იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი ლევან მურუსიძე მის მიმართ გაჟღერებულ ბრალდებებს პასუხობს და აცხადებს, რომ პროცესი ხელოვნურად არის აგორებული და ამას კონკრეტული პირები მართავენ.
ამის შესახებ მურუსიძემ "გურია ნიუსისთვის" მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
"ეს არის ხელოვნურად აგორებული თემა და ამის უკან გარკვეული ჯგუფები დგას. ძალიან სამწუხაროა, რომ ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ასეთ არაკომპეტენტურ, არასამართლიან, არასწორ პროცესში თავისი ინიციატივით ჩაერთო. ეს ძალიან კარგად ჩანს იქიდანაც, რომ ბატონი ზაზა არის ადვოკატი და მან ძალიან კარგად იცის, რომ პრეზიდენტს არანაირი კანონიერი უფლება და თეორიული შანსიც არ აქვს იმის, რომ საბჭოს საქმიანობაზე რაიმე გავლენა მოახდინოს. თანაც, არა მგონია, პრეზიდენტს ამის სურვილი ჰქონდეს. ეს გადაწყვეტილება მისაღებია მხოლოდ სასამართლო სისტემის და უმაღლესი საბჭოს მიერ. ეს ძალიან კარგად იცის ბატონმა ზაზამ. თუმცა მას სურდა, რომ ეს თემა აეწია, ყოფილიყო აჟიოტაჟი და ამიტომ მიმართა პრეზიდენტს. ვფიქრობ, გარკვეულ პირებს აქვთ ცუდი ზრახვები, რომ სასამართლო იყოს ხელისუფლების დაქვემდებარების ქვეშ, რაშიც ის ხელს უშლის.
მე ვარ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი, რომელიც მოსამართლეთა კონფერენციამ ხმების აბსოლუტური უმრავლესობით აირჩია – 221 ხმიდან 204 ხმა ავიღე ფარული კენჭისყრით", _ აცხადებს მურუსიძე.
მისივე თქმით, მას აქვს კანონიერი უფლება სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლედ საკუთარი კანდიდატურა დააყენოს.
"ეს დასამალი არ არის. შეტანილი მაქვს განცხადება, რომლის თანახმადაც, მე მონაწილეობას ვღებულობ სააპელაციო ინსტანციაში მოსამართლედ გამწესების კენჭისყრაში. ეს არის აბსოლუტურად კანონიერი მოქმედება", _ აცხადებს მურუსიძე.
შეგახსენებთ, რომ ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ზაზა ხატიაშვილმა პრეზიდენტს, უზენაესი სასამართლოს თავმჯომარეს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიმართა.
მისი განცხადებით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ლევან მურუსიძე სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლედ უვადოდ არ უნდა დაინიშნოს.
"მივმართავ საქართველოს პირველ პირს, ბატონ მარგველაშვილს, არ დაუშვას სამართლიანი სასამართლოს დასამარება, მივმართავ სამოქალაქო სექტორს,  გამოვიყენოთ  პროტესტის ყველანაირი ფორმა,  რათა  რა დავუშვათ  ლევან  მურუსიძის  ხელახლა  დანიშვნა. მივმართავ ქალბატონ  ნინო გვენეტაძეს გამჭვირვალე გახადოს იუსტიციის საბჭოში მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურა", _ აღნიშნავს ხატიაშვილი.
ვინ მართავს ამ პროცესებს, რას ფიქრობს მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნასთან დაკავშირებით, რა მოლაპარაკებებს აწარმოებდა იუსტიციის სამინისტროსთან და რას ურჩევს არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ამის შესახებ ლევან მურუსიძის აზრს "გურია ნიუსის" ინტერვიუდან შეიტყობთ, რომელსაც რამდენიმე წუთში შემოგთავაზებთ.