ის, რომ დღესაა ჩვენება და დამატებით კითხვებს იწვევს, ვფიქრობ, კარგია. უფრო ადრე რომ ყოფილიყო, გაცილებით უკეთესი იქნებოდა. არჩევნების დროს მახსოვრობას აღგვიდგენს, რომ ხალხმა სწორი არჩევანი გააკეთოს და მოკლე მეხსიერებით არ ვიცხოვროთ. იყო შეკითხვებიც, რომ ხომ არ გამოიწვევს ეს ფილმი ქუჩაში გამოსვლებს და აქციებს _ ჩვენ არ ვართ ახალგაზრდა, "ჭყინტი" ერი. ძალადობა თუ იქნება და ქუჩაში გამოსვლები, ეს იქნება არა მოქალაქეების მხრიდან, რომ "ნაციონალურ მოძრაობას" პასუხი აგებინონ. სახიფათონი დაჩაგრული მოქალაქეები კი არ არიან, სახიფათონი ისევ "ნაციონალური მოძრაობის" წევრები არიან, რამეთუ ამ ოთხი წლის განმავლობაში სულ ძალაზე იყვნენ მომართულები", _ განაცხადა ივანიშვილმა.
ყოფილი პრემიერის თქმით, სირცხვილია, როცა 250 000-300 000 კაცი ისევ "ნაციონალურ მოძრაობის" დაბრუნებას ელოდება:
"ისევ ძალადობა უნდათ? ისევ ცოცხებს ელოდებიან? რა არის ეს, რა ხდება? "ქართული ოცნება", კვირიკაშვილის მეთაურობით, ინარჩუნებს იმ სტანდარტებს მართვაში, რაც მე, ჩემს გუნდთან, ერთად წამოსვლის დროს დავტოვე _ რომ ხალხზე და ქვეყანაზე ზრუნვაში ათენებენ და აღამებენ _ აი, კვირიკაშვილი ასეთი კაცია. აი, სწორედ ეს არის საფუძველი იმისა, რომ აისბერგებსაც ავცდეთ, ეკონომიკაც განვავითაროთ, ევროპაშიც შევიდეთ და ნატო-ს წევრი ქვეყანაც გავხდეთ. ამას სჭირდება სწორი ხელისუფლება და ეს არის რისთვისაც ვიღვწი მე _ შეხვედრებისას მოსახლეობა დავარწმუნო, რომ "ქართულ ოცნებას" ალტერნატივა არ ჰყავს, _ თქვა ივანიშვილმა.
მისივე თქმით, "სააკაშვილის მთავრობა მხოლოდ ამას უკიჟინებს საკუთარ თანაგუნდელებს, რომ როგორმე "სიტუაცია ააყირავონ":
"მათ არ უნდათ, რომ ეს არჩევნები სწორედ გაფორმდეს, უნდათ, როგორმე სიტუაცია ააყირავონ, მაგრამ ამას ვერ მოახერხებენ _ ამის საფუძველია ისევ საზოგადოების სიფხიზლე. "ქართულ ოცნებას" კიდევ მოვუწოდებ, რაც შეიძლება მეტი კამერა და მეტი ურთიერთობა ჟურნალისტებთან, ყველა ქუჩაში კამერა უნდა იყოს. დღევანდელ ხელისუფლებას არც ერთ შემთხვევაში არ ჭირდება, რაიმე კაზუსი მოგვივიდეს _ ჩვენ ევროპელებს უნდა დავუმტკიცოთ, რომ ვართ ჭეშმარიტად ევროპელები", _ განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა.
ყოფილი პრემიერი მიიჩნევს, რომ "ქართული ოცნება" არის პარტია, რომელსაც შეუძლია იზრუნოს სახელმწიფოზე, საკუთარ ხალხზე და საკუთარი ხალხის კეთილდღეობაზე:
"ქვეყანას პატრონი უნდა ჰყავდეს. ბოლო წლებში, რაც საბჭოთა კავშირი დაიშალა, პრაქტიკულად, ჩვენ ვერ მოვახერხეთ, აგვერჩია და მოგვეყვანა მთავრობა, რომლისთვისაც ქვეყანაზე ზრუნვა იყო პრიორიტეტი. შეიძლება, ძალიან გულანთებული იყო _ მე დიდ პატივს ვცემ ზვიად გამსახურდიას, მაგრამ მართვას უნდა ცოდნა. ასე არ არის, რომ გიყვარდეს და გული გეწვოდეს, ამავდროულად გამოცდილება, შესატყვისი მანერები უნდა გქონდეს, გუნდი ისეთი ხალხით უნდა იყოს დაკომპლექტებული, ვისაც ხელეწიფება, რომ სწორად მართოს ქვეყანა. როგორც იქნა, ჩვენ ეს მოვახერხეთ და გარწმუნებთ, რომ ეს "ქართულმა ოცნებამ" გააკეთა. ის ერთადერთი პარტიაა, რომელმაც აჩვენა, რომ შეუძლია ხალხს ემსახუროს, სამშობლო უყვარდეს, სახელმწიფოს მართვა იცოდეს და სწორი მიმართულებით წაიყვანოს ქვეყანა. ევროკავშირის ელჩს, რომელსაც ძალიან უყვარს საქართველო, ბოლო შეხვედრაზე ძალიან მძიმე საკითხზე შევხვდით და პოლემიკა გვქონდა. მითხრა, მინდა მოგილოცო, საოცრად სტაბილური ქვეყანა გახდა საქართველო, ევროპელებსაც რომ შურთ ისეთი, ამის მიზეზი კი კარგად ვიცი, რომ სწორი მთავრობააო", _ განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა.
კითხვაზე, ხომ არ მიგაჩნიათ, რომ ერთადერთი "პოლიტიკური მტერი" "ქართული ოცნებისთვის" ისევ "ქართული ოცნება" იქნება, თუკი მას არ ექნება მყარად ჩამოყალიბებული, საზოგადოებასთან შეთანხმებული რეგიონული განვითარების სტრატეგია, ივანიშვილი პასუხობს:
"გეთანხმებით, რომ სახელმწიფოს უნდა გააჩნდეს ქვეყნის განვითარების სტრატეგია, მათ რიცხვში რეგიონული განვითარების გეგმაც. საზოგადოების ფართო ჩართულობით და მათთან შეჯერებით უნდა მოხდეს ამ გეგმის შემუშავება და დამტკიცება. თქვენ ხელგეწიფებათ, რომ უფრო მეტად გაააქტიუროთ საზოგადოებაც და მიაწოდოთ თქვენი შეხედულებები ხელისუფლებას", _ აღნიშნა ივანიშვილმა.
მისივე თქმით, "პარტია "ქართული ოცნება" ვითარდება ისე, როგორც სხვა პარტიები:
"სუსტი ეკონომიკა, სუსტი მედია და სხვა, სრულ თანხვედრაშია; განსაკუთრებით, ადგილობრივი თვითმმართველობა. მთავარია, ისე დავგეგმოთ, რომ მათ განვითარებას შევუწყოთ ხელი _ პოლიტიკური ისტებლიშმენტი რეგიონებში შემდეგ წელიწადს უფრო განვითარებული იყოს, რამდენიმე წლის მერე _ კარგად განვითარებული.
ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა, რაც შეიძლება, უნდა გავაღრმავოთ. დიდი ხანი არ არის, რაც გამგებლები ავირჩიეთ. ახალარჩეულებს ძალიან უჭირთ. ჩვენ არ გვქონდა ასეთი მმართველობა _ ერთი კაცი მართავდა აქამდე ქვეყანას და კარგად ნახეთ, როგორც. სწრაფად რომ ვერ მივიღებთ განვითარებულ პოლიტიკურ სპექტრს, ეს გასაგებია და ამას გაგებით უნდა მოვეკიდოთ, თუმცა, არ უნდა შევეგუოთ, უნდა ვაკრიტიკოთ ადგილობრივი ხელისუფლება, ვაკონტროლოთ, რომ მომავალში მივიღოთ უფრო განვითარებული რეგიონი", _ განაცხადა ივანიშვილმა.
ივანიშვილმა სხვა პარტიებზეც ისაუბრა. "თავისუფალი დემოკრატების" დახასიათებისაც აღნიშნა, რომ "ალასანიას რიტორიკა თანხვედრაშია გიგა ბოკერიას რიტორიკასთან, რადგან ერთნაირ განცხადებებს აკეთებენ, თითქოს "რუსთავი 2" არის თავისუფალი მედიის ბოლო პლაცდარმი":
"ალასანიამ იცრუა მოსამართლეზე, ექსპერტზე… ამ კაცს რამე დაეჯერება? გუნდის წევრებმა მშვენივრად იციან, რომ ჩემი პირადი ინტერესები არ არსებობს, თუმცა, მაინც მიყვებიან ლიდერის დინებას. გუნდის წევრები ერთ კაცზე მორგებულები არიან, ცდილობენ, არ უღალატონ ალასანიას. ასეთი გუნდი, უფრო დიდი და ძლიერი, აგერ, ცხვირწინ გვყავს და ცხრა წელი გვყავდა. ასეთი გუნდი სახელმწიფოს არ ჭირდება მართვისთვის. ჩვენ ჯგუფური მმართველობის შედეგი ვნახეთ უკვე. ის, რომ ალასანიას გაუჭირდა და მთელი გუნდი აეკრო, უკვე ვნახეთ. ასეთ გუნდს საზოგადოებამ ხმა არ უნდა მისცეს. გასაგებია, რომ მეგობრები არიან, თუმცა, სახელმწიფოს სამართავად ნუ მოდიან. მათ უნდა აჩვენონ საზოგადოებას, რომ ყველასთვის თანაბრად ზრუნავენ და არა მხოლოდ თავის გუნდელებზე. ეს აჩვენა "ქართულმა ოცნებამ" იგივე ხვედელიძის და კირვალიძის მაგალითზე", _ აღნიშნა ბიძინა ივანიშვილმა.
მისივე თქმით, დავით კირვალიძე მისი ფავორიტი იყო და არის დღესაც:
"დიდ პატივს ვცემ. ამერიკის ელჩი ლობირებდა, არ დავიჭირე. შეკითხვები იყო კირვალიძის მიმართ, თუმცა, დანაშაული არ დამტკიცდა. ის კულტურულად მოიქცა. ასეთი უნდა იყოს დამოკიდებულება. თუ მოდიხარ სამართავად, ფავორიტები და მეგობრები არ არის საჭირო. ფავორიტი უნდა იყოს არა გუნდი, არამედ მთელი საქართველო", _ აღნიშნა ბიძინა ივანიშვილმა.
მისივე თქმით, "რესპუბლიკური პარტიისთვის" სახელმწიფო იწყება იქ, სადაც იწყება პარტია და სრულდება იქ, სადაც მთავრდება "რესპუბლიკური პარტია":
"რესპუბლიკურ პარტიას" საზოგადოება უჩემოდაც მშვენივრად აფასებს. ძველი პარტიაა, თანმიმდევრულობითაც გამოირჩევა, იცავენ ელემენტარულ წესებს, რაც აუცილებელია პარტიისთვის, თუმცა, ერთი პროცენტიც არ აქვთ რეიტინგი, რაც გამოკითხვებით ვნახეთ _ შესაბამისად აფასებს ხალხი "რესპუბლიკური პარტიას". რაც ვთქვი, "თავისუფალ დემოკრატებზე", ისეთ მწვავე ფორმებში არაა ეს პარტია სამეგობროდ ჩამოყალიბებული, თუმცა, სახელმწიფოზე ასეთი წარმოდგენა აქვთ, რომ ილია ჭავჭავაძე არც თუ ისე კარგი კაცია და ვიღაც დამპყრობელი არც თუ ისე ცუდი კაცია. ასეთი გამონათქვამები ხშირად გვესმის მათგან, განათლებულობით დამძიმებული თავებით ხშირად ასეთ შეფასებას აკეთებენ და საზოგადოებაც ადეკვატურად პასუხობს. საერთო ჯამში, მათ არ აქვთ რესურსი, საერთო სახალხო საქმეზე და სახელმწიფოზე იფიქრონ. მათი პლუსი ჩვენთან პარტნიორობის დროს იყო, რომ ასაკიანი და თანმიმდევრული პარტიაა, მაგრამ სხვა დანარჩენი _ გვარწმუნებენ, თითქოს ხალხზე და სახელმწიფოზე ზრუნვას ცდილობენ, მაგალითებით ვერ მტკიცდება", _ განაცხადა ივანიშვილმა.
რაც შეეხება "პატრიოტთა ალიანსს", ყოფილი პრემიერის მოსაზრებით, ის "ერთადერთი პარტიაა, რომელიც ცდილობს "ნაციონალური მოძრაობის" სწორად წარმოჩენას":
"პატრიოტთა ალიანსის" პლატფორმა გამოკვეთით ვერ გავიგე. დავაკვირდები და მოგვიანებით გავაკეთებ ღრმა დახასიათებას. ტრადიციები, ქართული კულტურა ყველას გვიყვარს, თუმცა, გადაჭარბებული არაფერი არ ვარგა, ყველაფერს თავისი ფასი უნდა დავადოთ. მათ უნდა ჩამოაყალიბონ საკუთარი პლატფორმა და მეც შესაბამისი რეაქცია მექნება", _ აღნიშნა ივანიშვილმა.
ყოფილი პრემიერი მიიჩნევს, რომ "პოლიტიკური ისტებლიშმენტიც ისეთივე ღარიბია, როგორიც _ ჩვენი ეკონომიკა":
"სულ გვგონია და გვეგონა, რომ ყველაფერში გვიჭირს, მაგრამ აი, პოლიტიკოსები იმდენი გვყავს, რამდენიც გვინდა. ხუმრობით შეიძლება მეც კი მითქვამს, რომ რამდენიმე პრეზიდენტს ვაჩუქებდით მსოფლიოს, პოლიტიკაში მაგრები ვართ! ყველაფერი თანხვედრაშია. მედიით დავიწყოთ, გნებავთ, ეკონომიკით დავიწყოთ ან პოლიტიკით. ეს ყველაფერი ერთი საზოგადოების ნაწილი, შემადგენელია და ყველაფერი თანხვედრაშია. რა თქმა უნდა, პოლიტიკური ისტებლიშმენტიც ისეთივე ღარიბია, როგორიც ჩვენი ეკონომიკა დღეს. მაგრამ დრო უნდა ყველაფერს, უნდა დაკვირვება, სელექცია, კარგი გამოყვანა და ასე შემდეგ", _ აღნიშნა ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა.
შეხვედრაზე ბიძინა ივანიშვილმა ხელისუფლების მიერ გატარებულ რეფორმებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პრობლემების მოძებნა ყველგანაა შესაძლებელი. მისივე თქმით, "უამრავი პრობლემაა ჯანდაცვაში, თუმცა, ჩვენი საავადმყოფოები არის აბსოლუტურად ევროპული სტანდარტის და საუკეთესო დონის:
"დედაჩემი ახლაც საავადმყოფოშია და შემიძლია, დაგასწროთ და მოგიყვეთ, რამდენი პრობლემაა ჯანდაცვაში. თუმცა, ჩვენი საავადმყოფო არის აბსოლუტურად ევროპული სტანდარტის და საუკეთესო დონის. პრობლემები გვაქვს ექიმების კვალიფიკაციასთან დაკავშირებით და ეს პრობლემა კიდევ დიდხანს გაგვყვება. მე თავს არ შეგაწყენთ პრობლემებზე საუბრით _ მთავარია, იყოს პროგრესი, და ქვეყანა სწორი მიმართულებით განვითარდეს, სწორად დახარჯონ ბიუჯეტის ფული. ბიუჯეტს დიდი საშუალება არ აქვს, მაგრამ სტრატეგია და დაგეგმარებაა სწორი, სწორად ნაწილდება ჩვენი დუხჭირი ბიუჯეტი. ამასთანავე, წლის ბოლოს, როდესაც ბიუჯეტი დგება, ჟურნალისტებმაც და მთლიანად საზოგადოებამ, მეტი უნდა იაქტიუროს და გააკონტროლოს, რამდენად სწორად განკარგავს ხელისუფლება ხალხის ფულს", _ განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა.
პირდაპირი ეთერის დასრულების შემდეგ, რომელიც საათნახევრის განმავლობაში მიმდინარეობდა, ივანიშვილმა ერთი საათი საზოგადოების წარმომადგენლებს დაუთმო და იმ შეკითხვებს უპასუხა, რომელიც ეთერში ვერ მოხვდა და რომლის შესახებაც "გურია ნიუსი" მომდევნო ნომერში გიამბობთ.