“ამ კრიმინალურ საქმიანობაში ჩართული იყო ივანე მერაბიშვილი და ალექსანდრე ხეთაგური”
16:01; 17.01.2013
მისი განცხადებით, ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გამგებლობის სფეროში რიცხული საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – სატყეო საბაზისო სანერგე მეურნეობის საკუთრებიდან უკანონოდ ამორიცხული იყო 88 ათასი კვადრატული მიწის ფართობი.
_ ,,საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიამ, რომელიც 100%-იანი წილობრივი მონაწილეობით სახელმწიფოს მიერაა დაფუძნებული მიმართა ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს, რათა საგარეჯოს რაიონის სოფელ სართიჭალის სანერგე მეურნეობიდან ამოერიცხა მიწის ფართობი და ის კომპანიის მიერ დაფუძნებულ შპს ,,ქართული კურდღელისთვის“ გადაეცა, რაც 2012 წლის 23 იანვარს განხორციელდა კიდეც. ჩვენი ინფორმაციით, ამ კრიმინალურ საქმიანობაში ჩართული იყო ,,ნაციონალური მოძრაობის“ გენერალური მდივანი ივანე მერაბიშვილი და იმჟამინდელი საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი ალექსანდრე ხეთაგური“, – აღნიშნა გიორგი ცაგარეიშვილმა. მისი განმარტებით, აღნიშნული ქმედების მიზანი იყო ერთი მხრივ სანერგე მეურნეობის განადგურება და მოსპობა, ხოლო მეორე მხრივ მატერიალური სარგებლის მიღება. დეპუტატის თქმით, ივანე მერაბიშვილი შინაგან საქმეთა მინისტრობისა და პრემიერ-მინისტრობის დროს ალექსანდრე ხეთაგურთან ერთად ყოველ კვირას სტუმრობდა შპს ,,ქართულ კურდღელს“ და თვალყურს ადევნებდა აღნიშნულ ტერიტორიაზე მეკურდღლეობა-მებოცვრეობის განვითარებას.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადებით, მეურნეობა, რომლის დანიშნულებაა ნერგების მოყვანა, გავრცელება და ტყეების განვითარება, ფაქტობრივად ორ ნაწილად გაიყო და ის თავის პირველად ფუნქციას ვეღარ ასრულებს. ,,ამ სანერგეს განვითარების გარეშე ჩვენს ტყეებს მომავალი არ აქვს. საქართველოში სხვა სანერგე არ არსებობს. ის უნიკალურია, რომლის განვითარებაშიც მსოფლიო ბანკს და ძალიან ბევრ სამთავრობო და არასამთავრობო უცხოურ ორგანიზაციას აქვს წვლილი შეტანილი. სანერგეში მილიონობით დოლარია ჩადებული და მისი მსგავსი ამიერკავკასიის რეგიონში არ არსებობს“, – აღნიშნა გიორგი ცაგარეიშვილმა.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, გიორგი ცაგარეიშვილმა განაცხადა, რომ იგი აპირებს სასწრაფოდ მიმართოს ეკონომიკის სამინისტროს, რათა სანერგე მეურნეობას დაუბრუნდეს კუთვნილი მიწის ნაკვეთი.
_ ,,თუ აქ უნდა იყოს შპს ,,ქართული კურდღელი“, მაშინ მან საიჯარო ხელშეკრულება გააფორმოს სანერგე მეურნეობასთან და გადაუხადოს იჯარის ფული. სანერგე მეურნეობა საჯარო სამართლის იურიდიული პირია და მას შეუძლია ჰქონდეს ავტონომიური შემოსავლის წყარო. აღნიშნული შემთხვევა ხილული მაგალითია იმისა, როგორ ზრუნავდა საქართველოს მთავრობა, ყოფილი გარემოს დაცვის სამინისტრო, ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო ბუნების განვითარებაზე, როგორ ზრუნავდნენ ჩვენი ტყეების მოვლა-პატრონობაზე“, – აღნიშნა გიორგი ცაგარეიშვილმა.
ნაფიც მსაჯულებს განსახილველად სისხლის სამართლის ახალი საქმეები დაემატებათ
"ჩემი ძმა ანაკლიაში ერთ-ერთ მშენებლობაში ჩააბეტონეს"