მისმა დაკავებამ ძალიან ჩუმად ჩაიარა, ყოველგვარი რეზონანსის გარეშე. ისე ჩუმად, რომ სამი დღის განმავლობაში პროკურატურის პრესსამსახურმა, ჩვენი განუწყვეტელი ზარების მიუხედავად, ისიც კი ვერ დაადგინა, ნამდვილად იყო ასეთი ჩინოვნიკი დაკავებული თუ არა. ჩვენი ინტერესი ივანე პეტრიაშვილის იმ საქმიანობიდან გამომდინარე იყო, რის შესახებაც არაერთგზის დაგვიწერია და კიდევ ბევრი გვაქვს დასაწერი. ის, რისი გარკვევაც “გურია ნიუსისთვის” ვერ მოხერხდა სამი დღის განმავლობაში, დღეს ხელმისაწვდომი გახდა სხვა მედიასაშუალებებისთვის. სამდღიანი განუწყვეტელი ზარების შემდეგ (ინფორმაციის გადამოწმების მიზნით), ტელევიზიებით შევიტყვეთ, რომ ივანე პეტრიაშვილი არა თუ დააკავეს, აღმკვეთი ღონისძიებაც კი შეუფარდეს. ეს ისე, პრესსამსახურის მიდგომებთან დაკავშირებით…
რაც შეეხება ივანე პეტრიაშვილს, ის სულაც არ არის ისეთი უბრალო, როგორც შორიდან ჩანს.
ლევან ბეჟაშვილის მეგობარ ივანე პეტრიაშვილს მრავალმხრივი დატვირთვა ჰქონდა და სხვადასხვა მიმართულებით. მისი მთავარი მისია კი, წინასაარჩევნო პერიოდში, „ქართული ოცნების“ შემომწირველების დაჯარიმება და პარალელურ რეჟიმში, ლევან ბეჟაშვილის საქმეების მოგვარება გახლდათ.
როგორც ჩანს, ამიტომაც გამოცხადდა დღეს ლევან ბეჟაშვილი სიღნაღის რაიონულ სასამართლოში ივანე პეტრიაშვილის მხარდასაჭერად. არის სხვა ვერსიაც, რაიმე ისეთი არ ეთქვა პეტრიაშვილს, რაც,  ბეჟაშვილს სერიოზული თავსატეხს გაუჩენდა.
დილით _ კონტროლის პალატის თანამშრომელი, შუადღისას _ ცესკო-ს ტრენერი, საღამოს _ ლევან ბეჟაშვილის მეგობარი და საქმეების მომგვარებელი ივანე პეტრიაშვილი სიღნაღში და არა მხოლოდ სიღნაღში, არაერთ სკანდალურ საქმეში დაფიქსირდა.
“შემაჯამებელი ოქმები ინახებოდა ჩვენთან. დაირეკა კომისიის თავმჯდომარესთან. თავმჯდომარემ გამიყვანა გარეთ. მითხრა, ესეთი დავალებაა, დაიხიოს შემაჯამებელი ოქმებიო. მე ვუთხარი, არავითარ შემთხვევაში არ დაიხევა შემაჯამებელი ოქმები-თქო,” _  ასეთ განცხადებას აკეთებდა ვაქირის N5 საარჩევნო უბნის კომისიის მდივანი, რომელმაც შემაჯამებელი ოქმების ქსეროასლები შეინახა.
ნამდვილი ოქმების ნაცვლად, ახალი დაიწერა. მოწმეების ჩვენებით, რომლებმაც ამოიცნეს და დაადასტურეს ის შემაჯამებელი ოქმი, რომელზეც საკუთარი რეალური ხელმოწერა აქვთ დაფიქსირებული, მთელ ამ ისტორიას, სწორედ სიღნაღის რაიონის მე-13 საოლქო-საარჩევნო კომისიის იურისტები ივანე პეტრიაშვილი და გიორგი კუპრეიშვილი ხლმძღვანელობდნენ.
სწორედ ამ ფაქტსის გამო დააკავეს ივანე პეტრიაშვილი, რომელსაც სიღნაღის რაიონულმა სასამართლომ, დღეს, აღმკვეთი ღონისძიების სახით 5 000 ლარიანი გირაოს გადახდა დააკისრა.
გამოძიებამ პეტრიაშვილს ლევან ბეჟაშვილის სასარგებლოდ სიღნაღის საარჩევნო ოლქის მეხუთე უბნის შემაჯამებელი ომის გაყალბებას ედავება. პეტრიაშვილის იმ დროისათვის სიღნაღის ოლქში ცესკო-ს წარმომადგენელი იყო.
ადვოკატების თქმით, ბრალდებული ბრალს არ აღიარებს. ისინი გირაოს გადახდას არ აპირებენ და სასამართლოს გადაწყვეტილებას ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრებენ.
ივანე პეტრიაშვილი_ ცესკო-ს ტერენერი და “ქართული ოცნების” შემომწირველების “რისხვა”
წინასაარჩევნო პერიოდში, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში, საოლქო-საარჩევნო კომისიების იურისტებისთვის, ტრენინგები იმართებოდა. ამ მისიას, ცესკოსთან არსებული ტრენინგების ცენტრი ახორციელებდა, რომლის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი გახლავთ. ტრენერების შერჩევა კონკურსის წესით ხდებოდა. “სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუციებისა და პროცესების ხელშეწყობის” პროექტის ფარგლებში, ცესკოსთან ერთად, გაეროს განვითარების პროგრამაც იყო ჩართული.
ამავე პერიოდში, “გურია ნიუსისთვის” ცნობილი ხდება, რომ ტრენერების საკმაოდ დიდი ნაწილი კონტროლის პალატის თანამშრომლებისგან დაკომპლექტდა, რომლებიც, ძირითადად, იურისტები იყვნენ. კონტროლის პალატის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელი კი ნატო ზაალიშვილი გახლავთ, რომელიც ნათია მოგელაძესთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული “ქართული ოცნების” შემომწირველთა დაჯარიმების საქმეში.
ნატო ზაალიშვილის მოადგილე, ივანე პეტრიაშვილი ერთ-ერთი მთავარი ფიგურაა, რომელიც შემომწირველების სასამართლო პროცესზე კონტროლის პალატის ინტერესებს იცავდა. დარღვევები, რომლითაც აღნიშნული პროცესები მიმდინარეობდა, ყველანაირ ზღვრულ ნორმას აჭარბებდა.
“ქართული ოცნების” შემომწირველების სასამართლო პროცესიდან გამოსული პეტრიაშვილი, უცებ, ტრენერად იქცა და რაც მთავარია, “შემთხვევით” იმ რაიონში აღმოჩნდა, სადაც თავისი ზემდგომი, ლევან ბეჟაშვილი კენჭს მაჟორიტარად იყრიდა.
სწორედ პეტრიაშვილი ფიქსირდებოდა ინფო-9 ის მიერ გახმაურებულ ფაქტში, სადაც საუბარი იყო იმაზე, როგორ შევიდა ცესკოს წარმომადგენელი ივანე პეტრიაშვილი “ნაცმოძრაობის” მაჟორიტარობის კანდიდატ ლევან ბეჟაშვილთან ერთად სიღნაღის რაიონულ სასამართლოში, სადაც მოსამართლე ირაკლი ბონდარენკოც იმყოფებოდა, რომელსაც მეორე დღეს, სიღნაღის საოლქო -საარჩევნო კომისიის წინააღმდეგ “ქართული ოცნების” სარჩელი უნდა განეხილა.
ამ საინტერესო “დამთხვევების” გასარკვევად, “გურია ნიუსი” ტრენინგ ცენტრის ხელმძღვანელს, ნათია ზაალიშვილს დაუკავშირდა, რომელმაც განაცხადა, რომ ივანე პეტრიაშვილი ტრენერის რანგში 6 აგვისტოდან 6 ოქტომბრის ჩათვლით იყო.
_ ივანე პეტრიაშვილს თქვენთან CV შემოტანილს აქვს, ალბათ…
_ ხო, კი.
_ ჩვენი ინფორმაციით, ეს ის ივანე პეტრიაშვილია, რომელიც კონტროლის პალატის იურიდიული განყოფილების უფროსის მოადგილეა.
_ მერე?
_ ასეა?
_ არ ვიცი CV-ში არ უწერია. კონკურსი როცა ჩატარდა, ჩვენთვის პრიორიტეტი სხვა რამე იყო, კვალიფიკაცია, იურიდიული განათლება და საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნა. მოგეხსენებათ, საჯარო მოხელეებს არ ეკრძალებათ პედაგოგიური საქმიანობა… რაც შეეხება იმას, სად მუშაობს ის, ამ სახის პირადი ინფორმაციის მოთხოვნა ჩვენთვის უფლებამოსილების გადამეტებაც კი იქნებოდა… მე მგონი, თქვენ შეგეძლოთ კიდეც, გაგერკვიათ ან კონტროლის პალატაში, ან პირადად მასთან.
მაშინ, როდესაც ტრენინგ ცენტრის უფროსი თავგამოდებით იცავდა ივანე პეტრიაშვილს და გვიმტკიცებდა, რომ მასზე არანაირი საჩივარი არ შეუტანიათ და ჭორებზე კომენტარს ვერ გააკეთებდა, ჩვენ ჯერ კიდევ არ ვიცოდით, რომ ნათია ზაალიშვილი თავისი დის მოადგილეზე საუბრობდა.
ინტერვიუდან რამდენიმე ხანში დავადგინეთ, რომ კონტროლის პალატის იურიდიული დეპარტამენტის თავმჯდომარე ნატო ზაალიშვილი და ცესკოს ტრენინგ ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი ტყუპები არიან და (ერთნაირი ვარცხნილობის შემთხვევაში) “გაჭრილი ვაშლივით” გვანან ერთმანეთს.
ტრენინგ ცენტრის უფროსი სამუშაო ბიოგრაფიას პერსონალურ ინფორმაციას რომ უწოდებს, ერთია და მეორე ისაა, რომ თურმე მან, საკუთარი დის მოადგილე ისე მიიღო ტრენერად, წარმოდგენაც კი არ ჰქონდა, ვინ იყო…
ამ ინფორმაციის გარკვევის შემდეგ, “გურია ნიუსი” კვლავ დაუკავშირდა ნათია ზაალიშვილს: