იტალიის ტელევიზიის, CANALE 5-ის ეთერში ჟურნალისტ ჯან მიკალესინის დოკუმენტური ფილმი _ „უკრაინა, დამალული ჭეშმარიტება”  გავიდა, რომელშიც ქართველი 3 სნაიპერი აღიარებს, რომ 2014 წელს კიევში, ევრომაიდანზე, ქაოსის გამოსაწვევად  და კანონიერი ხელისუფლების დამხობის მიზნით, ადამიანებს კლავდნენ. აღნიშნულ ინფორმაციას ORIENTAL REVIEW ავრცელებს.
„დოკუმენტური ფილმის მიხედვით, ქართველი სამხედრო ოფიცრები ალექსანდრე რევაზიშვილი, კობა ნერგაძე და ზალოგი კვარაცხელია, კიევში, სპეციალური მისიის განსახორციელებლად მამუკა მამულაშვილმა მიიწვია, რომელიც მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლების დროინდელი თავდაცვის მინისტრის, ბაჩო ახალიას ახლო მეგობარია.
მათი თქმით, 2014 წლის 15 იანვარს ისინი კიევში ყალბი დოკუმენტებით გაემგზავრნენ და მაიდანზე მივიდნენ. მისიის შესასრულებლად 1000 აშშ დოლარი მიიღეს, ხოლო 5 000 აშშ დოლარი დავალების შესრულების შემდეგ უნდა მიეღოთ.
მათ დაევალათ პოზიციების დაკავება  სასტუმრო „უკრაინასა“ და კონსერვატორიის შენობებში, ამერიკის სამხედრო ოპერატორის, ბრაიან კრისტოფერ ბოიენგერის ხელმძღვანელობით, სხვა სნაიპერებთან ერთად, რომელთა ნაწილი ლიტვადან იყო,
საკორდინაციო გუნდში, ასევე, შედიოდნენ მამულაშვილი და  ფაშინსკი.
იარაღი ქართველებისგან  და ლიტველებისგან შემდგარ  ჯგუფებს 18 თებერვალს გადაეცათ.
„თითო ჩანთაში 3 ან 4 იარაღი იდო. მაკაროვი, AKM  და ვაზნები“, _ ამბობს ნერგაძე.
მომდევნო დღეს მამულაშვილმა და ფაშინკიმ სნაიპერებს განუმარტეს, რომ მათ მოედანზე უნდა ესროლათ და ქაოსი შეექმნათ.
„როდესაც მამულაშვილი გამოჩნდა,  ვკითხე. სიტუაცია რთულია, ჩვენ უნდა დავიწყოთ სროლა, _ მიპასუხა მან. მაგრამ ვის უნდა ვესროლოთ? _ ვკითხე. მან კი მიპასუხა, რომ მნიშვნელობა არ ჰქონდა, ვის ვესროდით. _ მნიშვნელობა არ აქვს _ ხეს, ბარიკადს, თუ მოლოტოვზე გამვლელს ვესვრით, მთავარია, პანიკა გამოვიწვიოთ“, _ მითხრა მან.
„ყვირილი მესმოდა. ბევრი დაღუპული და დაჭრილი იყო ქვემოთ. ჩემი ერთადერთი  აზრი იყო მალე ჩამოვსულიყავი, ვიდრე ისინი დამიჭერდნენ“, _ იხსენებს რევაზიშვილი.
4 წლის შემდეგ რევაზიშვილმა და მისმა თანამებრძოლებმა განაცხადეს, რომ დაპირებული 5 000 აშშ დოლარი  არ მიუღიათ და სიმართლის თქმა გადაწყვიტეს იმ ადამიანების შესახებ,  რომლებმაც ისინი „გამოიყენეს და მიატოვეს“.
ეს 3 პირი წარმოადგენენ სამხედრო ოფიცრებს, რომლებიც, უბრალოდ, ბრძანებებს ასრულებდნენ და არ იცოდნენ, თუ ადამიანები უნდა მოეკლათ.
ფაქტები და დრო ამ აღმსარებლობის სინქრონიზებულია კიევში მოქმედ ამჟამინდელ რეჟიმთან.
ქართველები საუბრისას აცხადებენ, რომ ოპერაცია საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივით დაიწყო.
მამულაშვილის ხელმძღვანელი ბაჩო ახალია საქართველოს ლიდერის ახლო მეკავშირე და სანდო პირიიყო, რომელმაც 2012 წელს საპარლამენტო არჩევნები წააგო ციხის სკანდალის გამო.
იმ დროს, როდესაც ქართველი სამეული კიევში ბინძური საქმის შესასრულებლად დაიქირავეს, ახალაიას კრიმინალური დანაშაულის ბრალდებით ასამართლებდნენ.
1 თვით ადრე, 2013 წლის ნოემბერში, მიხეილ სააკაშვილი  სისხლის სამართლის მრავაჯერად დარღვევაში დაადანაშაულეს. მან დატოვა ქვეყანა და ამერიკის შეერთებულ შტატებში დასახლდა.
ის და მისი ჩინოვნიკები, რომლებმაც სამშობლოში მტკივნეული მარცხი განიცადეს, მეზობელ ქვეყანაში სარისკო და ავანიურისტულ პროექტს არ დაიწყებდნენ, თუ ამას დამკვეთები არ აიძულებდნენ.
ყოველშემთხვევაში, უკრაინული კრიზისი დასაწყისში საქართველოში სოროსის დაფინანსებულმა ფონდმა კიევში სპეციალური ოპერაციების აქტიურად ჩატარება დაიწყო.
4 წლის შემდეგ ვითარება რადიკალურად შეიცვალა. პოროშენკოსა და სააკაშვილის დემოკრატიული ალიანსი გატყდა. სააკაშვილმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ფსიქოპათია და ვერ შეძლებს სტაბილური პოლიტიკური ურთიერთობების ჩამოყალიბებას.
ამავ დოროულად, ბაჩო ახალაიას და სააკაშვილის ერთ-ერთი ყველაზე ახლო მებრძოლი, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი უფროსი, მეგის ქარდავა უკრაინის საზღვრის ყალბი პაპორტის გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს.
უკრაინის სპეცსამსახურებმა უკვე განაცხადეს, რომ მისი ექსტრადაცია საქაფრთველოში 40 დღის განმავლობაში მოხდება.
სააკაშვილის პირადი დაცვის რამდენიმე წევრი უკრაინაში დააპატიმრეს და ოქტომბრის ბოლოს სამშობლოში გააძევეს.
ქართველი სნაიპერების ტრიოს იტალიის ტელევიზიაში გამოჩენა ნებაყოფლობითი ბროშურაა მაიდანზე განვითარებული მოვლენების შესახებ მათი დაპატიმრების წინ.
მათ ნათქვამს ადასტურებს სხვა მტკიცებულებებიც. მათ შორის, ოტავას უნივერსიტეტის პროფესორს, ივან ქაჩანოვსკი. (მან ასევე გააკეთა კომენტარი იტალიური დკომენტურ ფილმში.)
სნაიპერებს მათი საჯარო აღმსარებლობა განზრახ მკვლელობებისთვის პასუხიმგებლობებისგან არ ათავისუფლებს.
ისინი ომში არ იყვნენ და შეეძლოთ ბრძანებებს არ დამორჩილებოდნენ. მათ ბინძური სამუშაო ფულისთვის შეასრულეს.
ასევე არ უნდა გათავისუფლდნენ პასუხისგებისგან პოლიტიკოსები, რომლებიც სპეცრაზმელებმა დაასახელეს_ ანდრეი პარიბი, სეგრეი პაშინსკი და ვლადიმერ პარასიუკი“, _ წერს გამოცემა.