თუმცა, სამართალდამცავების ჩარევის შემდეგ, გზის გათავისუფლება მალევე მოხდა.
მოსახლეობა ადგილობრივ ხელისუფლებას წყლის პრობლემის მოგვარებას სთხოვს. მათი განცხადებით, რამდენიმე წელია, სოფლის დახმარების პროგრამით სოფელ ძიმითში წყლის მოსაგვარებლად რამდენიმე ათასი ლარი გადაირიცხა, თუმცა, ეს პრობლემა კვლავ გადაუჭრელია. აქაურები სოფლის ხელმძღვანელობას ფულის არამიზნობრივ ხარჯვაში ადანაშაულებენ. მათი განცხადებით , სოფლისთვის გამოყოფილი ფული “წყალშია გადაყრილი”.
რამდენიმე წუთის განმავლობაში, სიტუაცია უმართავი იყო. მოქალაქეებმა ადგილზე მყოფ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ხმამაღალი სიტყვიერი შეურაცხყოფაც კი მიაყენეს. ასევე, სიტყვიერი დაპირისპირება მოხდა სოფლის მაჟორიტარ დეპუტატს შალვა თავდიშვილსა და ადგილობრივ მკვიდრს შორის, რის შედეგადაც თავდიშვილი სამართალდამცავებმა ადგილიდან გაიყვანეს.
ადგილზე იმყოფებოდა გურიის მთავარი სამმართველოს უფროსი, გოჩა ფერსაშვილი და ოზურგეთის რაიონული სამმართველოს უფროსი, ირაკლი შავიშვილი. სიტუაცია რამდენიმე წუთში კონტროლს დაექვემდებარა.
ადგილზე მყოფმა მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი, კოტე შარაშენიძე ხალხს დახმარება შეჰპირდა. მისი განცხადებით, როგორც კი გადმოირიცხება ცენტრალური ბიუჯეტიდან თანხა, ეს პრობლემა პირველ რიგში მოგვარდება.
დაპირებების შეუსრულებლობის შემთხვევაში მოსახლეობა მასშტაბური საპროტესტო აქციებით იმუქრება.
წერილი მომზადებულია ფონდის”ღია საზოგადოება _ საქართველოს” მიერ დაფინანსებული პროექტის _ “დათვალე საკუთარი ფული!”, ფარგლებში და მასში გამოთქმული მოსაზრება არ გამოხატავს ფონდის პოზიციას