პროკურორის გადაწყვეტილებით, მამა გიორგი მამალაძეს შეზღუდული აქვს კომუნიკაცია გარე სამყაროსთან, მათ შორის კორესპოდენციის მოთხოვნა და წერილების გაგზავნა, – ამის შესახებ სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა “ინტერპრესნიუსთან” ინტერვიუში განაცხადა.
როგორც ომბუდსმენმა აღნიშნა, მამა გიორგის ფიზიკური მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია და მას პირობებთან დაკავშირებით რაიმე საჩივარი გუშინდელი შეხვედრის დროს არ დაუფიქსირებია.
ომბუდსმენმა მამა გიორგი მამალაძის დაკავების დროს დაფიქსირებულ გარკვეულ ხარვეზებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პროცესუალურ დარღვევებში იგულისხმება ისიც, რომ დაკავებისას მას ზარის განხორციელების უფლება არ მიეცა. სახალხო დამცველი ასევე მიიჩნევს, რომ დარღვეულია მხარეთა თანასწორობის პრინციპი, რაც საქმეზე ინფორმაციის ცალმხრივ გავრცელებაში გამოიხატება.
”როდესაც პროკურატურა საუბრობს საქმის გარემოებებზე და დეტალებზე, ხოლო ადვოკატსა და თავად ბრალდებულს კი გაუთქმელობის პირობაზე აქვთ ხელი მოწერილი და შეზღუდული აქვთ საქმეზე საუბრის საშუალება, ამით, რა თქმა უნდა, მხარეთა თანასწორუფლებიანობა დარღვეულია. ასევე სახეზეა უდანაშაულობის პრეზუმციის დამრღვევი განცხადებები, რომელმაც ფაქტობრივად, წალეკა გუშინდელი დღე. პროკურატურის, მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების, მინისტრების და მათ შორის პრემიერ-მინისტრის მხრიდანაც იყო განცხადებები, რომელიც არღვევს უდანაშაულობის პრეზუმციას”, – განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
ომბუდსმენის თქმით, მამა გიორგი მამალაძემ, მასთან შეხვედრისას დააფიქსირა საკუთარი პოზიცია, რომლის თანახმადაც, ბრალდებას აბსურდულად მიიჩნევს.
”საკმაოდ დამშვიდებული იყო. გამოამჟღავნა ბრძოლისუნარიანობა. ამბობს, რომ აუცილებლად გავაგრძელებ ბრძოლას და მჭირდება ყველა ადამიანის დახმარება, რომ ჩემი სიმართლე დავამტკიცოო. სურს აირიდოს საკითხის პოლიტიზება და მაქსიმალურად მალე გაირკვეს საქმეზე სიმართლე. თქვა, რომ ბრალდება აბსურდულია და სავარაუდოდ დიდი ხნის მანძილზე მზადდებოდა ეს მის წინააღმდეგ”, – განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა ”ინტერპრესნიუსთან” ინტერვიუში.
„სამი სურვილის ასრულება რომ მინდოდეს, ღმერთს არ ვთხოვდი?“ - მეუფე იოსები
არჩილ კაიკაციშვილი: "აზოტთან "საქართველის ბანკის" მიმართებას სამართლებრივი პასუხი უნდა გაეცეს"