ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში, კურორტ ბახმაროს განვითარებაზე, პერსპექტივებზე, ინვესტორებზე ჯერ „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს საუბრობდნენ, ახლა კი იგივე წინადადებებს „ქართული ოცნების“ მაღალჩინოსნებიდან მოისმენთ.
ვიდეო და ბეჭდურ არქივს თუ გადახედავთ, ანუ გუგლში ჩაწერთ სიტყვას _ ბახმარო, იპოვით რამდენიმე ათეულ შედეგს იმისა, თუ როგორ და რას გვპირდებოდნენ ხელისუფლების წარმომადგენლები.
ძალიან შორს რომ არ წავიდეთ, რამდენიმე თვის წინ, პრემიერმა კვირიკაშვილმა მთავრობის სხდომაზე დააანონსა, რომ „ბახმარო აღარ იქნება მხოლოდ ზაფხულის დასასვენებელი კურორტი მცირე პერიოდით, არამედ 12 თვის განმავლობაში იქ იქნება ის ინფრასტრუქტურა, რომელიც შესაძლებელს გახდის, ბახმარო იქცეს ერთ–ერთ ყველაზე მიმზიდველ კურორტად“.
ამ „მიმზიდველობისთვის“ კი, თუ ოფიციალურ განცხადებებს დავუჯერებთ, მოქმედებები გასულ წელს დაიწყეს. თუმცა, რეალობა სხვაა _ წელს კურორტზე ასულ ათასობით დამსვენებლებს პრობლემების გარდა, არაფერი დახვედრიათ:
_ იმდენჯერ მოვისმინეთ, რომ ბახმარო კეთდებოდა, ვფიქრობდით, აქ ამოსულებს ერთი სიახლე მაინც დაგვხვდებოდა. სიახლეს ვინ ამბობს _  ისიც კი არ დაგვხდა, რაც შარშან იყო, _ გვიყვება ერთ-ერთი დამსვენებელი და ყურადღებას ღამის ბახმაროზე ამახვილებს:
_ ღამით გარეთ ვერ გამოხვალთ _ არც ერთი საქუჩო განათება არ მუშაობს, ყველაფერი ჩაბნელებულია. არადა, შარშან იყო, _ ამბობს ჩვენი რესპონდენტი, რომლის თქმით, კურორტზე არსებული პრობლემები ჩამონათვალი ძალიან დიდია.
_ „გურია ნიუსში“ წავიკითხე, რომ კურორტის ტერიტორიაზე პირუტყვი არ შემოვიდოდა. ესეც ცარიელი სიტყვები აღმოჩნდა _ ბავშვებს საქონლებთან უწევს თამაში. ჩვენ სარეცხი ვერ გაგვიფენია, ისეთ დღეში ვართ, _ ამბობს ერთ-ერთი დამსვენებელი.
კურორტზე მყოფების თქმით, ისევ მოუგვარებელია „მარადიული“ პრობლემა _ უწყლობა.
_ ადრე გრაფიკით მაინც მოდიოდა. ახლა სულ არ მოდის, _ აღნიშნავენ დამსვენებლები.
მათთვის პრობლემა კურორტზე სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის არყოფნაცაა:
_ 2 საათი მაინც უნდა სასწრაფოს სამედიცინო დახმარების მანქანის ჩოხატაურიდან აქ ამოსვლას. ცოტა ხნის წინ ადამიანი დაიღუპა _ ვერ მოასწრო სასწრაფომ მოსვლა. განცხადებებში ყველა მაგარია, მაგრამ საქმის კეთება არავის უნდა. პრეტენზია, ამბიცია რომ გაგაჩნია, თან ასეთი კურორტი გაქვს, ხომ შეიძლება, რაღაც მაინც გააკეთო და ტყუილი განცხადებები არ აკეთო?! _ აღნიშნა “გურია ნიუსთან“ საუბრისას ერთ-ერთმა დამსვენებელმა.
ბახმაროში მყოფები კიდევ ერთ პრობლემაზე _ საავტომობილო ინფრასტრუქტურის არქონაზეც ამახვილებენ ყურადღებას.
_ კურორტზე ასობით ბავშვია და მთელი დღის განმავლობაში ძალიან დიდი სისწრაფით დადიან ავტომანქანები. არ არსებობს არც ერთი საგზაო ნიშანი. ხომ შეიძლება, დასახლებულ პუნქტებთან ხელოვნური ბარიერები მაინც გააკეთონ. რამდენი ავარია უნდა მოხდეს, რამდენი ადამიანი უნდა დაშავდეს, რამდენი უნდა დაიღუპოს, რომ ეს გადაწყვეტილება მაინც მიიღონ?! მით უმეტეს, აქ მძღოლების უმრავლესობა ნასვამი ზის საჭესთან, _  ამბობენ დამსვენებლები.
კურორტის დირექტორი დავით საჯაია ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ გვალვების გამო წყაროები დაშრა, რამაც წყლის მიწოდების პრობლემა შექმნა:
_  ასეთი ცხელი ამინდები ბახმაროს არ ახსოვს. გვალვების გამო წყაროები დაშრა. ტემპერატურა იმდენად მაღალია, რომ ბავშვები მდინარეზეც კი ბანაობენ, რაც ადრე შეუძლებელი იყო წყლის დაბალი ტემპერატურის გამო. ბუნებრივია, ამან დებეტი შეამცირა, რის გამოც, რამდენიმე ქუჩას გრაფიკით მიეწოდება წყალი. ისე არ არის, რომ რომელიმე ქუჩა უწყლოდ იყოს დარჩენილი. ჩვენთვის გასაგებია ეს პრობლემა და ამიტომ, მუნიციპალიტეტის გამგეობასთან ერთად მივიღეთ გადაწყვეტილება და დღეიდან, პრობლემურ უბნებზე _ დავითიანზე, ვაკიჯვრის, ხიდისთავის და მახარაძის ქუჩებზე წყალს ავტოცისტერნით შევიტანთ, _ გვითხრა საჯაიამ.
რაც შეეხება გარე განათების პრობლემას, კურორტის ხელმძღვანელი ამბობს, რომ მისი ჩართვა სახიფათოა:
_ გარე განათების ქსელი ამორტიზირებულია, მისი ჩართვა უსაფრთხო არ არის და ამის პასუხისმგებლობას ვერ ავიღებ. შემიძლია დაზუსტებით გითხრათ, რომ მომავალ წელს ეს პრობლემა მოგვარებული იქნება. უკვე ხელი მოეწერა „ენერგო პრო ჯორჯიასთან“ შეთანხმებას, რომლის თანახმადაც, გაისად გარე განათება იქნება ყველა ქუჩაზე და გარდა ამისა, ყველა კოტეჯს ექნება ინდივიდუალური მრიცხველები, _ ამბობს საჯაია.
მისივე ინფორმაციით, უახლოეს დღეებში მოგვარდება საგზაო ინფრასტრუქტურა და დაიხაზება არამარტო ბახმაროს ქუჩები, არამედ კურორტზე ასასვლელი გზაც.
დავით საჯაია დამსვენებლების პრეტენზიას სასწრაფო სამედიცინო დახმარების არარსებობს გამო სრულად იზიარებს და აღნიშნავს, რომ ეს კურორტისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია:
_ აუცილებელია, რომ კურორტზე სასწრაფო იყოს. გვეუბნებიან, რომ მანქანები არ ჰყოფნით, თუმცა, ეს გამოსავალი არ არის. სასწრაფოს მანქანას ჩოხატაურიდან ამოსასვლელად კარგ ამინდში 1 საათი და 20 წუთი სჭირდება, თუ ნისლია, 2 საათი მაინც და ეს სასწრაფო აღარ არის. კურორტზე 8 000 დამსვენებელია ახლა და აუცილებელია, რომ აქ 24 საათის განმავლობაში მორიგეობდეს სასწრაფო სამედიცინო სამსახური, _  აღნიშნავს დავით საჯაია.
საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მთავარი სპეციალისტი სოფო ჭუმბურიძე კითხვაზე _ რატომ არ იმყოფება კურორტზე სასწრაფო დახმარების ჯგუფი, ასე გვპასუხობს:
„კურორტ ბახმაროში პაციენტებს სამედიცინო სერვისები უწყვეტად მიეწოდებათ.  ადგილზე 24 საათიან რეჟიმში ფუნქციონირებს შესაბამისი წესით აღჭურვილი ამბულატორია. პირველადი სამედიცინო დახმარების გაწევის პარალელურად, კურორტის დამსვენებლებს საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის ჩოხატაურის რაიონული სამსახური ემსახურება. გამოძახების შემთხვევაში, ეკიპაჟი უახლოესი წერტილიდან გადის და მანძილის დაფარვას საშუალოდ ერთ საათს ანდომებს.
8 ივლისიდან 8 აგვისტომდე კურორტ ბახმაროდან სასწრაფოს გამოძახების 59 შემთხვევა დაფიქსირდა, რაც დღე-ღამეში 2 გამოძახებას აღწევს“ _ აღნიშნულია ჭუმბურიძის მიერ ჩვენთვის გამოგზავნილ კომენტარში.
ევროსასამართლოში საქართველოს წინააღმდეგ, შესაძლოა, ლისის ტბის საქმე წავიდეს
აიძულეს თუ არა სალუქვაძეს თანამდებობის დატოვება _ "მაინც არ მასვენებთ"