ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომის საჯარო სკოლის 39 მასწავლებელი, რამდენიმე თვის წინ მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ მიწის ნაკვეთების გაყიდვას აპროტესტებს.
ისინი ოზურგეთის მერიის შენობაში იმყოფებოდნენ. მათ თავიანთი გულისტიკივილი “გურია ნიუსთან” გამოხატეს და აღნიშნეს, რომ სკოლა სარგებლობის უფლებით ფლობდა წლების განმავლობაში, ურეკში, ე. წ. ყვავილნარის ტერიტორიაზე 2 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთს, რომელიც მათივე თქმით, ისე გაიყიდა ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ, რომ სკოლის არც ერთი თანამშრომელი ინფორმაციას არ ფლობდა, შესაბამისად, არ იციან, ვინ შეიძინა აღნიშნული მიწის ნაკვეთი და რამდენად კანონიერად.
“გურია ნიუსი” შეეცადა, აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით მოეპოვებინა ყველა ინფორმაცია _ ოფიციალური დოკუმენტებში ვკითხულობთ, რომ თავდაპირველად, 2017 წლის 28 ივლისს, ჩატარდა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აგრარულ საკითხთა, ქონების მართვისა და ბუნებრივი რესურსების კომისიის სხდომა, რომელსაც თავმჯდომარეობდა აღნიშნული კომისიის თავმჯდომარე, სოფელ შრომის დეპუტატი დავით ჭაკნელიძე. კომისიამ მიზანშეწონილად მიიჩნია და გადაწყვიტა, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების საპრივატიზაციო ობიექტების და გამოუსედაგარი ქონების ნუსხა საკრებულოს სხდომაზე დამტკიცებულიყო.
ამის შემდეგ, საკითხი 2017 წლის 1 აგვისტოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბიუროს სხდომაზე გადის. სხდომას თავმჯდომარე დავით დარჩია ესწრება, სადაც განიხილეს საკითხი “ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების საპრივატიზაციო ობიექტების ნუსხის დამტკიცებისა  და “ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ბალანსზე რიცხული გამოუსადეგარი ქონების საპრივატიზაციო ნუსხის დამტკიცების შესახებ”.
ბიუროს სხდომის შემდეგ, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომა 2017 წლის 2 აგვისტოს იმართება, სადაც ასევე მტკიცდება აღნიშნული საკითხი დეპუტატების მიერ 28 ხმით. ამ დღესვე გამოსცემს საკრებულო “ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული ქონების საპრივატიზაციო ობიექტების ნუსხის დამტკიცების შესახებ” დადგენილებასაც.
ამის შემდეგ ცხადდება აუქციონი. “გურია ნიუსმა” მოიპოვა აუქციონზე ნაკვეთის შემძენი პირის შესახებ ინფორმაცია _ ოფიციალური დოკუმენტის საფუძველზე ირკვევა, რომ 1 8350 კვმ მიწის ნაკვეთის მესაკუთრე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შემოქმედში მცხოვრები ლაშა მგელაძეა.
უნდა აღინიშნის, რომ აუქციონი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე ჩატარდა.
დავით ბოლქვაძე, პედაგოგი: _ ადრე გვქონდა 2 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთი ურეკში, ე.წ. “ჩირეს” ტერიტორიაზე,  რომელიც ყვავილნართან მისვლამდე მდებარეობს. ჩვენ ვსარგებლობდით ამ მიწებით წლების განმავლობაში _ გვქონდა საყანე ფართობები. ეს ნაკვეთი სოფლის ყრილობის გადაწყვეტილებით გადმოეცა სკოლას კერძო საკუთრებაში. ახლა გავიგეთ, რომ გასხვისებულია, გაყიდულია და გვინდა გავიგოთ, ვინ შეიძინა ისე, რომ ჩვენ არაფერი ვიცოდით. ასეთივე პრობლემა არის ხრიალეთის საჯარო სკოლის ტერიტორიაზე _ ნახევარი ჰექტარი მიწის ნაკვეთია იქ გამზადებული გასაყიდად.
ჯუმბერ ქურცუა, შრომის ყოფილი გამგებელი: _ არ მოხერხდა ამ მიწების ჩვენს საკუთრებაში გადმოცემა _ 300-300 კვ.მიწა მასწავლებლებს უნდა დაკანონებოდათ, თუმცა, ამას ვერ მივაღწიეთ _ ხან რა მიზეზს იგონებდნენ, ხან _ რას _ ეს არის ზღვისპირა მიწები და ამიტომ ვერ გავცემთო. ახლა ირკვევა, რომ არჩევნებიდან ორი დღით ადრეა გაცემულია ვიღაცაზე. ალბათ, მაგათი ვინმეა. ახლა ვითხოვთ, ეს გაყიდული მიწის ნაკვეთი დაუბრუნდეს კანონიერ მფლობელებს, წარმოუდგენელი რაღაცა გააკეთეს იმ ავაზაკებმა _ მე ვარ სოფლის ყოფილი გამგებელი, მე გადმოვეცი შრომის სკოლას ეს მიწის ნაკვეთი _ მაშინ ამის კანონიერი უფლება მქონდა. თან გვეუბნებოდნენ, ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზეა და არ იყიდებაო. თუ გაყიდნენ, პირველ რიგში, ჩვენთვის უნდა ეთქვათ. არ დავთმობთ არავითარ შემთხვევაში!
რუსუდან ცეცხლაძე, სკოლის დირექტორი: _ სკოლას ჰქონდა ნაკვეთი, რომელიც გამგეობამ გადმოსცა 1994 წელს. იმის შემდეგ ვიბრძვით ამ ნაკვეთის დასაკანონებლად, მაგრამ წლების მანძილზე უარს გვეუბნებოდნენ _ არ გეკუთვნით, ეს ნაკვეთი ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზეა და არ იყიდებაო.
წამოვედით მერიაში ამ ამბის გასარკვევად. ვთხოვდით შრომის დეპუტატს დავით ჭაკნელიძეს, რომ დახმარება გაეწია. მე ვმუშაობდი პირადად ამ ნაკვეთზე _ კიტრს, პომიტორს, კარტოფილს ვთესავდით. იქვე იყო მოსწავლეთა ბანაკიც… ახლა ამბობენ, გაყიდულიაო., ჩვენ კი არაფერი ვიცოდით. დღეიდან უნდა დავიწყოთ ამ საქმის გარკვევა ნაბიჯ-ნაბიჯ.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომის მაჟორიტარი დეპუტატი და ყოფილი საკრებულოს აგრარულ საკითხთა, ქონების მართვისა და ბუნებრივი რესურსების კომისიის თავმჯდომარე დავით ჭაკნელიძე ” გურია ნიუსთან” ამბობს, რომ აღნიშნული მიწის ნაკვეთი კანონის სრული დაცვით არის გასხვისებული:
_ პირველ რიგში, დავიწყებ იქედან, რომ პრივატიზება დასრულებულად გამოცხადდა 2006 წელს. აქედან გამომდინარე, რაც მიწები დარჩა პრივატიზების გარეშე, ყველა გადაეცა სახელმწიფოს. ეს მიწაც იყო სახელმწიფო მფლობელობაში. როგორც ასეთი, საბუთი, რომ შრომის სკოლის მასწავლებლები ფლობდნენ აღნიშნულ მიწის ნაკვეთებს, მეც ვეძებე და ვერ მოვიპოვე, სამწუხაროდ. როგორც მაქვს ინფორმაცია, სკოლას ეს მიწები მისცეს სარგებლობის უფლებით, სიტყვიერი შეთანხმებით. ფლობდნენ ამ მიწებს, მაგრამ პრივატიზაციის დროს ვერ შეთანხმდნენ იმაზე, რომ ვისზე როგორ გადანაწილებულიყო ნაკვეთები. შემდეგ მიწა გადმოეცა მუნიციპალიტეტს, როგორც არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების, გამოცხადდა ღია აუქციონი და კანონის სრული დაცვით გაიყიდა.
აუქციონი როდის ჩატარდა, ზუსტად არ მახსოვს _ არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე იყო ოქტომბრის პირველ რიცხვებში დაახლოებით. მეც და სოფელ შრომის გამგებელი შვებულებაში ვიყავით. ეს პროცესი, უბრალოდ, დაემთხვა არჩევნების პერიოდს, _ამბობს ჭაკნელიძე.
აღნიშნული მიწის მესაკუთრე ლაშა მგელაძე “გურია ნიუსთან” აღნიშნავს, რომ მან ეს მიწა კანონიერად შეიძინა:
_ რა ჩუმად გაიყიდა? 9 კაცი იღებდა მონაწილეობას აუქციონში. უბრალოდ, შევუთანხმდი მათ და ვიყიდე მეტი. კონკურენტის მეტი რა იყო, უბრალოდ მე ვიყიდე. ზუსტად არ მახსოვს, მგონი 9 ათასი ლარი გადავიხადე, _ ამბობს მგელაძე.
საკრებულოს წევრი ქრთამის აღების ფაქტზე დააკავეს
,,გაყოფილი “ნაციონალური მოძრაობაც“ კი კარგახანს ვერ შეძლებს ფეხზე წამოდგომას“