2016 წლის 8-9 ივლისს პოლონეთის რესპუბლიკაში, ქ. ვარშავაში, ნატოს სამიტი გაიმართა.
საქართველოს მოსახლეობა და სამოქალაქო საზოგადოება სამიტის შედეგებს განსაკუთრებული ინტერესით ელოდა. შედეგი ასეთია: ვარშავის სამიტმა წარმატებით ჩაიარა და სამიტის კომუნიკეს შეფასების დროც დადგა. შეფასებები გაკეთდა მედიაში, სამთავრობო და საერთაშორისო სტრუქტურებში, საზოგადოებაში.
აღსანიშნავია, რომ 8 ივლისს ვარშავის სამიტზე საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე ნატო-საქართველოს კომისიის სხდომაც ჩატარდა. ეს იყო ნატოს სამიტის ფარგლებში გამართული ნატო-საქართველოს კომისიის პირველი სხდომა. სხდომაზე ერთობლივი განცხადება მიიღეს, რომელშიც აღნიშნულია საქართველოსა და ნატოს შორის არსებული თანამშრომლობის პროგრესი და პრიორიტეტები, ასევე საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხები.
ერთობლივ განცხადებაში განისაზღვრა პრაქტიკული ნაბიჯები, რომლებიც გააძლიერებენ საქართველოს თავდაცვისუნარიანობას და მეტად დაცულს გახდიან ჩვენს ქვეყანას.
მოკავშირეებმა აღიარეს, რომ ამ ეტაპზე ნატოს და საქართველოს აკავშირებს უპრეცედენტოდ ღრმა და ყოვლისმომცველი ურთიერთობები.
სამიტის დასრულების შემდეგ თინათინ ხიდაშელმა ჩრდილო-ატლანტიკურ საბჭოზე სახელმწიფოს მეთაურების მიერ მიღებული კომუნიკე შეაფასა და რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი გამოყო:
"ამ კომუნიკეს სიახლე ყველა წინა დოკუმენტებთან შედარებით, რომელშიც საქართველო ყოფილა მოხსენიებული, ის არის, რომ გარდა იმ ნაწილებისა, რომელიც უშუალოდ ეხება საქართველოს, სადაც საუბარია საქართველოს პროგრესზე, წარმატებაზე, ნატოსთან თავსებადობაზე, ავღანეთის მისიაში ქართველი სამხედროებისთვის და ქართველი ხალხისათვის მადლობის გადახდაზე კონტრიბუციისთვის, საქართველო, როგორც გამჭოლი გასდევს მთელ ტექსტს. მთელი ტექსტის განმავლობაში თქვენ სხვადასხვა ადგილას შეხვდებით საქართველოს ზუსტად ისე, როგორც საფრანგეთს, იტალიას, გერმანიას, დიდ ბრიტანეთს, აშშ-ს, ანუ ნატოს წევრ ქვეყნებს. ეს პირველად მოხდა და ჩემი აზრით, ძალიან მნიშვნელოვანია, როდესაც ნატო საკუთარ თავზე, საკუთარ საქმიანობაზე, საკუთარ მიღწევებზე ან საფრთხეებზე, რომელსაც ის ხედავს, საუბრის დროს ყველგან თანაბრად, ზუსტად ისე, როგორც ნატოს წევრ ქვეყნებს, იხსენიებს საქართველოს. ეს არის პირველი მნიშვნელოვანი სხვაობა ამ ტექსტის და მნიშვნელოვანი დასტური საქართველოს მიმართ დამოკიდებულების", _ განაცხადა თავდაცვის მინისტრმა.
"კომუნიკეში განისაზღვრა ახალი ინიციატივებიც, რომელიც ქართულ-ამერიკული მემორანდუმის მსგავსად ერთადერთ ამოცანას ემსახურება _ გაძლიერდეს ჩვენი ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობა", _ აღნიშნა საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა
შავი ზღვის უსაფრთხოება და საქართველო
"კომუნიკეში ხაზგასმულია ის, რაც ნატო-საქართველოს კომისიის ერთობლივ განცხადებაში აღინიშნა, რომ საქართველო აქტიურად ჩაერთვება სტრატეგიული პარტნიორობის დიალოგის ფორმატში შავი ზღვის უსაფრთხოების განმტკიცების მიზნით. ეს არის პირველი და ყველაზე მთავარი მიღწევა" _ "საქართველო მიწვეულია სტრატეგიული პარტნიორობის დიალოგის ფორმატში, რომელიც სამიტის დასრულების შემდეგ ნატოს ფარგლებში დაიწყებს ფუნქციონირებას ნატოს წევრ შავი ზღვის აუზის ქვეყნებთან ერთად. საქართველო სრულფასოვნად იქნება წარმოდგენილი ყველა იმ ღონისძიებაში, რომელიც დაგეგმავს შავი ზღვის აუზის უსაფრთხოების გეგმის კონკრეტულ იმპლემენტაციას".
ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემა
თავდაცვის მინისტრი აღნიშნავს, რომ კომუნიკეში "ერთ-ერთი მთავარი აქცენტი გაკეთებულია საჰაერო თავდაცვაზე, ნატოს სისტემაში საქართველოს სრულ ინტეგრაციაზე და საჰაერო თავდაცვის განვითარების კუთხით პარტნიორი ქვეყნების მხრიდან დახმარებაზე. ჩვენ არ ვიფარგლებით მხოლოდ ქართულ-ფრანგული კონტრაქტით _ ამ მიმართულებით თანამშრომლობა გაცილებით მრავლისმომცველია".
"ჩვენ გვეძლევა შესაძლებლობა გავხდეთ უსაფრთხოების არა მხოლოდ მიმღები, არამედ, მიმწოდებელი ქვეყანა"
მნიშვნელოვანია, რომ ერთობლივ განცხადებაში ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტის განხორციელებაში მიღწეული მნიშვნელოვანი პროგრესიც აღინიშნა. განცხადებაში დაფიქსირებულია, რომ ნატოს გაერთიანებული ტრანსფორმაციის სარდლობას დაევალა ნატო-საქართველოს წვრთნისა და შეფასების ერთობლივი ცენტრის (JTEC) ჩართვა ალიანსის წვრთნისა და სწავლებასთან დაკავშირებულ საქმიანობაში. განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ მოკავშირეები მხარს დაუჭერენ საქართველოს ტერიტორიაზე რეგულარულ ნატო-საქართველოს წვრთნების გამართვას.
აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა განაცხადა, რომ "ჩვენ მივიღეთ ის შედეგი რასაც ველოდით ნატო-საქართველოს წვრთნისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრთან მიმართებაში. "კერძოდ, კომუნიკეში აღინიშნა, რომ ნატო-საქართველოს წვრთნისა და შეფასების ერთობლივი ცენტრი (JTEC) იქნება აფილირებული ნატოს სისტემასთან. ანუ ჩვენ JTEC-ს გამოვიყენებთ არა მხოლოდ ჩვენი საკუთარი მიზნებისთვის, არამედ ნატოს წევრი თუ პარტნიორი ქვეყნებისთვის, როგორც ავღანეთში, ავღანეთის შეიარაღებული ძალების მოსამზადებლად, ასევე სხვა ოპერაციებისთვის. მათ შორის, ერთ-ერთ ვერსიად ჩვენ უკვე ვიხილავთ გაეროს სამშვიდობო ოპერაციებისთვის სხვა ქვეყნების შეიარაღებული ძალების მომზადებას საქართველოში. ეს არის თვისობრივად ახალი დონე _ რას ნიშნავს ეს? ეს ნიშნავს იმას, რომ საქართველო გადადის განვითარების სრულიად სხვა საფეხურზე, როდესაც ჩვენ გვეძლევა შესაძლებლობა გავხდეთ უსაფრთხოების არა მხოლოდ მიმღები, არამედ, მიმწოდებელი ქვეყანა", _ განაცხადა საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ვარშავის სამიტის შედეგების შეფასებისას".
***
მოკავშირეებმა კვლავ აღნიშნეს, რომ ალიანსთან საქართველოს ურთიერთობა მოიცავს ყველა პრაქტიკულ მექანიზმს საბოლოო წევრობისათვის მოსამზადებლად. კომუნიკეში დაფიქსირებულია, რომ 2008 წლიდან დღემდე საქართველომ რეფორმების გატარების კუთხით მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია.
მოვლენების შედეგების მთავარ კომპონენტთა შორის თინათინ ხიდაშელი გამოყოფს იმ ინსტრუმენტების კონკრეტულ ჩამონათვალს, რომელიც დღეს საქართველოს გააჩნია: "ეს არის წლიური სამოქმედო გეგმა, ნატო-საქართველოს კომისია, ნატო-საქართველოს ერთობლივი პაკეტი, ჩვენი თანამშრომლობა ავღანეთში და შესაბამისი სამხედროების მომზადება. ეს ყველაფერი განხილულია როგორც საკმარისი ინსტრუმენტები იმისათვის, რომ საქართველო მოამზადონ ნატოში გასაწევრიანებლად".
"საქართველომ დაიმსახურა ალიანსის განსაკუთრებული ყურადღება სამიტზე და მას შეუძლია სწრაფად გაწევრიანდეს ნატოში"
საქართველოში მოსავლის აღების სამუშაოებში აზერბაიჯანის სასოფლო-სამურენო ტექნიკა ჩაერთვება (R)