რა ხდება ოზურგეთის ცენტრში: „მალე აქ ნიფხ..საც გამოკიდებენ“
7:04; 27.04.2018
ოზურგეთის ცენტრალურ ნაწილში,  გურიის ქუჩაზე,  ბაზრის თითქმის ყველა მოვაჭრე გარეთაა გამოსული, მათ ახალი შემადგენლობაც მიემატა და ტროტუარებზე წარმოდგენილი სანახაობა მეტად კომიკურია.
ყველაზე სასაცილო  მაინც მთელ სიგრძეზე გაჭიმული თოკია, რომელზეც მეორადი სამოსია გაკიდული: შარვლები, კაბები, პერანგები. გამვლელ-გამომვლელები სარკასტულ ქირქილს არ იშურებენ: „მალე აქ ნიფხ..საც  გამოკიდებენ, ცოტა დაიცადეთ და მერე გადაიღეთ“, _ ჩაილაპარაკებენ და კითხვაზე, მოსწონთ თუ არა ეს მდგომარეობა, კვლავ ირონიულად გვპასუხობენ, აბა, იმათ ჰკითხეთ, თუ არ მოსწონთ“.
გასაშრობად გაკიდული სარეცხივით გაფენილი მეორადი ტანსაცმლის სიახლოვეს ქალბატონები სხედან. კითხვაზე, ქმნის თუ არა ქალაქის ცენტრში ასე გაფენილი ტანსაცმელი უხერხულობას,  რატომ გაჭიმეს თოკი და ამ ფორმით რატომ სთავაზობენ კლიენტს საქონელს, ხუმრობით გვპასუხობენ:
_ ყუთიდან ამოვიღეთ და  გავკიდეთ ამ “ბაწარზე”, ჭინჭებს ვამზეურებთ და ჭკუასაც ვამზეურებთ ხან, აბა, რა ვქნათ?
ასაკოვანი ქალბატონი, რომელიც სახელს და გვარს არ გვიმხელს, ამბობს, რომ სამიოდე წიწილა მოაკლო სახლის ქონებას:
_ არაფრით წამოვიყვანდი, ხვალისთვის  პურის ფული რომ მქონდეს. წაიყვანე, სამი ცალი ორ თუმნად, თან ორი ვარიკაა, ერთი ყვინჩილა. სამი ქათამი გეყოლება მალე, დიდებია. აქ გამვლელ-გამომვლელი ბევრია, იქნებ, მალე გავყიდო“, _ გვეუბნება ის და ძნელია არ დაუჯერო, რომ მართლაც უჭირს, მაგრამ ტროტუარის თავში ჯდომა, ქალაქის ცენტრში რამდენად გამართლებულად მიაჩნია, ამაზე პასუხი არ აქვს.
გარემოვაჭრეთა შორის ერთი „სიახლეცაა“,  ახლა აქ, ისე, როგორც ზოგიერთ  „ტაქსების ბირჟაზეა“, ნარდს თამაშობენ. ვაშლებით სავსე ყუთების შუაში ორი ახალგაზრდა კაცი, მომხმარებლის მოლოდინში, როგორც თვითონ გვიხსიან, „კამათელს აგორებს და   დროს კლავენ“.
_ ვთამაშობთ, არაფერს  ვაშავებთ, კლიენტი როცა მოვა, შევწყვეტთ თამაშს და მოვემსახურებით. ბევრი რომ ყიდულობდეს, სათამაშო დრო გვექნება? აბა, რა ვქნათ… _ ამბობენ ისინი.
გურიის ქუჩაზე  მთლიანად ამორტიზებულია ტროტუარი და მოსიარულე ადამიანებს ფეხებში  ყველაფერი ერთად  ებლანდებათ: ქვები, ამოცვენილი ფილები თუ  ღორღი, რაზეც ისინი სამართლიან საყვედურს გამოთქვამენ. თუმცა, ასევე, სიბრალულს იწვევს იმ ადამიანების მდგომარეობა, რომლებიც მუდმივად  იმას  ამბობენ, სახლში რომ პური მიიტანონ, მთელი დღე მზის გულზე ამიტომ დგანან.
_ ჩვენ გვსიამოვნებს აქ დგომა? რომელიმეს გვილხინს? „პეტრუშკას“ და პრასს ვყიდი, რომ „კაპლი“ ვიყიდო და ორიოდე პური მივიტანო სახლში.
„გურია ნიუსი“ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის  მერიის ზედამხედველობის სამსახურის განყოფილების უფროსს,  შუქრი გაბრიჩიძეს ესაუბრა. იგი ხშირად ჩანს ქალაქის ამ ნაწილში, მოვაჭრეებთან მოსაუბრე. ამჯერად საკუთარი თვალსაზრისი და უახლოესი გეგმები გარევაჭრობის პრობლემასთან დაკავშირებით ასე გამოთქვა:
_ ჩვენ არაერთხელ ვთხოვეთ ხალხს, შესულიყვნენ ბაზარში, თუმცა, ისინი ამბობენ, რომ შიგნით აქვთ პრობლემა.  მაღაზიები დაიდგა და ადგილები არ არის.
_თუმცა, ბაზარში ბევრი ცარიელი დახლია…
_იქ არ სურთ. ამბობენ, სადაც ადრე ვდგებოდით, ის ადგილები გვინდაო. ბაზრის  გარე ტერიტორიაზე, ძირითადად, მანქანებით დგებოდნენ და იქედან ვაჭრობდნენ. როგორც იქნა, ავკრძალეთ მანქანებიდან ვაჭრობა. მერე დაკეტეს ეს მანქანები და პროდუქცია პირდაპირ  ტროტუარზე  გადმოიტანეს. რა უნდა ვქნათ? ადრეც გვეხმარებოდა პატრული და ახლაც დაგვეხმარება, თუმცა, მაშინ, თუ ჯოხი მოგხვდება თავში…  ფიზიკურ დაპირისპირებაში ვერ ჩავერთვები.
_ ეს ადამიანები ამბობენ, რომ მერიასთან ყველაფერი გარკვეული აქვთ და ნება აქვთ დართული. რომ აქ იდგნენ.
_ არაფერიც არ დაურთავს მერს. მან თქვა, რომ სანამ ადგილებს არ გამოვნახავთ, იქნებ, მოხერხდეს და ქოლგების ქვეშ დადგნენ ლამაზადო, _ ეს თქვა.  ვინ აღარ იყო აქ, მოვიდნენ იურისტები, ჟურნალისტები, დეპუტატებიც. ახლა  აღარავის მოსწონს ეს ყველაფერი, მაგრამ რა ვქნა?  ეს ხალხი ამბობს, აბა, ერთი ვინმემ გაბედოს  და ხელი მოგვკიდოსო. ჩვენ  რაღაც  რეგულაცია უნდა მოვიფიქროთ. გარევაჭრობის აკრძალვასთან დაკავშირებით, სამინისტროს დონეზე უნდა მოხდეს რაიმე  გადაწყვეტილების მიღება. დიდ ქალაქებშიც ასეთი ამბავია ბაზრების წინ. აღდგომამდე გვაცალეთო, გვეუბნებოდნენ და ავდგებითო.   ვაცალეთ. გავიდა ბრწყინვალე შვიდეულის კვირაც და მაინც არ ადგნენ. კანონში კი წერია, რომ მაგიდებს თუ ვნახავ ტროტუარზე გადმოდგმულს, 50 ლარით დავაჯარიმო. მაგრამ, ვინ დავაჯარიმო, სახელი ვიცი თუ გვარი. ყველაზე უწყინარი და შედეგიანი ფორმა მაინც ის იქნება,  მგონია, რომ ტროტუარის გასწვრივ ღობე გაკეთდეს. შიგნით უკვე ვერ დაჯდება ვერავინ, რადგან  გზაც ვიწროა და გამვლელი ამას არც თვითონ დაუშვებს. ღობის აქეთ კი პატრული არ მისცემს ნებას. მე მგონი,  ეს ყველაზე უწყინარი ფორმა იქნება.  ბევრს ვფიქრობთ ამ საკითხზე. ყველას გვაწუხებს  ეს და არავის უხარია, თუმცა. ჯერ ვერ მოწესრიგდა, _ გვითხრა შუქრი გაბრიჩიძემ.