როგორც "გურია ნიუსს" ადგილობრივმა მოსახლეობამ აცნობა, ჭიათურის მუნიციპალიტეტის ქვაციხის თემში, კერძოდ, სოფელ საკურწეში მოსახლეობას  მიწების დახვნასთან დაკავშირებით, პრობლემები შეექმნა.
ადგილობრივების თქმით, ნაკვეთებში სიმინდის თესლი 28 მარტს შეიტანეს. სწორედ ამ დროს უნდა მისულიყო მათთან ტრაქტორები დასახნავად.
"2 დღის წინ, 8 ოჯახს ფართობები მოგვათესინეს და რომ უნდა დაეხნათ, ღამით წაიყვანეს ტრაქტორები. არ ვიცი, რატომ არ მოდიან. მიატოვეს მოთესილი ყანები და წავიდნენ აქედან. ხალხის ნახევარზე მეტს დასახნავი აქვს ნაკვეთები, მაგრამ ტრაქტორები არსად ჩანს. ჩვენ  რა ვქნათ?  ვაპირებთ შევიკრიბოთ და მერიაში მივიდეთ. ვითხოვთ ტრაქტორებს!" _ უთხრა "გურია ნიუსს"  სოფელ საკურწის მაცხოვრებელმა ბონდო ბრეგვაძემ.
სოფელ ქვაციხის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული ლევან ბრეგვაძე ამბობს, რომ გაუგებრობა ბრიგადის მეთაურების ცვლილებამ გამოიწვია.
"ჩვენს სოფლებში ჯერ ხნავდა შპს "მექანიზატორის" წარმომადგენელი  ირაკლი ჩუბინიძე,  მერე მოვიდა მურმან კაპანაძე. ერთმანეთში მოუვიდათ შეკამათება. ერთმა სამი ტრაქტორი წამოიყვანა, მეორემ – ორი. დარჩა ყანები დაუხნავი. წაიყვანეს ტრაქტორები და არის ერთი ამბავი. ვურეკავ, მპირდებიან, რომ მოვლენ, მაგრამ არსად ჩანან.  ახლაც დავურეკე, ერთი ზესტაფონში წასულა, მეორე – თბილისის სერვისცენტრში. რას არკვევენ, არ ვიცი. ხალხი კი ზარალდება. დრო მიდის. სამუშაოების ვადები მთავრდება. თან სხვა სოფლებში საერთოდ არ არის დახნული. ღვითორი, ეწერი, ვაჭევი გველოდება. ჩვენ რომ მოვრჩებით აქ დახვნას, იქ უნდა წავიდნენ ტრაქტორები, მაგრამ ჯერ აქამდე ვერ მოვიდნენ", _ გვეუბნება ლევან ბრეგვაძე.
"გურია ნიუსი" შ.პ.ს "მექანიზატორის" მენეჯერს ზესტაფონში დავით ხუსკივაძეს დაუკავშირდა. ის ხელმძღვანელობს ჭიათურის სოფლებში ტრაქტორების მუშაობას. ხუსკივაძემ ჯერ კი დაგვიდასტურა, რომ ბრიგადის ახალმა ხელმძღვანელმა მურმან კაპანაძემ არ შეასრულა მასზე დაკისრებული სამუშაოები, მაგრამ მოგვიანებით თავად დაგვიკავშირდა და სამუშაოების შეფერხება ამინდს დააბრალა:
"სამინისტროს გადაწყვეტილებით, კაპანაძის ხელმძღვანელობით, ახალი ბრიგადა შეიქმნა. კაპანაძეს დარჩა ქვაციხე. მე ვთხოვე მას, რომ ქვაციხე დაემთავრებინა და გადასულიყო სხვა თემში, რაც არ გააკეთა. ეგ საკითხი მე უკვე ვაცნობე თბილისს. თვითონ კაპანაძე თბილისშია, გაარკვევენ და გაგრძელდება მუშაობა ქვაციხის თემში, მათ შორის სოფელ საკურწეში.  როგორც კი ამინდი გამოვა, მაშინვე გაგრძელდება სამუშაოები. კაპანაძის ახალი ბრიგადის შექმნამ გამოიწვია გაუგებრობა. კაპანაძეს რომელი ბრიგადაც ჰყავდა, ის ბიჭები ცხოვრობენ სოფ. ნიგოზეთში და იქ  ტანსაცმელის გამოსაცვლელად წავიდნენ. გუშინაც დავურეკე და გავაგრძელებთ ქვაციხეში მუშაობასო, ასე მითხრეს", _ ამბობს ხუსკივაძე.
ცოტა ხნის მერე დავით ხუსკივაძემ თავად დაგვირეკა  და ასეთი რამ გვითხრა:
"ამინდები არ იყო და იმიტომ ვერ მივიდნენ ტრაქტორები. ისეთი არაფერი დამიწეროთ მანდ, რომ ხელმძღვანელობამ მერე მე მომთხოვოს პასუხი!  შეგიძლიათ ბატონ ზვიად ჩხაიძეს, ჩვენს უფროსს მიმართოთ და დეტალურ ინფორმაციას ის მოგცემთ. მე რა ვიცი, კაპანაძე ვისი გამოძახებულია, ან სად არის? არ შეიძლება, ორი დღით მოსაწესრიგებლად რომ წავიდნენ ტრაქტორისტები სახლებში?" _ გვითხრა მან.
შპს "მექანიზატორის" დირექტორის ზვიად ჩხაიძის თქმით, მსგავსი ფაქტები, რომ ადამიანებს სწრაფად უნდათ თავიანთი ნაკვეთები მოხნან, ხშირია, თუმცა, მხედველობაში ამინდია მისაღები. კონკრეტულ ფაქტთან დაკავშრებით კი, ამბობს, რომ ჭიათურაში ერთის ნაცვლად, უკვე ორი ბრიგადა იმუშავებს:
"ასეთი მდგომარეობა გვაქვს თითქმის ნახევარი საქართველოს სოფლებში – ელოდებიან ტრაქტორებს, მაგრამ ჩვენ ველოდებით ამინდს. ჭიათურის რაიონში ჩვენ გვყავდა 1 ბრიგადა, რომელსაც ჰქონდა 10 ერთეული ტექნიკა. ამ ბრიგადას რამდენიმე ერთეული ტექნიკა დავამატეთ და  ორად გავყავით. ორივე ბრიგადას თავისი სამუშაო არეალი განვუსაზღვრეთ. ეს მოხდა წინა კვირის პარასკევს. მეორე ბრიგადის ახალ მენეჯერს, შესაბამისად, შაბათს უნდა დაეწყო სამუშაოები ქვაციხის თემში. სარაუდოდ, ამინდები როგორც კი გამოვა, გაგრძელდება მუშაობა.
ყველა ბენეფიციარს მივმართავ, თუ რაიმე კითხვა აქვთ, დაგვირეკონ ცხელ ხაზზე: 2470101 და  ჩვენ სწრაფად მოვახდენთ რეაგირებას. ნებისმიერ პრობლემაზე შეუძლიათ მოგვმართონ. ზარები _ "ჩვენთან არ შემოსულა ტრაქტორი", "მაგვიანდება სამუშაოების ჩატარება", დაახლოებით დღეში 10 შემოდის. თუმცა, წვიმიან ამინდში არ შეიძლება მოხვნა, ამიტომ, გაჩერებულები ვართ. ჭიათურაში შარშან რა ფართობიც გვქონდა მოხნული, იმაზე მეტი გვაქვს წელს. ტრაქტორებს წვიმიან ამინდში ვერ დავტოვებთ, მათ აქვთ გარკვეული დისლოკაციის ადგილი, სადაც უნდა გაჩერდნენ. როგორც კი მოშრება, აუცილებლად შევლენ ფართობებში.
მინდა ყველამ იცოდეს, რომ სანამ სოფლებში არ დასრულდება ხვნის სამუშაოები, იქიდან არცერთი ტრაქტორი არ გამოვა", _ განაცხადა შპს "მექანიზატორის" დირექტორმა ზვიად ჩხაიძემ.
ნინო გვენეტაძე: "გახმაურებულ საქმეებზე კითხვები მაქვს"